Dla dzieci – „Cudowna wyspa dziadka” B.Davies; Znak Emotikon

Dla dzieci – „Cudowna wyspa dziadka” B.Davies; Znak Emotikon

Podróż z dziadkiem

Jak bardzo czasem potrzebujemy czegoś, co sprawi, że odlecimy myślami daleko i wysoko, jak najdalej od codzienności! Chwila wytchnienia przy lekturze, to zdecydowanie moment, na który czeka wielu miłośników książek przez cały swój pracowity dzień! Fotel, łóżko i (o zgrozo!) czasem nawet wanna, to doskonałe miejsca na przyjemny relaks! Dzieci mają podobnie! Bo niemal wszystkie dobre książki, mają właśnie tę moc przenoszenia do świata wyobraźni i odcięcia się od rzeczywistości choć na trochę! Książki specjalnie napisane i zilustrowane dla dzieci, nie tylko działają na wyobraźnię naszych pociech, ale kiedy sami czytamy je na głos, osobiście mamy szansę odlecieć! Wysoko i daleko! Dodatkowo tyle można dzięki jednej książce przekazać, wytłumaczyć, często uspokoić i dać nadzieję! I to właśnie jest magia książek!

Cudowna wyspa dziadka

„Cudowna wyspa dziadka” Benjiego Daviesa, wydana w jednym z moich ulubionych wydawnictw dla dzieci – Znak Emotikon – to historia, która zainteresuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Cóż może znajdować się na strychu, w domu, w którym mieszka dziadek – podróżnik??? Syd znajdzie oprócz starych pamiątek z wypraw również tajemnicze metalowe drzwi, które z dziadkiem wspólnie otworzy!

Las dachów stanie się oceanem, po którym płynie wielki okręt a sterować nim będzie oczywiście wnuk! Wyspa, na którą trafią, stanie się przez chwilę ich domem! Przyjdzie trudny moment pożegnanie, dziadek pragnie bowiem pozostać na wyspie a małego Syda czeka samotny rejs do prawdziwego domu, już bez dziadka…

Jak cenne jest to, że dziadkowie i babcie potrafią poświęcić ukochanym wnukom swój cenny czas! Zabierają je w podróże pełne niezwykłych przygód, choć nie zawsze ruszają rzeczywiście w drogę. Siła wyobraźni zdziała cuda! Wystarczy na przykład wielki kwiat, który nagle okaże się drzewem w samym środku dżungli!!!

Przemijanie i cenne chwile

Książkę można odczytać na kilku poziomach. Dziadek, który pragnie pozostać na wyspie, nie powróci już do swojego domu… Odchodzenie, przemijanie będzie więc tematem, do którego można się bardzo różnie odnieść. Małe dzieci widzą świat inaczej niż dorośli i czasem wystarczy proste wytłumaczenie trudnego tematu by dziecko, korzystając z wyobraźni, przyjęło je i sobie je zobrazowało. Myślę, że „Cudowna wyspa dziadka” na pewno wielu dzieciom w trudnych chwilach pomoże!