Dla dzieci – „Kłopoty w szkole” Chris Higgins; Wydawnictwo Wilga

Dla dzieci – „Kłopoty w szkole” Chris Higgins; Wydawnictwo Wilga

Ahoj szkoło!

Każdy z nas miewał kiedyś mniejsze czy większe kłopoty w szkole! Niektóre wspominamy ze śmiechem, inne wciąż ze zgrozą, jeszcze inne zaginęły gdzieś w otchłaniach naszej pamięci!!! Chris Higgins, brytyjska pisarka znana już z kilku przetłumaczonych na język polski książek dla dzieci m.in. Kłopoty za rogiem, czy całej serii o słynnych Wiśniewskich, niedawno doczekała się również polskiego tłumaczenia książki zatytułowanej Kłopoty w szkole!

Książka wydana przez Wydawnictwo Wilga, zilustrowana przez Emily MacKenzie i przetłumaczona przez Patrycję Zarawską, z pewnością rozśmieszy oraz skłoni do refleksji młodego czytelnika!

Bella

Bella, bohaterka książki Higgins, to dziewczynka, która jest poukładana, całkiem inteligentna i sympatyczna. Wraz z rodziną od jakiegoś czasu mieszka w starym domu na wsi. (Pierwsza część książki – Kłopoty za rogiem – opowiada właśnie o przeprowadzce rodziny do nowej miejscowości i domu, który okazuje się być, no właśnie… nie taki nowy!)

Kłopoty w szkole, to humorystyczna, trochę także poważna książka o pierwszych dniach w nowej szkole! Bella przy okazji przeprowadzki zmienia bowiem miejsce nauki! Dziewczynka ma brata o imieniu Sid i koleżankę Martę, którą niedawno poznała. Nowa znajoma mieszka za płotem i choć mama Belli uważa, iż Marta przyciąga kłopoty to… Jak Bella miałaby nie przyjaźnić się z sąsiadką, która wciąż ma nowe i ciekawe pomysły!? Nawet jeśli czasem można wpaść w tarapaty, to przyjaźń jest w życiu przecież bardzo potrzebna!

 

 

Pierwszy dzień w nowej szkole nie będzie jednak łatwy! Już sam poranek przynosi kilka naprawdę niezbyt miłych sytuacji! Marta niestety przysparza kłopotów Belli… Brudny mundurek, spóźnienie – to zdecydowanie nie jest tylko i wyłącznie wina dziewczynki! Jakby tego było jednak mało, trafia ona wraz z bratem do Pani Dobraczyńskiej i zamiast grzecznie wyjść z klasy, Bella czeka i czeka, i czeka na moment, kiedy nauczycielka będzie miała chwilkę, by jej wysłuchać! Traci w ten sposób całą lekcję… Dodatkowo zabawy, które na przerwie wymyśla Marta, przynoszą kolejne kłopoty! Pan Mądral, wychowawca Belli i Marty jest wymagający i pragnie, by uczniowie przestrzegali pewnych ZASAD. Bella niemal łamie w pierwszym dniu trzy najważniejsze!!! Oczywiście nie do końca jest to jej wina…

Książka trzyma dziecko w napięciu, a przygody Belli i Marty są naprawdę interesujące! Dodatkowo, kiedy poznajemy kolejnych bohaterów książki, choćby Klaudię Bystrzańską i Hetty Wściub, robi się całkiem wesoło ale momentami również nieprzyjemnie!!! Czytelnik słucha lub czyta skupiony i może również sam ocenić zachowanie koleżanek Belli, które są nazbyt „miłe”, czy też „sprawiedliwe”. Koniecznie chcą się przypodobać nie tylko Panu Mądrali ale również zastępującej nauczyciela – Sławnej Artystce! Zachowania koleżanek oraz pomysły Marty, mogą dać wiele do myślenia odbiorcy książki, który intuicyjnie wyczuwa, że tutaj nie wszystko jest w porządku!!!

 

Wartka akcja, ciekawe przygody

Książka skierowana jest do dzieci 8+. Jest w niej zarówno przygoda, śmieszne sytuacje, ale także tematy, które mogą dać dziecku przyczynek do głębszej refleksji zarówno nad sobą jak i nad zachowaniem innych. Koleżeństwo, rywalizacja, błędy jakie dzieci popełniają, to codzienność młodych czytelników. Dlatego też książka będzie bardzo dobrze działać na ich wyobraźnię. To co bowiem podoba się dzieciom, to zarówno dobrze dobrany humor, jak i tematy, które czytelnika bezpośrednio dotyczą. Jest więc i wesoło, i poważnie!!!

Bardzo polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc