Na dobranoc – „Nieznanym szlakiem” A.F.Ossendowski, Zysk i S-ka Wydawnictwo

Na dobranoc – „Nieznanym szlakiem” A.F.Ossendowski, Zysk i S-ka Wydawnictwo

Podróże ze zbiorem nowel – Nieznanym szlakiem

Kiedy książka, która trafia w twoje ręce, zaczyna opowiadać historie sprzed czasem więcej niż stu lat, to odczucia zawsze będą podobne! Przenosisz się w te miejsca, które żyją życiem zupełnie odmiennym, dalekim od współczesnego zgiełku. Świat przemierzasz licząc dni, tygodnie i miesiące a nie, jak dziś, tylko godziny…

Nieznanym szlakiem Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, zbiór nowel wydanych przez Wydawnictwo Zysk i S-ka jest niczym wielka szkatuła, która ukryta gdzieś pod podłogą starej chaty, po niespodziewanym odkryciu zmienia życie całej wioski.

To, co fascynuje, to zwykle sposób w jaki autor opisuje świat. W książkach musi być ukryta pewna magia, dzięki której nie odkładamy lektury i czytamy zapominając często o całym świecie. Podróże, przygody, wędrówki to tematy, które pochłaniają wielu z nas. Sam Antoni Ferdynand Ossendowski był takim człowiekiem, potrafiącym w kilku słowach zbudować świat równocześnie rzeczywisty a magiczny. Jego opisy przyrody, ale również zdarzeń i miejsc oraz bohaterów sprawiają, że zagłębiając się w lekturę, nie mamy chęci odkładać jej przez długie godziny. Tak właśnie odczuwamy tę, wydaną w Wydawnictwie Zysk i S-ka, zatytułowaną Nieznanym szlakiem, gdzie rzeczywistość świata, który już odszedł niemal w zapomnienie, wskrzeszona zostaje właśnie dzięki takiemu oryginalnemu twórcy. Ossendowski, wykreślony po wojnie z listy twórców klasycznych do roku 1989, dociera do czytelników współcześnie! Jego opowiadania są natomiast powrotem do świata, który wciąż nas fascynuje!

Świat niczym tchnienie wiatru

Dzięki tej umiejętności zaczarowania rzeczywistości, przemierzając szlak, który wytycza nam Antoni Ferdynad Ossendowski, czujemy chłód syberyjskiej ziemi, wyczuwamy grubość zamarzniętego Bajkału jakbyśmy sami w miejscach tych przebywali. Odczuwamy chorobę morską, gdy finlandzki podróżnik, wraz z Polakiem wracającym do ojczyzny, tnie wodne odmęty. Płyniemy pirogą wraz z Amburue, czy próbujemy loopingu z Bobem Curtym. Budzimy się w różnych miejscach, przeżywamy przygody ale i niewyjaśnione, dające wiele do myślenia sytuacje… Czujemy tęsknotę patrioty, który marzy o powrocie do swojego kraju, czy bunt Robertsa – Mulata, syna Murzynki i białego Kapitana, który nie może pogodzić się z odrzuceniem. Przeszłość odciska pięto na każdym człowieku…

Jednak to tylko kilka proponowanych przygód, które Ossendowski naukowiec, dziennikarz, pisarz – człowiek wszechstronny – dawkuje nam w swoich opowiadaniach. Podróże po kilku kontynentach skłoniły Autora urodzonego w 1878 roku, mistrza pióra, żeby pisać kolejne historie. Niektóre prawdziwe, wstrząsające, inne zapewne ubarwione, czasem humorystyczne ale także pełne patriotyzmu i często również egzotyki, są niczym podróż w nieznane, nie wiadomo bowiem jaki kolejny przystanek jest po drodze! Europa, Afryka, Azja… Kogo poznany, jaki los spotka bohaterów, którzy jak sam Ossendowski, okażą się postaciami nietuzinkowymi?! Roberts, Czort,Olaf a może płacząca za Simonem Żorżeta??? Czy wszyscy oni istnieli naprawdę? Czy są fantazją Autora? Tej tajemnicy do końca nigdy nie zdołamy zgłębić, natomiast poznamy dzięki nim samego Ossendowskiego, o którym Witold Michałowski pisał w książce Ossendowski. Podróż przez życie, której fragment znalazł się na wewnętrznej stronie okładki!

Autor jest prawdziwym mistrzem słowa!

Świat sprzed 100 lat

Ossendowski, wyjątkowy twórca, sprawia, że nasze poczucie czasu, gdzieś znika. Jego metafory, alegorie i epitety przypominają poezję natury. Ten niesamowity język, w którym można się zatopić, a także historie, które opowiada, są zupełnie inne niż współczesne nam historie podróżnicze! Warto czasem wybrać się w podróż do przeszłości, choćby nawet po to, by przypomnieć sobie, co proponował nam świat sprzed lat. Uczta dla duszy gwarantowana! Podróż w czasie, niezapomniana!

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc