Dla dzieci – „Kto się chowa na lądzie i w wodzie?”, P.Hanackova; ADAMADA

Dla dzieci – „Kto się chowa na lądzie i w wodzie?”, P.Hanackova; ADAMADA

Zachwyt i fascynacja światem zwierząt

Są takie książeczki, które nawet dorośli uważają za najwspanialsze na świecie, mimo iż zdecydowanie są one przeznaczone głównie dla dzieci! Za każdym razem, kiedy się zachwycamy, budzi się w nas nasze wewnętrzne dziecko!!! Taki stan powoduje, że czujemy tę dziecięcą ciekawość, fascynację i pasję! Wtedy właśnie jest nam najbliżej do tego, by zrozumieć także zachwyt naszej pociechy!

Kto się chowa na lądzie i w wodzie? 

Kto się chowa na lądzie i w wodzie? to jedna z książeczek wydana przez Wydawnictwo Adamada, napisana przez czeską autorkę Pavlę Hanackovą i zilustrowana przez Linh Dao. Z tej samej serii pochodzi książeczka zatytułowana Kto się chowa w lesie i na śniegu? równie interesująca i zaskakująca!

Kto się chowa na lądzie i w wodzie? przeznaczona jest dla dzieci 3+ ale wiem, że spodoba się również dzieciom nieco starszym, choćby 9 latkom! Jej największą zaletą są przede wszystkim niesamowite  ilustracje i sam oryginalny pomysł na książkę. Wszystko to sprawia, że dotrze ona do dziecka, które lubi czytać i przepada za zwierzakami! Bohaterami tej publikacji są bowiem zwierzęta żyjące właśnie na lądzie i w wodzie! Tym razem poznajemy geparda, jelenia, żółwia morskiego, ośmiornicę oraz węża!

A kuku!

Zwierzaki wciąż gdzieś się ukrywają, upodobniają się do roślin, są niczym magicy – znikają i pojawiają się nagle! Patyczaki, kraby, kolorowe rybki – to przykłady istot, które dzięki kamuflażowi są niewidoczne na pierwszy rzut oka!

Kiedy ogon geparda wystaje znad trawy jest to znak dla małych gepardziątek, że mamusia podąża w konkretnym kierunku, a one mają iść za nią! Cętki sprawiają natomiast, że na sawannie zwierzaki są niewidoczne dla zagrażających im kolegów! Piękny jeleń, o którym mowa dalej w książce, jest naprawdę ciekawym okazem zwłaszcza, kiedy chce się pochwalić swoim porożem! Żeby jednak stać się takim wspaniałym i dostojnym młodzieńcem, początkowo ma cętki, dzięki temu spokojnie rośnie i jest niewidzialny dla innych! Może grzecznie czekać w trawie na mamę, która przyniesie pożywienie, a potem jeść i rosnąć, rosnąć i wyrosnąć! Żółw morski upodabnia się do kamienia i oszukuje ptaszki. Natomiast malutkie żółwie wytarzane w piasku, również nabierają swoich wrogów! Ośmiornica potrafi się świetnie chować, zmienia do tego odcień swojej skóry. Jest sprytna, korzysta z naturalnych kryjówek. Wąż z kolei w drzewach i krzewach będzie wyglądał niczym prawdziwy konar! Wszystkie te informacje, a nawet i więcej, dzieci odnajdą w tej pięknej publikacji.

Ruch i kolor

Wspaniałym pomysłem są ruchome obrazki. Przedstawiają one początkowo głaz, krzaczki, czy rafy koralowe, a przesunięte rączką dziecka, ukazują zwierzaki! Jaką radość wzbudzają, kiedy przeistaczają się w żywe istoty, o których w danym momencie się czyta! Zabawa w chowanego, w znajdź mnie, czeka jeszcze małego czytelnika na końcu! Tam bowiem na dwóch ostatnich stronach widnieje obrazek, na którym pochowały się zwierzaki. Skupione dziecko, szukające z uwagą ukrytych zwierząt, z pewnością odnajdzie je wszystkie! Jest ich aż dwadzieścia i kryją się znakomicie! Pavla Hanackova z pewnością trafi do dzieci i do rodziców, pokazuje bowiem świat zwierząt z nieco innej perspektywy. Taki pomysł na książkę zachwyca i sprawia, że czytelnikowi od najmłodszych lat serwuje się nie tylko suche informacje ale wielką przyjemność z rzetelną wiedzą!

 

Bardzo polecam

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc