„Jak rozpalić ognisko czyli rzecz o drewnie, podpałce i ogniu”, S.Coulthard; Znak Horyzont

„Jak rozpalić ognisko czyli rzecz o drewnie, podpałce i ogniu”, S.Coulthard; Znak Horyzont

Potęga ognia 

Ogień jest siłą, która może zarówno odebrać życie, jak i je ocalić!

W chłodne dni, kiedy jesteśmy w ciągłym biegu, wieczorami szukamy chwili relaksu przy kominku. Ogień jest bowiem czymś, co wyzwala w nas poczucie bezpieczeństwa. Sprawia, że odchodzą lęki, a samo wpatrywanie się w jego języki przynosi w pewnym sensie ukojenie, jest niczym medytacja czy modlitwa… Ogień można rozniecić z wielu różnych powodów, może on przynieść przy tym wiele korzyści od psychologicznych po zwykły ciepły posiłek dla ciała, jest jednak w stanie również zniszczyć wszystko, co stanie na jego drodze!

Ogień

Jak rozpalić ogień czyli rzecz o drewnie, podpałce i ogniu autorstwa Sally Coulthard, wydana w wydawnictwie Znak Horyzont, to książka, która skupia się na fizjonomii ognia, a także na tym, jak może on być przez człowieka odbierany.  Autorka pisze o potędze ognia, rozpatruje jego istotę i znaczenie, począwszy od tego jakie wspomnienia wywołuje w niej samej, po sposoby rozniecania, czy korzystania z różnych z ogniem związanych niuansów. Ognisko w książce jest symbolem bezpieczeństwa, kominek, czy koza postanowiona w salonie niesie natomiast zwykle pozytywne skojarzenia. Sally Coulthard nie zapomina jednak o bezpieczeństwie, jej książka jest więc swojego rodzaju poradnikiem ale i przewodnikiem po „świecie” ognia. Można więc powiedzieć, iż podejmuje zarówno tematy, jak korzystać z ognia bezpiecznie oraz jak cieszyć się wspólnymi chwilami przy ognisku czy kominku.

Mimo że wiemy o ogniu wiele i zdajemy sobie sprawę, iż dla człowieka jest niezbędny, to rzadko zastanawiamy się nad tym głębiej w naszej codzienności. Książka, zwłaszcza jej pierwsze rozdziały, ma na celu zwrócenie się ku naturze, jej sile oraz uświadomieniu czytelnikowi tego wszystkiego, dzięki czemu ogień staje się siłą łączącą nas z innymi ludźmi. Jest zachętą aby popatrzeć na żywioł nieco uważniej!

Ognisko – drewno, podpałka, ogień

Sally Coulthard przenosi nas na początku swojego niezwykłego poradnika do czasów, kiedy ogień stał się dla ludzi wybawieniem. Ląduje następnie we współczesności, w momencie, kiedy czujemy, iż chcemy znowu poczuć głęboko piękno i bliskość Natury. Autorka z pasją opowiada o tym, jak ognisko, staje się dla człowieka symbolem bliskości, wspólnotowości. W kolejnych rozdziałach skupia się na ogniu jako takim, na jego anatomii. Tłumaczy, czym jest spalanie, jak działają piece, jak gasić i tłumić ogień. Pochyla się również nad sposobami gromadzenia opału, wiele uwagi poświęca sposobom suszenia drewna (który to proces jest bardzo ważny zwłaszcza, jeśli ma się do czynienia z domowymi piecami). Uczy także, jak układać, rąbać czy przechowywać drewno na opał. Bardzo obrazowo przybliża także sposoby układania stosu, a  przy tym ciekawie pisze o sposobach aromatyzowania ognia. Liczne wskazówki, czego można użyć przy okazji rozniecania ognia, ale także z jakich ziół skorzystać, aby aromat odpowiadał atmosferze korzystania z tej przyjemności, okazują się naprawdę interesujące! Ostatni rozdział zajmuje się oczywiście bardzo ważnym tematem, mianowicie bezpieczeństwem pożarowym. Tutaj autorka nie szczędzi wskazówek, uczy jak bezpiecznie, ze spokojem uniknąć nieszczęśliwych wypadków lub w razie kłopotów, zażegnać niebezpieczeństwo!

Radość z ogniska (też domowego)

Jak rozpalić ognisko czyli rzecz o drewnie, podpałce i ogniu, to bardzo ciekawa propozycja, skierowana zwłaszcza do osób, które wcześniej nie miały lub miały okazję rzadko rozpalić ognisko czy korzystać m.in. z otwartego ognia lub domowego kominka. Uczy, jak obchodzić się z ogniem ale równocześnie prezentuje jak korzystać z niego z radością. Budowanie wspomnień z wydarzeń organizowanych pod gołym niebem z ogniskiem w tle, dzięki tej książce, z pewnością wniesie dużo ciekawych doświadczeń.