To, co matka czyta dzieciom na dobranoc – Edward Guziakiewicz, „Radosny świat Mireczki”, Wydawnictwo Dreams

To, co matka czyta dzieciom na dobranoc – Edward Guziakiewicz, „Radosny świat Mireczki”, Wydawnictwo Dreams

Dzieci bardzo lubią, kiedy na pytania, które zadają niesamowicie często, otrzymują proste ale wyczerpujące odpowiedzi.

Dorośli mają jednak czasem kłopot z bardziej wymagającymi kwestiami. Wtedy właśnie przychodzi nam z pomocą książka, ale taka, która jest dostosowana do wieku i rozwoju dziecka. Aby więc jak najrzadziej być zaskakiwanym przez trudne kwestie, warto dzieciom czytać o świecie, ludziach, ich zachowaniach i przy okazji samemu uczyć się odpowiadać na pytania w sposób jasny, prosty i dostosowany do wieku dziecka.


„Radosny świat Mireczki” to książeczka autorstwa Edwarda Guziakiewicza, która dzięki prostej formie krótkich opowiadań, przybliża dzieciom podstawowe wartości w sposób bardzo przystępny. Historie z życia kilkuletniej dziewczynki i jej rodziców, autor opatrzył tytułami i dodatkowo nazwami miesięcy, takie też jest tło niniejszych opowiadań.

Zabawa i refleksja

Styczeń i luty to zabawy w śniegu, dokarmianie zwierząt, lepienie bałwana. Marzec, to przedwiośnie i zabawy lalkami. Kwiecień to Wielkanoc i tradycje świąteczne. Kolejne miesiące to natomiast zabawy nad wodą, szykowanie się na basen czy też żniwa. Nie brakuje również wyprawy do ZOO, puszczania latawców a także listopadowych refleksji na cmentarzu oraz Mikołaja, który nosi buty taty…


Wszystkie te krótkie historie niosą ze sobą wartość edukacyjną. Pokazują dziecku m.in. cykliczny porządek naszego świata. Świat dziecka choć uważany przez nas za niezbyt skomplikowany, w różnych sytuacjach okazuje się nie taki jasny i prosty jak nam się czasem zdaje. Mireczka chce zabrać na basen Misia, który jest przecież maskotą i na pewno nie spodoba mu się spotkanie z wodą. Ale o tym wie mamusia i tatuś a nie mała uparta dziewczynka. Z ZOO z kolei radosna Mireczka chciałaby zabrać prawdziwą żyrafę. Dziwi się, że choć trzeba by zrobić dziurę w dachu, to dla żyrafy nie byłoby to wymarzone miejsce, nawet jeśli miałaby nad głową parasol. Któż bowiem nie chciałby mieszkać z Mireczką??? Jak rozmawiać z dzieckiem, jak tłumaczyć mu świat i rzeczywistość, na te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce.

Wesołe przygody psotnej Miry dopełniają ilustracje. Przypominają rodzicom i babciom pierwsze elementarze, dlatego tak miło ogląda się kolejne strony. Choć momentami może i dopisałoby się jeszcze kilka wersów lub zmieniło co nieco w historiach o Mirce, to jednak jest to lektura, która przybliży dzieciom sprawy dla dorosłych całkiem oczywiste. Dla dzieci są one jednak nowe i czasem jeszcze niejasne.

 

Tutaj kupisz tę książkę