Dla dzieci – „Królik Franek i historia nieśmiałego misia”, M.Krzemińska; Wilga

Dla dzieci – „Królik Franek i historia nieśmiałego misia”, M.Krzemińska; Wilga

Królik Franek

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo książeczek dla przedszkolaków, zarówno dla tych młodszych, jak i dla tych starszych. Seria o Króliku Franku autorstwa Marty Krzemińskiej wydawana przez Wydawnictwo Wilga  z pewnością przypasuje jednak zarówno jednym jak i drugim! Dla maluchów będzie świetnym przykładem na to, jak radzić sobie w trudnych dla nich sytuacjach. Porusza ona bowiem tematy istotne dla dzieci przedszkolnych, zwłaszcza tych, które mają swoje małe-duże problemy. Dla nieco starszych może przysłużyć się natomiast dodatkowo jako pierwsza czytanka!

Królik Franek i historia nieśmiałego misia to krótka, ale bardzo atrakcyjna dla dzieci opowiastka o tytułowym Króliczku, który pragnie zaprzyjaźnić się z pewnym Misiem…

Pokazywać – uczyć na przykładach

Franio bardzo łatwo zjednuje sobie przyjaciół. Choć bywa, że potrafi nieźle napsocić, to jest naprawdę miłym i sympatycznym króliczkiem. Wciąż poszukuje ciekawych przygód i bardzo lubi nawiązywać nowe znajomości! Pewnego dnia widzi przez okno Misia, który pomaga swoim rodzicom w przeprowadzce. Wyobraźnia natychmiast podsuwa mu obrazy wspólnej zabawy z nowym kolegą.  Kiedy więc na podwórku dostrzega Misia w piaskownicy, szybko podbiega i proponuje mu przyjaźń. Misiu nie jest jednak tak otwarty na innych jak Franek. Krępuje się nieco, nie jest taki rozmowny, po prostu okazuje się, że jest bardzo nieśmiały! Najbezpieczniej czuje się, kiedy w zasięgu wzroku ma swoją mamę. Franek zupełnie nie potrafi zrozumieć takiego zachowania, sam jest bowiem bardzo towarzyski! Ta sytuacja wywołuje mnóstwo pytań w głowie Króliczka, łącznie z wątpliwościami czy Misiu w ogóle go polubi…

Miś Mikuś dołącza do grupy przedszkolnej Frania i ku jego rozczarowaniu, również tam nie chce się do Króliczka odzywać… Ten czuje się nieco odrzucony i smutny, wzbiera w nim także dziwna złość na kolegę. Jednak Pani Lwica czuwa nad maluchami w przedszkolu i pomaga przełamać im pierwsze lody. Proponuje wspólną zabawę przy stoliczku. Wkrótce okazuje się, że Mikuś pięknie rysuje i to jest właśnie pierwszy krok do prawdziwej przyjaźni pomiędzy kolegami z tego samego osiedla!

Doskonała dla młodszych i starszych dzieci

Historyjka nie jest długa, ale wystarczająco treściwa, bowiem traktuje sprawy nieśmiałości bardzo konkretnie. Przede wszystkim tłumaczy dzieciom zachowanie innych, tych bardziej nieśmiałych, którzy bywa, że potrzebują nieco więcej czasu na pogłębianie nowych znajomości. Franio jest małym gadułą, Miś natomiast jest nieco spokojniejszy – ich charaktery różnią się więc zdecydowanie, a jednak wspólne zainteresowania mogą stać się początkiem prawdziwej przyjaźni. Książeczka pokazuje więc małemu czytelnikowi nie tylko różnice w dziecięcych zachowaniach, ale również uczy, że czasem warto być cierpliwym i wyrozumiałym. Przede wszystkim zwraca także uwagę na to, że pierwsze wrażenie może być mylne! Mikuś naprawdę jest bardzo sympatyczny, a to, że przy pierwszych kontaktach z nowo poznanymi kolegami nie ma śmiałości, wcale nie oznacza, że przyjaciół nie potrzebuje!

Tematy, które podejmuje opowiastka Królik Franek i historia nieśmiałego misia mogą zostać „przegadane” przez dziecko z rodzicami. Kiedy więc po lekturze przychodzi czas na refleksje, warto wytłumaczyć maluchowi, dlaczego nieśmiałość bywa trudna dla dzieci. Zarówno dla tych, które są nieśmiałe, jak i dla tych, które spotykają nieśmiałe osoby. Można korzystać z przykładów, które proponuje Marta Krzemińska, ponieważ dla dziecięcej wyobraźni są bardzo sugestywne. Piękne ilustracje Eweliny Jaślan-Klisik dopełniają historię o Króliczku i Misiu. Zachęcają nie tylko do czytania, ale również do rysowania!!!

 

Bardzo polecam przedszkolakom i ich rodzicom! Również starszakom i pierwszoklasistom, dzieciom które potrafią już samodzielnie czytać!

 

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc