To, co matka czyta dzieciom na dobranoc – „Szary domek” Katarzyna Szestak, Wydawnictwo Zielona Sowa, Elefun books

To, co matka czyta dzieciom na dobranoc – „Szary domek” Katarzyna Szestak, Wydawnictwo Zielona Sowa, Elefun books

Szary domek – książka o akceptacji

Niestety! Lubię się powtarzać! Myślę, że skoro mówię o czymś kilka razy, to po prostu robię to dlatego, że na czymś mi zależy albo coś mocno przeżywam…

Sama siebie usprawiedliwiam tzn. usprawiedliwiam swoje gadulstwo. Wiem jednak, że jest to sposób na akceptację, której każdy z nas potrzebuje…

Odkąd dziewczynki podrosły czuję, że moje życie nie kręci się już tylko i wyłącznie dookoła macierzyństwa. Choć prawda jest tak, iż od tego nigdy chyba nie zdoła się całkowicie uciec ;). Rozumiem matki, które bez przerwy mówią o swoich dzieciach (też to robię nałogowo – ok, wiem, nawet blog jest po części o dziewczynkach), jednak „już jestem w ogródku, już witam się z gąską”…

Kiedy byłam mała uwielbiałam wierszyki dla dzieci.  Pod wpływem „Pyzy na polskich dróżkach” sama napisałam jeden krótki utwór. Pamiętam jednak tylko początek: „Pyza jak to pyza, z ciasta jest zrobiona…” (Proszę nie drwić, talent się przejawił naturalnie ;)) Potem jakiś rym ratował sytuację, jednak sama fascynacja tym, że mogłabym coś sama napisać i tym, że być może nawet będzie to miało sens, była czymś ważnym.

Dziewczynki mają na półce taką właśnie pozycje książkową, której, śmiało przyznaję, sama chciałabym być autorką!!!

Jest to książka, która jest właśnie o akceptacji…

Dla mnie – doskonale pouczająca ale również motywująca!

Tam, gdzie szuka się prawdziwych przyjaciół

„Szary domek” Katarzyny Szestak, do której ilustracje wykonała Natalia Jabłońska, Wydawnictwo Zielona Sowa i Elefun Books, to uczta dla duszy dziecka i dorosłego!

Jest to książka pełna metafor, które młody czytelnik w zaskakującym tempie właściwie odczytuje. Ma wspaniałą aurę, mimo że do Domku często zagląda Wiatr a śnieg sypie się przez drzwi.

Dosyć szybko udało się nam ją przeczytać, nie leżała więc długo na półce. Nie czytałyśmy jej rozdziałami, była na tyle pasjonująca, że dziewczyny słuchały jej z zapartym tchem. Nawet Kasia zamilkła i poddała się urokowi „śmiesznej małej chatki z krzywym dachem”, bo książka naprawdę jest urocza ale i bardzo mądra.

Po pierwsze ma piękne ilustracje! Już sama okładka zachęca do tego, aby poddać się lekturze. Po drugie, ma niesamowitą lekkość ale również zachęca dziecko (już nie będę pisać o sobie 😉 do tego, aby się zasłuchać lub zaczytać.

Jest to książeczka o przyjaźni z Wiatrem twardzielem. O samotności wśród innych domków. O poszukiwaniu kogoś, kto chciałby być obok i cieszyć się tą obecnością. Jest też o tęsknocie i rozmowie, która sprawia, że zaczynamy patrzeć na drugiego w taki sposób, jakbyśmy sami chcieli aby na nas patrzono.

Szary domek wita więc Wiatr, który ma strasznie dużo pracy. Następnie odwiedza go Noc, która maluje ciemne niebo. Kolejnym lokatorem jest Srebrny Wilk, który jest wegetarianinem i kieruje się w życiu już nie żołądkiem ale sercem. Choć jest mu w domku tak dobrze i przytulnie, to jednak czuje, iż jego miejscem jest las. Do domku wprowadza się nawet Wiedźma i choć dla Domku jest bardzo dobra, nie jest mile widziana przez mieszkańców osiedla położonego niedaleko…

 

Do domku przybywa jeszcze czarny kot z „popsutymi uszami i pyszczkiem”, a potem nieprzyjemny Niszczydom, który  jako jedyny zostaje z niego wyproszony…

 

 

Nie napiszę, kogo ostatecznie odnajduje Szary Domek, ważne jest to, że każdy jego wcześniejszy mieszkaniec był inny od poprzedniego, a domek potrafił z każdym grzecznie rozmawiać, dawał szansę i sam również starał się zrozumieć potrzeby swoich gości.

 

Książka dla dzieci w różnym wieku

Książeczka jest naprawdę cudowna, jest jedną z tych pozycji, do których można wracać. Im dziecko jest starsze, tym znajduje więcej mądrości w niej zawartych. Ja sama naprawdę wzruszałam się często, podczas tej lektury.

Serdecznie polecamy z dziewczynkami „Szary domek”!!! Można się z nim zaprzyjaźnić na dobre i na złe!

 

Joanna Kietlińska

Tam, gdzie matka mówi dobranoc