Dla młodzieży – PLEMIONA „Wojna bogów”, Łukasz Radecki; Nowa Baśń

Dla młodzieży – PLEMIONA „Wojna bogów”, Łukasz Radecki; Nowa Baśń

Patrząc w przeszłość

Od jakiegoś czasu zwróciliśmy się ponownie ku naturze, ku temu co nasze, rodzime. Czy jest to tylko nowa moda, czy prawdziwe pragnienie??? Trudno na razie powiedzieć. Ważne jednak, że wielu ludziom przynosi prawdziwą radość i staje się ich pasją, a korzyść odnosi przede wszystkim przyroda!!! Podobnie rzecz się ma z naszą fascynacją przeszłością, zwłaszcza wiekami średnimi! Zapytujemy  bowiem coraz częściej skąd pochodzimy, czego potrzebujemy tak naprawdę do życia, jak żyliśmy kiedyś, w co wierzyliśmy?! Dzięki takiej pogłębiającej się świadomości, dajemy przykład młodszym pokoleniem. Zaczynamy żyć już nie tylko tu i teraz, ale mamy poczucie, że przeszłość w pewnym sensie nas konstytuuje! Częściej również o tym mówimy, czytamy i piszemy. Jak jednak rozmawiać z dziećmi o świecie, który jest zupełnie inny od tego, który znają??? Oczywiście poprzez książki i uczestnictwo w wydarzeniach, które o świecie tym mówią!!!

Książka  jako kapsuła czasu

Łukasz Radecki to autor mający na swoim koncie zarówno książki dla dzieci jak i dla dorosłych. Seria PLEMIONA i pierwszy tom Wojna Bogów jest skierowany do nastoletniego czytelnika, który zna już dawną historię Polski, i interesuje się nią nieco bardziej. Ale również dla każdego, kto pragnie poznać tajemnice przeszłości! Wojna bogów wydana w wydawnictwie Nowa Baśń będzie więc doskonałą powieścią dla rządnego przygód nastolatka!

Książki przemawiają do młodego czytelnika bardziej obrazowo, kiedy bohaterowie są w podobnym wieku, kiedy mają podobne codzienne problemy. Dzięki takiej kreacji bohaterów młody człowiek może się z postaciami z powieści identyfikować, a wyobraźnia zaczyna działać całą swoją mocą! Kogo spotykamy więc w pierwszym tomie PLEMION??? Główne postacie to trójka rodzeństwa w nastoletnim wieku – Weronika, Zbyszek i Kacper. Uczestniczą one w wycieczce szkolnej szlakiem Początków Państwa Polskiego. Między braćmi i siostrą, tuż przy współczesnej rzeźbie przedstawiającej bogów Słowian, dochodzi do dyskusji. Wzmagająca się burza nabiera na sile a piorun uderza wprost w rodzeństwo! Tak właśnie cała trójka trafia do świata sprzed ponad 1500 lat! Zbyszek do Radoszan, Weronika do Gnieźnian a Kacper do Goplan – rodzeństwo zostaje rozdzielone. Czy uda im się jeszcze kiedyś spotkać i jak sobie poradzą w obcej rzeczywistości zwłaszcza, że nowy świat jest pełen tajemnic i magii?!

Świat średniowieczny

Weronika jest inteligentną, odważną, otwartą i oczytaną dziewczyną, potrafi świetnie o siebie zadbać. (Szczere ukłony za tę postać kobiecą!) Podobnie Kacper –  jest mądry, choć to właśnie on ma początkowo chyba najmniej szczęścia… Zbyszek natomiast zna kendo – sztukę walki, która z pewnością przyniesie mu pewne korzyści… I choć swojego czasu  bywał często niemiły dla brata i siostry, to wzbudza sympatię wśród starszych wojowników. Do tego chłopak dojrzewa powoli do uczuć, które do tej pory powodowały w nim jakąś niejasną złość! Uzależniony od nowoczesnej technologii – tam gdzie trafi, nie ma internetu, nie działają telefony, a walczyć można tylko na pięści lub prawdziwym, ciężkim mieczem a nie padem- radzi sobie całkiem nieźle, zwłaszcza, że spotyka piękną Jagnę!

Przebudzenie trójki rodzeństwa nie należy do przyjemnych, a tajemnica i magia, choć momentami bywa przerażająca, inspiruje, i popycha ku przygodzie! Bogowie, którzy szykują się na spotkanie, które jest niejako odwetem, muszą polegać również na ludziach! I tak Zmagania będą ważnym wydarzeniem, odpowiedzią na wcześniej przegraną walkę bogów na czele z Perunem – z Czarnobogiem, władcą Północy oraz jego demonami i przerażającymi bestiami! Światowid wzywa do ponownej walki! Tom pierwszy, to dopiero początek ale JAKI początek!!!

Magia 

Magiczna opowieść zachwyci i wciągnie od pierwszej strony, a w dobie popularnych seriali telewizyjnych, w których świat rzeczywisty miesza się ze światem magii, książka będzie idealną propozycją na słoneczne popołudnia! Doskonale napisana, dozująca napięcie w bardzo przemyślany sposób, sprawi iż czytelnik wejdzie w świat pierwszych Słowian z ogromnym zainteresowaniem. Fascynacja ich wierzeniami oraz kulturą u młodych odbiorców rodzić się będzie naturalnie, a podsycana każdą kolejną przeczytaną stroną, z pewnością zapadnie w pamięci na długo!  Prezentacja  panteonu bogów, bóstw i postaci magicznych ze średniowiecznego świata, w sposób bardzo obrazowy, pozostawi w młodym czytelniku ślad i zachęci do kolejnych lektur. Co jest prawdą, a co wytworem wyobraźni??? Sami spróbujcie odpowiedzieć na to pytanie!

 

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc