Dzieciom na dobranoc – Lidia Miś „W pewnym teatrze lalek”, Wydawnictwo Dreams

Dzieciom na dobranoc – Lidia Miś „W pewnym teatrze lalek”, Wydawnictwo Dreams

Życie to teatr

Już w starożytności życie porównywano do teatru, w którym ludzie niczym aktorzy, odgrywają swoje role… Ale dla bohaterów książki dla dzieci pt. W pewnym teatrze lalek autorstwa Lidii Miś, teatr okazuje się być całym ich życiem!

W teatrze, marionetki, pacynki i jawajki, wiodą bardzo pracowity żywot. Najlepiej czują się wśród swoich przyjaciół. Ale potrafią zrozumieć, pocieszyć, wytłumaczyć i zająć się troskliwie każdym, kto tego potrzebuje. Mają wiele cierpliwości dla nowych, zagubionych lalek. Ich serca są zawsze otwarte, a kiedy do teatru trafia Perełka, nowa piękna lalka, znajdują w nich miejsce także dla niej.

Teatr lalek to miejsce magiczne, zgodzi się z tym chyba każde dziecko. Ale co dzieje się wtedy, kiedy wszyscy wychodzą z budynku a drzwi zamykają się od zewnątrz? Wbrew pozorom lalki nie leżą grzecznie w pudełkach po wyczerpujących spektaklach, ale dopiero wtedy zaczynają prawdziwe życie. Plotkują, bawią się, smucą a przede wszystkim rozmawiają. O tym jest właśnie ta książka – o wyrażaniu emocji, uczeniu się czym są skomplikowane uczucia, które każda z lalek przeżywa…

Narodziny Perełki

Spod rąk Mistrza Zenona wychodzi piękna porcelanowa marionetka z alabastrową, rumianą twarzyczką. Jest dopracowana w każdym szczególe, została bowiem wykonana przez znanego na całym świecie lalkarza oraz jego żonę, Annę. Ta uszyła dla Perełki niebieską sukienkę, która, jak się potem okaże, doskonale odzwierciedli jej delikatny charakter…

Czule pożegnana przez swojego „ojca” Perełka, zostaje odesłana do teatru lalek. Tam czeka ją nowe, pełne przygód, życie. Ma ona jednak jeden, ale jakże ważny, problem… Nie wie, czym są uczucia i nie potrafi jeszcze ich rozpoznawać…. Wkrótce jednak wszystko się zmienia, bo dzięki swoim nowym przyjaciołom, a zwłaszcza pewnej Kamilli, marionetka zaczyna rozróżniać swoje emocje. Najpierw dziwi się wszystkiemu, czego doświadcza. Niepokoi się każdym nowym uczuciem a dopiero kiedy nowa przyjaciółka cierpliwie tłumaczy, co w danym momencie może przeżywać, Perełka zaczyna odważniej patrzeć na życie.

Skomplikowane emocje

Jednak wraz z pogłębiającą się świadomością istnienia tylu różnych emocji, wszystko zaczyna się również komplikować… Perełka obserwuje inne lalki, widzi różnice między ich zachowaniami a odczuciami. Dodatkowo ma przecież być aktorką, która gra na scenie i wciela się w postacie z bajek. Jest to dla niej czasem bardzo trudne, ponieważ ma udawać kogoś, kim w rzeczywistości nie jest…

Wśród tylu pytań i wątpliwości Perełka dzielnie znosi codzienność, poznaje lepiej Kaczkę, Dziadka, Baletnicę Bibelotkę i kilka innych lalek. Bierze udział w pierwszym przedstawieniu, potem poznaje Lorettę – Gwiazdę, której zupełnie nie potrafi zrozumieć… Zakochuje się też w Misiu, a uczucie, które nim darzy, staje się dla niej wielką zagadką. Niestety pewna plotka, dotycząca „wymiany” starych kukiełek spędza większości jej nowych przyjaciół sen z powiek. Do tego Perełka ulega wypadkowi… Jak skończy się ta opowieść??? Na pewno mądrze ale musicie ją sami poznać, żeby zrozumieć zamysł Autorki, Lidii Miś.

W pewnym teatrze lalek to książka o uczuciach

Piękna opowieść o uczuciach, zwłaszcza o miłości i przyjaźni. O tym, jak w życiu przydają się przyjaciele i jak ich traktować, aby zawsze mieć obok kogoś do kochania. Daje do myślenia, uczy i bawi. Z pewnością ułatwi dzieciom rozpoznać i nazywać własne emocje. Do tego jest to książka magiczna, zresztą tak jak TEATR, w którym rozgrywa się jej akcja.

Książkę możesz kupić tutaj 🙂

Polecam 🙂

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc