Dzieciom – „100 głupich pytań dla bystrzaków”, S. Frattini; Nasza Księgarnia

Dzieciom – „100 głupich pytań dla bystrzaków”, S. Frattini; Nasza Księgarnia

Czy istnieją głupie pytania???

Czemu krowa daje mleko? Czy Afryka jest daleko? Ile jedna mrówka waży? O czym księżyc w nocy marzy? (…) Droga mamo, drogi tato, odpowiedzcie dziecku na to! Droga mamo, drogi tato, odpowiedzcie dziecku na to!

Tę piosenkę śpiewają maluchy na akademiach. Jest w niej wszystko to, co okazuje się w wieku przedszkolnym ważne z punktu widzenia małego dziecka. Pytania, pytania, pytania!!! Jednak równie ważne są odpowiedzi! Nikt nie mówił, że będzie łatwo ich udzielać młodemu, bystremu człowiekowi, tym bardziej, że wraz z dorastaniem pytania stają się coraz bardziej skomplikowane! Ale jak się często okazuje, może to być również przyjemność, ponieważ my rodzice sami nadrobimy własne zaległości!

Choć słyszymy często, że nie ma głupich pytań  a tylko odpowiedzi bywają głupie… To nie do końca można się z tym oczywiście zgodzić… I tak jest w tym akurat przypadku!

100 głupich pytań dla bystrzaków autorstwa Stephane Frattini ilustrowana przez Robberta, to jedna z lektur, która ma w sobie moc! Wydana przez Naszą Księgarnię zdecydowanie wspomaga rodziców i dzieci! Nie tylko odpowiada na pytania, ale również pozwala na formułowanie kolejnych ciekawych kwestii! A przecież im więcej pytamy i im więcej odpowiedzi otrzymujemy, tym więcej wiemy!

Pytania

Jakże często zdarza się, że kiedy nie znamy odpowiedzi na kolejne trudne pytanie dziecka, odsyłamy je do np. babci, dziadka, cioci, wujka lub współmałżonka oczywiście! Można powiedzieć, że książka właśnie uratuje niejedną sytuację! Sprawi wiele frajdy zarówno dzieciom jak i rodzicom, bo rzeczywiście odnajdziemy w niej nie tylko zagadnienia, nad którymi sami się czasem zastanawiamy ale i konkretne wyjaśnienia! Oczywiście, żeby zadać te trudne czy łatwe – mądre czy głupie -pytania, trzeba być bystrym! Stąd zapewne wesoły, nieco przewrotny tytuł 100 głupich pytań dla bystrzaków!

Pytania są  przeróżne, właśnie takie, jakie dziecko potrafi nam zadać np. w kolejce do piekarni! Jedne dotyczą prawd powszechnych, inne biologii, jeszcze inne ciekawostek! Gdzie znikają skarpetki? Dlaczego zakrywamy usta, gdy ziewamy, a pośladków nie, gdy puszczamy bąki? Czemu kurz ciągle wraca? Dlaczego modelki są takie chude? Dlaczego czujemy mrówki na nogach? Dlaczego koty boją się ogórków?

To ostatnie pytanie, jakże w dobie filmików internetowych nam bliskie, zostało przez autorów potraktowane całkiem poważnie, choć i z humorem! Warto więc sięgnąć po tę wesołą publikację, z której naprawdę można się wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć!

Odpowiedzi

Wszystkie odpowiedzi są w inteligentny sposób przekazane odbiorcy i mieszczą się zwykle na jednej, czy dwóch stronach. Całość dopełnia oczywiście rysunek, równie wesoły i oryginalny! Pytań jest oczywiście 100 i każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie! Nie trzeba się wstydzić, kiedy nie znamy odpowiedzi na pytania typu: Dlaczego język przykleja się do lodu? Dlaczego świnia ma ogon jak korkociąg? Nikt przecież nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania! Ważne jest natomiast, że szuka wyjaśnień i potrafi się przyznać do niewiedzy!

Dzieci, to spryciarze bywa, że myślą, iż wiedzą wszystko, a i jeszcze więcej nawet! Dlatego książeczka może być prezentem dla takiego niepokornego nastolatka, czy przemądrzałego 9 – latka! Utrzeć nosek – lub dać szansę na zgłębianie wiedzy… Efekt będzie podobny! Dziecko zacznie myśleć samodzielnie, szukać odpowiedzi a z czasem jego wiedza poszerzy się! A dobrze być bystrzakiem przecież! Niekoniecznie przemądrzałym, ale całkiem mądrym!!!

Bardzo polecam!!!