Na dzień dobry – Nela i polarne zwierzęta, Wydawnictwo Burda Książki, National Geographic

Na dzień dobry – Nela i polarne zwierzęta, Wydawnictwo Burda Książki, National Geographic

Nela mała Reporterka

Chyba wszystkie dzieci znają Nelę małą Reporterkę.

Dziewczynka podróżuje po świecie ze swoimi rodzicami odkąd skończyła 5 lat. Wszystkie swoje przygody opisuje w starannie i pięknie wydanych publikacjach, dodatkowo jest bohaterką ciekawych programów podróżniczych dla dzieci.

Dziś mała Reporterka ma już 12 lat, a Nela i polarne zwierzęta to akurat dziewiąta pozycja w jej dorobku. Książka wydawana została przez Wydawnictwo Burda Książki.

Osobiście bardzo lubię narrację Martyny Wojciechowskiej – kobiety, która jest niesamowicie otwarta na świat, a Nela jest moim zdaniem jej  „dziecięcym odpowiednikiem”! Tak jak reportaże Wojciechowskiej są popularne wśród dorosłych, tak Nela ma masę fanów wśród młodych czytelników!

Wszystkie reportaże z podróży tej niepozornej, niemal zawsze uśmiechniętej dziewczynki, są przez dzieci wprost uwielbiane!

Czytać, obserwować, zadawać pytania

Wiedzę o świecie można zdobywać na różne sposoby. Dzieciaki uwielbiają jednak, gdy jest interesująco, kolorowo i inspirująco! Zgłębiając tajemnice świata, wolą gdy nowa informacja nie jest przedstawiana jako sama tylko treść w nudnym podręczniku! Dzieciaki nie lubią przecież regułek oderwanych od rzeczywistości… A reportaże małej podróżniczki są właśnie przeciwieństwem nudny!!! Doskonałe dla młodszych odbiorców potrafią zaciekawić i pozostawić smak przygody na ustach, a przy okazji i rzetelnej wiedzy w głowie! Fascynującą rzeczą dla dziecka będzie poznawanie np. tajników geografii, biologi czy jakiejkolwiek innej dziedziny wraz z osobą, z którą mogą się utożsamiać, czyli z Nelą!

Tam, gdzie potrzebna jest ciepła kurtka!

Nela Reporterka w książce Nela i polarne zwierzęta zaprasza na kolejną przygodę  i tym razem musimy ubrać się  naprawdę ciepło!!! Młody czytelnik będzie mógł bowiem towarzyszyć dziewczynce w poszukiwaniach niedźwiedzia polarnego, a Biegun Północny przecież nie rozpieszcza podróżników dodatnimi temperaturami! Nie będzie czasu na nudę, ponieważ zaraz potem, korzystając ze skuterów śnieżnych, będziemy tropić lisa arktycznego. Następnie ląd skuty lodem zamienimy na głębię oceanu! Pod wodą już w Szkocji będziemy mogli przyjrzeć się rekinowi olbrzymiemu – długoszparowi! A po tym, jak powiemy mu: „do zobaczenia następnym razem” zejdziemy jeszcze głębiej, żeby przyjrzeć się rafie! Woda, w której zanurkujemy nie będzie wcale przyjemnie ciepła! Chłód oceanu wynagrodzą nam jednak niesamowite widoki!

Młody czytelnik w podróży

Książka przemawia do czytelnika swoją prostotą. Każdy młody człowiek zrozumie poruszane w niej tematy i skupi się na lekturze bez większego problemu. Mała Nela sama jest jeszcze ciekawym świata dzieckiem, otwartym, szukającym radości w otaczającej nas rzeczywistości i ta szczerość przemawia do odbiorcy. Oczywiście najcudowniej byłoby zobaczyć na własne oczy każdy zakątek, każde zwierzątko i doświadczać przygody na własnej skórze. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ale na szczęście książka też bywa inspirująca. Kiedy dziecko czyta, budzi się w nim podróżnik gotowy na nowe doznania! Miejsca, o których do tej pory tylko śnił i fantazjował, stają się naprawdę bliskie i w jakiś sposób osiągalne!

Na szczęście mamy koleżankę Nelę, która trochę wirtualnie, trochę dzięki fotografiom i rysunkom oraz własnej wyobraźni zabierze w podróż każdego, kto o tym marzy! Czytać, poznawać, fascynować się wraz z małą Reporterką, to wspaniałe zajęcie! Nawet taka podróż bywa prostym przepisem na to, żeby nasze dziecko pokochało świat, ludzi i zwierzęta!

 

Polecam!

 

Joanna Kietlińska

Tam, gdzie matka mówi dobranoc