Dzieciom – „Kuba Niedźwiedź, Opowieści z gawry” R. Kijowska; Znak Emotikon

Dzieciom – „Kuba Niedźwiedź, Opowieści z gawry” R. Kijowska; Znak Emotikon

Niedźwiedź – to zdecydowanie dzikie zwierzę

„Mali mieszkańcy wielkich gór, Dżeki i Nuka”, to bajka, którą pamiętamy my – rodzice stosunkowo małych jeszcze dzieci. Dobrze pamiętają ją również już dziś dziadkowie czyli nasi rodzice, którzy musieli znosić na przemian radość i rozpacz swoich pociech podczas oglądania wieczorynki …

Dobranocka, na którą czekało się z niecierpliwością, a kończyło wielkim płaczem, opowiadała o przygodach dwóch niedźwiadków! Perypetie zamieszkującej las rodzinki, co tydzień śledziła z zapartym tchem rzesza dzieciaków przed telewizorami! Do dziś wielu z nas pamięta dramatyczne sceny z życia tych leśnych bohaterów! Mała trauma z dzieciństwa przyniosła jednak pożytek – od dziecka wiedziało się, że niedźwiedź, to nie pluszowy miś, tylko żywa istota, która walczy o przetrwanie! Przekonanie, że ludzie zdecydowanie nie powinni niedźwiedziom przeszkadzać w ich żywocie, towarzyszy nam, dzięki takim historiom, do dziś!

Świat bajkowo-realistyczny

Kuba Niedźwiedź, historie z gawry Renaty Kijowskiej Wydawnictwo Znak Emotikon, to trafiająca dokładnie wprost w dziecięce (i nie tylko) serca opowieść! Ma ona w sobie wiele ze wspomnianej na wstępie bajki. Ta, na zawsze pozostała w sercu młodego wtedy widza! Z kolei książka Kuba Niedźwiedź, historie z gawry ma szansę pozostać w sercach pokolenia naszych dzieci, które przecież same od małego mogą dbać o naturę i miejmy nadzieję, również będą szanowały jej skarby jako dorośli!

Renata Kijowska przenosi nas do pięknego lasu, który wcale nie jest zaczarowany, mimo że zwierzaki potrafią w nim mówić…  Choć przyjaźń Mamy Niedźwiedzicy, Benka oraz Kuby z wiewiórką Wiórką i małym liskiem Staszkiem jest w prawdziwym świecie zwierząt niemożliwa, to jednak wiele szczegółów z życia bohaterów powieści okazuje się jak najbardziej zgodna z prawdą! W tym wypadku, to doskonałe rozwiązanie! Właśnie tak powinna wyglądać budząca ciekawość książka, głównie po to, aby młody czytelnik odpowiednio zrozumiał przesłanie tej leśnej historii z gawry i je DOBRZE ZAPAMIĘTAŁ!

Bawi i uczy

Książka nie jest tylko zwykłą opowieścią o niedźwiedziach, ale po trochę także przewodnikiem i poradnikiem dla dzieci, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Dużo w niej informacji o świecie, który zmienił się od czasów, kiedy dziko żyjące zwierzęta miały tak bardzo własne i stałe miejsce na ziemi. Dziś nawet same niedźwiedzie wybierają łatwiejszą ścieżkę – choćby do pożywienia – bliżej im do śmietnika niż do samodzielnego poszukiwania, innego niż ludzkie, jedzenia… Edukacja dzieci, to jeden z głównych sposób, żeby ratować przyrodę, a Renata Kijowska właśnie poprzez piękną historię o braterstwie i przyjaźni, uczy dzieci, że świat nie należy tylko do ludzi. Ci, mogą go podziwiać i przede wszystkim szanować, ale muszą pamiętać, że nie są jego władcami!

Czas jednak powiedzieć coś więcej o historii niedźwiadków, które nie do końca były grzeczne…

Nowo poznani przyjaciele zabiorą Was więc najpierw do lasu a następnie do… zoo!!!

W lesie żyją nie tylko niedźwiedzie ale także np. wilki i inne zwierzaki, które niekoniecznie za sobą przepadają. Pieczę nad nimi sprawują strażnicy, którzy oglądają filmiki z foto pułapek, śledzą wędrówki zwierząt ale przede wszystkim dbają o ich bezpieczeństwo! Perypetie leśnych zwierzaków, które uczą się złych nawyków np. podjadania „jedzenia śmieciowego” z pewnością zainteresują młodego czytelnika. Dzięki historii z gawry dowiesz się jednak również rzeczy ciekawych. Książka odpowie na pytania: czym są słynne klapsy wymierzane niedźwiedziom, dlaczego zwierzaki wchodzą wysoko na drzewa, a nawet jaki kolor kupki robią np. jesienną porą! Znajdziecie w niej także kilka porad jak się zachować, jeśli spotkacie na górskim szlaku prawdziwego niedźwiedzia. Co więcej, pomiędzy historiami Benia, Kuby oraz Wiórki i Staszka, na kartach książki, jakby na marginesie znajdziecie zarówno autentyczne wesołe anegdoty, jak i smutne opowieści, które mogą wycisnąć najprawdziwszą łzę z oka Waszego dziecka! Kilka prawd zawartych w książce, m.in. o tym jak funkcjonuje ZOO i dlaczego trafiają tam nie do końca dzikie zwierzęta, pomoże w odpowiedzi na niejasne do tej pory kwestie stawiane przez dociekliwe dzieci!

Dla dzieci i rodziców

Nim więc dziecko zapyta dlaczego np. w Tatrzańskim  Parku Narodowym nie ma pojemników na śmieci, po co wydaje się pieniądze na antywłamaniowe kosze w Bieszczadach, dlaczego nie powinno zostawiać się pożywienia w samochodach, warto poczytać tę wspaniałą książkę! Kuba Niedźwiedź, opowieści z gawry Renaty Kijowskiej, to lektura, która na długo zagości w dziecięcej wyobraźni. Piękne ilustracje Anny Łazowskiej, pomogą małemu czytelnikowi spojrzeć na zwierzęta leśne z bliska, jednak w scenerii nieco bajkowej, ale i całkiem też realistycznej. Dziecko zapamięta, iż choć dziki niedźwiedź nigdy nie będzie przyjacielem człowieka, to człowiek powinien być przyjacielem niedźwiedzia! Książka zmusza do refleksji, przypomina człowiekowi, temu małemu i większemu, że piękno i dzikość przyrody zależy również od niego!

 

Bardzo polecam

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc