Dla dzieci – „Sznurówka, ptak i ja”, Ellen Karlson, Eva Lindström; Wyd. Zakamarki

Dla dzieci – „Sznurówka, ptak i ja”, Ellen Karlson, Eva Lindström; Wyd. Zakamarki

Akceptacja a wysoki poziom samokrytyki

Każdy nosi w sobie takiego ptaszka, który dziobie go prosto w serce… Podpowiada mu czasem różne, niezbyt miłe rzeczy. A to, że nie jest na przykład wystarczająco dobry, a to, że mógłby zrobić coś o wiele lepiej… Bywa, że ptak rośnie sobie zadowolony i dotkliwie nas rani. Sami karmimy go swoimi „brakami”, a raczej tym, że braków tych nie akceptujemy… Czasem jednak ptak odlatuje i wraca już rzadziej, robi to wtedy, kiedy jesteśmy pełni wiary we własne możliwości.

Samotność i poszukiwanie bratniej duszy

Sznurówka, ptak i ja autorstwa Ellen Karlsson ilustrowana przez Evę Lindström, Wydawnictwo Zakamarki to historia Selmy, która nosi w sobie właśnie takiego ptaka.

Główna bohaterka jest bardzo wrażliwa, nieco samotna, niezbyt pewna siebie. Ptak przeszkadza jej w kontaktach z rówieśnikami, odbiera radość i beztroskę. Dziewczynka ma kochających rodziców oraz mieszkających na wyspie dziadków, u których spędza TE wyjątkowe wakacje. Jednak, jak każdy młody człowiek, potrzebuje również towarzystwa innych dzieci. W poprzednim roku szkolnym nie zaprzyjaźniła się z nikim, czuje się więc nieco „inna”, „dziwna” i zagubiona… Ptak jest jej wewnętrznym głosem, który zamiast wspierać, krytykuje…

Przemierzając wzdłuż i wszerz wyspę, Selma spotyka nową koleżankę, z którą zupełnie naturalnie się zaprzyjaźnia. Nie obejdzie się oczywiście bez małej różnicy zdań! Na szczęście każdy wie, że świat musi być również nieco skomplikowany, a zdecydowanie gniewać nie można się zbyt długo!

Wakacje zmienią życie głównej bohaterki i dzięki Sznurówce, Selma w końcu przestanie być samotna i „dziwna”, nauczy się pływać, pokona swoje słabości…

Dla dzieci młodszych i starszych

Tak niedużo potrzebuje młody człowiek do tego, aby być szczęśliwym. Słońce, plażę, przyjaciela, z którym można łowić traszki… Nawet poparzenie po pokrzywach nie boli tak bardzo, kiedy ma się obok kochających nas ludzi! Ellen Karlsson operuje prostym językiem, który jest odzwierciedleniem dziecięcego, tekst dociera więc bezpośrednio do młodego czytelnika. Proste i jasne dialogi, ale przede wszystkim tematyka, którą warto z dziećmi podejmować, sprawia, że lektura wnosi wiele dobrego w dziecięcy świat. Selma czuje przecież wszystko to, co przeżywał kiedyś każdy z nas… Wszyscy przecież dobrze znamy tego ptaszka, który potrafi zniechęcić nas do wielu rzeczy… Trudno sobie z nim czasem poradzić, jednak jest to możliwe właśnie dzięki przyjaźni!

Sznurówka, ptak i ja Ellen Karlsson trafia w te wszystkie obszary dziecięcego życia, które będą z czasem służyć mu jako dorosłemu. Akceptacja i wiara we własne możliwości sprawia, że świat jest bardziej życzliwy a my również jesteśmy otwarci na innych. Wakacje u kochających dziadków sprawiły, że ptak wyleciał z wnętrza głównej bohaterki, najpierw usiadł na ramieniu Selmy a potem przestał podpowiadać przykre rzeczy! A wszystko to dzięki przyjaźni i akceptacji! Mądra, kształtująca wrażliwość na siebie i na innych książka.

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc