Na dzień dobry dla dzieci – „Uniwersytet dziecięcy, Mądre odpowiedzi na trudne pytania” U.Janssen, U. Steuernagel, Dwie Siostry

Na dzień dobry dla dzieci – „Uniwersytet dziecięcy, Mądre odpowiedzi na trudne pytania” U.Janssen, U. Steuernagel, Dwie Siostry

Czemu krowa daje mleko?

Czy Afryka jest daleko?

 

To słowa piosenki, którą śpiewają często moje dzieci.  Pytania – uwielbiam je, ponieważ pokazują, że dziecko myśli i układa w całość wszystkie, dostępne mu w danym momencie elementy, niczym puzzle. Pytać trzeba i choć nie ma niemądrych pytań, to jednak nie wszystkie już wypada zadawać głośno (zwłaszcza w  pewnym wieku  😉 ).

Są informacje, które przelatują przez naszą głowę. Ale są i takie, które zapamiętamy doskonale. A wszyscy wiemy, że lepiej zapamiętujemy rzeczy, które nas rzeczywiście interesują… Kiedy jednak pytamy, robimy to zwykle po to, aby znaleźć odpowiedź i tutaj właśnie jest miejsce na książkę pt. Uniwersytet dziecięcy, Mądre odpowiedzi na trudne pytaniaUlricha Janssena i Ulli Steuernagel wydanej w Wydawnictwie Dwie Siostry.

Książka mnie urzekła. Wywołała we mnie uczucia, które sprawiają, że postrzegamy świat jako wielką zagadkę, mimo ogromnej wiedzy już zdobytej przecież. A co więcej, znowu dogłębnie poczułam, że kocham świat pytań i odpowiedzi. Tyle jest nieznanych lądów do odkrycia, nawet kiedy nie jest się już tak naprawdę dzieckiem ale zwłaszcza kiedy się nim jest!!!

A jak dziecko, będąc jednak już dorosłym, czuje się czasem chyba  każdy z nas, prawda? To dziecięce zdziwienie sprawia, że pytamy. Równocześnie sami jesteśmy jak te puzzle, które na pewno pasują do układanki. Jednak jest ich tak wiele, że trudno czasem je dopasować do innych. Do tego układanka jest wielowymiarowa… Pytamy więc, myślimy, szukamy odpowiedzi ale i ludzi, z którymi poszukiwania te będą przyjemniejsze.

Z pomocą przyjdzie nam zawsze jedna z najwierniejszych przyjaciółek 😉 – książka!

Uniwersytet dziecięcy, Mądre odpowiedzi na trudne pytania napisany został przez niemieckich autorów. Przeredagowano go jednak tak, aby również w naszym kraju był zrozumiany przez ciekawe świata dzieciaki. Na podstawie wykładów skierowanych do młodych ludzi w Tybindze, została powołana do życia ta naprawdę wspaniała książkowa pozycja, która, jestem pewna, zachwyci także dorosłych.

Trudne pytania?

Uniwersytet dziecięcy nie tylko wyjaśni „dlaczego jedni są biedni a inni bogaci”, ale przede wszystkim wskaże czynniki, które wpływają na taki stan rzeczy. Poruszone zostaną więc przy tym różne ważne problemy, dzięki czemu można będzie spojrzeć szerzej na udzielone wyjaśnienia. Dzieciaki dowiedzą się, że świat jest taki a nie inny właśnie dlatego, że ma na niego wpływ ogrom czynników. Książka uwrażliwi odbiorcę na wiele tematów i jest to jej siła, ponieważ naprawdę treść i sposób jej podania, zostały głęboko przemyślane.

Poczytamy tutaj o wielu różnych kwestiach. O paleontologii na przykład ale w sposób jasny i klarowny, bardzo obrazowy, a to dla dzieciaków jest bardzo ważne! Dinozaury to przecież temat często powracający w rozmowach między młodymi ludźmi, warto więc dowiedzieć się o nich czegoś więcej! O tym dlaczego wyginęły, jaki był świat, kiedy jeszcze chodziły po ziemi, jak różni naukowcy dochodzą do wniosków, które różnią się często wieloma szczegółami…. To wszystko humorystycznie ale i rzeczowo opisali autorzy Uniwersytetu…

Tematy, które muszą zostać poruszone

Czeka nas jednak jeszcze wiele różnych zagadnień. Zajrzymy bowiem do kraterów wulkanów i odbędziemy podróż w głąb ziemi… Dowiemy się, dlaczego nie wszyscy śmieją się z tych samych dowcipów, ale kiedy już się śmieją, dlaczego „cieszy się całe (…) ciało„!

W książce zadane zostaną także pytania poważne, przybliżające dzieciom prawa natury, biologiczny aspekt ludzkiego ciała chociażby. Odpowiedź Uniwersytetu… na pytanie, dlaczego ludzie umierają, dlaczego ciało się starzeje, co oznacza gorączka przy chorobie, z pewnością nie sprawi, że dziecko zacznie mieć lęki. Wszystko, co znajdziecie w książce, ma tę pozytywną stronę, że odpowiedzi są naprawdę doskonale przystosowane do sposobu myślenia młodego człowieka, on jest bowiem głównym odbiorcą!

Pomiędzy pytaniami i poszukiwaniem odpowiedzi, dzieci zajrzą w różne miejsca i odwiedzą różnych ludzi. Spotkają np. patologa, który po 5 latach wykopał kurkę dla dobra nauki…

Nie stresujcie się więc jeśli w waszym domu pojawią się pytania na temat ewolucji, a wy nie do końca przyswoiliście ten temat. W książce znajdziemy rozdział poświęcony tym właśnie zagadnieniom. Poczytamy o Darwinie, o życiu w epoce kamienia, o neandertalczykach a wszystko to opisane zostało językiem spójnym i dopasowanym do adresata wykładów.

Jeśli dyskusja z młodym człowiekiem zejdzie na sprawy duchowe, to „Dlaczego muzułmanie modlą się na dywanach?„, będzie kolejnym interesującym rozdziałem. Nie tylko odpowiada on na pytania ale dokładnie tłumaczy zasady przyjęte w religii, która po 11 września zaczęła być negatywnie odbierana przez wielu ludzi…

Na deser, niczym wisienka na torcie, dzieciaki będą mogły znaleźć rozdział pt. ” Dlaczego szkoła jest głupia?”. Ale niech Was nie zwiedzie sama treść, bo wyjaśnienie okaże się całkiem poprawne a i samo zapytanie nieco przeformułowane. Trochę historii ogólnie pojętej edukacji, nikomu jeszcze nie zaszkodziło…

Doskonała lektura

Choć brzmi to wszystko może co najmniej dziwnie, uwierzcie, że jest to doskonała lektura. Łączy ona w sobie to, czego młody człowiek oczekuje, kiedy zadaje pytania. Szczerość ale i elementy humorystyczne, które pomogą w zrozumieniu wiedzy czasem trudnej do przyswojenia. Wszystko to sprawia, że nie jest podręcznikiem sensu stricto ale właśnie doskonałą rozrywką, która uczy! Osobiście uważam, że tak powinny być właśnie napisane szkolne podręczniki, zwłaszcza te dla starszej młodzieży!

Książka zdecydowanie pomoże otworzyć szerzej oczy młodym ludziom, ukaże nieco szerszą perspektywę. Często pozostawi wiele kwestii do refleksji, a co jak nie pytania właśnie wywoła chęć do poszerzania wiedzy!

Uniwersytet dziecięcy, Mądre odpowiedzi na trudne pytania – Nie narzuca odpowiedzi a poddaje je pod rozwagę

Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby za kilka lat moje córki CHCIAŁY SAME  czytać tego typu książki. Już teraz, niektóre tematy poruszone w Uniwersytecie dziecięcym są dla nich całkiem przystępnie przedstawione a reszta to mam nadzieję kwestia czasu.

(Właśnie jedna z córek zapytała: Jakie dźwięki wydają biedronki…???) No jakie??? 😉

 

Polecam serdecznie

 

Joanna Kietlińska

Tam, gdzie matka mówi dobranoc