Na dobranoc – „Rzecz o ptakach”, Noah Strycker; Wydawnictwo Muza

Na dobranoc – „Rzecz o ptakach”, Noah Strycker; Wydawnictwo Muza

Miłość do ptaków

Świat jest fascynujący. Zwierzęta, które na nim żyją, są niesamowite. Przyroda wprawia nas w zachwyt, a sam człowiek, jako część tego żywego świata, wiem, że potrafi docenić jego wyjątkowość!!!

Rzecz o ptakach – Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych”, to genialna książka, która wyszła spod pióra Noah’a Strycker’a w Wydawnictwie Muza i jest naprawdę tak fascynująca, że nie sposób o niej nie napisać!

Jedni powiedzieliby, że autor to szaleniec a inni, że człowieka, który po prostu pokochał nad życie ptaki i ich wyjątkowość! Ale jak nie pokochać przyrody i nie kierować się tą miłością, skoro rodzice akceptują „dziwactwa” syna (czyli autora książki), który chce karmić sępy w przydomowym ogrodzie? Warunek -„brzydki zapach” padliny ma nie dolatywać do kuchni! Chyba każde dziecko zasługuje na takie traktowanie. (Nawet jeśli ma już swoje 21 lat, a tyle miał właśnie autor, gdy karmił sępy na działce rodziców ;)!

Myślę, że w dużej mierze, pośrednio dzięki przychylności bliskich i ich akceptacji, powstała ta arcyciekawa książka!

Zdecydowanie jest ona owocem miłości człowieka do ptaków!

Pasjonująca opowieść 

Noah Strycker pisze o ptakach w sposób głęboko przemyślany, z perspektywy naukowca i badacza, ale przede wszystkim pasjonaty! Sposób w jaki opowiada o władcach przestworzy, naprawdę trafia do czytelnika, który z pewnością zachwyci się lekturą!

Książka to kilka rozdziałów na temat różnych gatunków ptaków, ich zwyczajów, ale również przemyśleń autora oraz wybranych przez niego teorii. Znajdziemy tutaj więc liczne nawiązania do teorii Darwina oraz innych przyrodników, którzy oddali się pasji badania zwierząt. Autor szczerze zachęca nas do tego, aby poznać podniebny świat wraz z jego władcami – ptakami. Podczas lektury zgłębiamy bowiem przestrzeń pełną zagadek i tajemnic. Noah Strycker zostawia niektóre pytania bez odpowiedzi, ale przede wszystkim zachęca do refleksji na temat różnic pomiędzy człowiekiem a ptakiem. Często też nawiązuje do wpływu człowieka na środowisko naturalne. Zaznacza, że choć my ludzie czujemy się „panami świata” to zdecydowanie jest to nasza perspektywa…

Gołębie, szpaki, sępy, sowy, albatrosy i inne ptaki – ciało/umysł/duch

Życie gołębi, ich niesamowita zdolność pokonywania tysięcy kilometrów i powrotu do miejsca zamieszkania,  Noah Strycker przedstawia ten temat niczym wielką tajemnicę!

Zdolność szpaków do grupowania się (tzw. murmuration (z ang.)), czyli formowanie stada i podniebny spektakl tańczących jakby synchronicznie w powietrzu ptaków, jest olśniewającym zjawiskiem, nadal jednak nie wyjaśnionym do końca przez naukowców!

Czy istnieje gen „żądzy podróżowania”i czy rzeczywiście, kieruje on sowami? I jak to możliwe, że kolibry, malutkie niepozorne i piękne ptaszki, potrafią ze sobą walczyć niczym szalone bestie?!  Dlaczego pingwiny nie boją się ludzi? Co mogą mieć ze sobą wspólnego „sportowcy umysłowi” i orzechówki popielate? Czy tylko sroka jest wyjątkowa i jako jedna z nielicznych ptaków, poznaje swoje odbicie w lustrze? Dlaczego altanniki tak bardzo starają się, aby upiększyć własne gniazda, czy to oznacza, że można nazwać je artystami. I czy chwotkom, ptakom z obszarów Australii, mieszka się dobrze ze swoimi rodzicami? 😉 Dlaczego ludzie bywają mniej wierni niż albatrosy?

Te pytania, to naprawdę tylko mały ułamek licznych refleksji pojawiających się w naszej głowie, podczas zagłębiania się w lekturę… Czy dostaniemy jednoznaczne odpowiedzi??? Czasem świadomość istnienia pytań daje nam równie wielką satysfakcję, co odnalezienie poprawnych odpowiedzi. Możemy się ZACHWYCAĆ!!!

Historie prawdziwe ptaków

Historie, które w swojej książce umieścił Noah Strycker, nie są przypadkowe. Autor naprawdę bardzo dogłębnie starał się przedstawić liczne szczegóły z życia ptaków. One głęboko nas fascynują od wieków przecież, zresztą tak jak i cała przyroda!

Liczne komentarze, nawiązania i obserwacje dotyczą badań przyrodników, które autor często przytacza, są więc wiarygodne, (choć zawsze można być sceptykiem). 😉 Bezpośrednio odnoszą się one również do człowieka, który cały czas jest przecież podmiotem oceniającym. Noah Strycker pragnie jednak stanąć trochę z boku, stąd pytania filozoficzne, które zadaje w swojej książce! Cały czas szuka bowiem podobieństw, jednak pokazuje również odmienność podniebnego świata zwierząt. Pragnie aby czytelnik dostrzegł ich wyjątkowość. Uważam że doskonale mu się to udaje!

Książka jest naprawdę interesująca, zwłaszcza dla laika, który po prostu kocha przyrodę i chce dowiedzieć się czegoś naprawdę ciekawego o ptakach!

 

Bardzo polecam

 

Joanna Kietlińska

Tam, gdzie matka mówi dobranoc