Na noc – „Atlas gwiazd”, A.Schulz; Wyd. RM

Na noc – „Atlas gwiazd”, A.Schulz; Wyd. RM

Niebo gwiaździste nade mną – Kant

Wakacje to doskonały moment na to, aby obserwować gwiazdy! Sierpniowe noce, to jak często słyszymy, najlepszy czas, aby posłuchać co chce nam powiedzieć niebo używające języka „spadających gwiazd”. Zimowy nieboskłon jest oczywiście równie piękny, zwłaszcza kiedy pod nogami skrzypi śnieg. Ale to zwykle w wakacje mamy więcej czasu, by móc skierować oczy ku górze.

Fascynacja zjawiskami, które można obserwować gołym okiem, zwłaszcza nocą, tkwi być może głęboko w nas. To co nieznane, dalekie, nieosiągalnie przyciągało człowieka od wieków, ale również wzbudzało lęk i respekt, budziło pragnienia. Ludzie poszukiwali na niebie znaków, które pomogłyby im podjąć decyzje. Filozofowie czy naukowcy poszukiwali natomiast porządku rzeczy, odpowiedzi na pytania… My nadal patrzymy na nie z fascynacją, choć na pewno wiemy o niebie więcej niż nasi przodkowie.

Atlas gwiazd Andreas Schulz

Atlas Gwiazd” Andreasa Schulza wydany w wydawnictwie RM ze względu na swoją treść i na nieduże rozmiary będzie doskonałym kompanem podczas wakacyjnych wypraw. Zmieści się w kieszeni plecaka i można z niego korzystać w każdym możliwym miejscu. Przedstawia różne plany nieba, które można obserwować zarówno z półkuli południowej jak i północnej! Śmiało więc można go zabrać na wyprawę do Europy czy Azji, ale także przyda się podczas zwiedzania Afryki. Skierowany jest do czytelnika-laika, którego interesują zjawiska astronomiczne oraz obiekty, które obserwujemy na nocnym niebie.

To, co rzeczywiście istotne, to podejście autora książki do odbiorcy. Pragnie on bowiem w miarę nieskomplikowany sposób mówić o tym, co dzieje się nad naszymi głowami! Każdy może bowiem obserwować niebo i według Andreasa Schulza, na dobry początek wystarczy gołe oko czy zwykła lornetka i właśnie ciekawość!

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które przygotowują czytelnika do obserwacji nieba z punktu, w którym się obecnie znajduje.

Pierwszy rozdział to Wskazówki obserwatora, które nie tylko tłumaczą podstawowe terminy, ale również przybliżają odbiorcy pojęcia, narzędzia czy sposoby obserwacji nieba. Miesięczne mapy gwiazd, czyli kolejny rozdział prezentuje obrazy nieba w ciągu dwunastu miesięcy, począwszy od stycznia po grudzień. Wszystkie mapy są objaśnione bardzo przystępnie, a komentarze pozwalają na naprawdę łatwe przyswojenie nieco skomplikowanych przecież kwestii położenia gwiazd na niebie, na przestrzeni całego roku kalendarzowego.

Rozdziały następne zatytułowane kolejno – Słońce i Księżyc skupiają się na opisie i wytłumaczeniu czytelnikowi podstawowych informacji o tych dwóch obiektach. W sposób bardzo przystępny tłumaczą z czego zbudowane jest Słońce oraz Księżyc, jaka jest ich specyfika. W rozdziale pt. Księżyc autor dodatkowo porusza kwestie zaćmienia Słońca oraz Księżyca. W części tej można dowiedzieć się, kiedy miały miejsce zaćmienia zarówno te całkowite jak i częściowe z poprzednich lat, do roku 2018. (Ciekawostką jest, iż niebawem 27 lipca 2018 będzie miało miejsce całkowicie zaćmienie księżyca, które warto na niebie zaobserwować.)

Podobnie potraktowany został rozdział na temat planet, które również dosyć szczegółowo zostały opisane i oznaczone przez autora. Planety i ich wędrówka po niebie to rozdział, dzięki któremu dowiemy się, jakie są odległości planet od ziemi, ale i innych ważnych perspektywy obserwacji astronomicznych kwestii. Są to informacje podstawowe, które jednak inspirują do dalszych badań nieba.

Trzy ostatnie rozdziały: Gwiazdozbiory – tutaj opisane zostały gwiazdozbiory z południowej i północnej półkuli, które można zaobserwować jednak tylko z Europy Środkowej oraz kilka istotnych z nieba południowego; Zjawiska świetlne – gdzie opisano jakże ważne zjawiska tj. np. zorza polarna, halo, sztuczne satelity; oraz Obserwatoria gdzie opisanych zostało kilka obserwatoriów astronomicznych, dzięki którym można nieco głębiej „wejść” w niebo. Leksykon umieszczony na samym końcu tłumaczy terminy, które mogą być niezrozumiałe dla odbiorcy.

Fascynacja niebem

Niebo dla wielu jest fascynującą zagadką, trzeba z pewnością posiadać umiejętności astronoma, jeśli chce się je badać szczegółowo. Jednak czasem wystarczą podstawowe wiadomości, które znajdziemy właśnie w książce Atlas gwiazd Andreasa Schulza. Dla dociekliwych będą tu dostępne bowiem pierwsze informacje, które z czasem mogą wzbudzić prawdziwe zainteresowanie niebem, ciałami niebieskimi i zjawiskami astronomicznymi, które wciąż rozgrywają się nad naszymi głowami. Niebo pełne gwiazd i książka Andreasa Schulza na pewno wyzwoli w nas wszystkich jeszcze głębszą ciekawość i fascynację. Ilustracje i liczne mapy gwiazd pozwolą natomiast w odszukaniu na prawdziwym niebie gwiazdozbiorów czy obiektów, o których do tej pory być może tylko słyszeliśmy.

Bardzo polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc