Scenariusz – „Czerwony Kapturek w lesie – książki przyrodnicze”

Scenariusz – „Czerwony Kapturek w lesie – książki przyrodnicze”

Scenariusz na zajęcia biblioteczne

 

„Czerwony Kapturek w lesie – książki przyrodnicze”

 

Dla kogo: dla dzieci przedszkolnych – 3, 4 latków

Czas: około 30 minut

Cel: zapoznanie dzieci z książkami przyrodniczymi, mówiącymi o lesie, zwierzętach

 

Książki, które mogą zostać wykorzystane na lekcji:

A.Baruzzi, Ukryte w naturze, Znajdź i policz

M.Brykczyński, Co robią pająki

A.Gwis, Grzyby dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia

T.Samojlik, O rety Przyroda

P.Socha, W.Grajkowski, Drzewa

N.Kucharska, Jak działają zwierzęta

 

Akcesoria: duży koszyk, książki, czapka wilka, czapka gajowego, lupa dla babci, czapka muchomorka (zrobiona np. z papieru)

 

Przywitanie z dziećmi i piosenka:

BAJECZKI

1.

Na pólkach mieszkają książeczki. G C G C

W książeczkach mieszkają bajeczki. F G

Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam. G C G C

Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam. G C G C

2.

W bajeczkach znajdziecie rycerzy,

Królewnę, co spała na wieży.

I dobrych wróżek sto, i czarownicę złą.

I dobrych wróżek sto, i czarownicę złą.

3.

A kiedy się dziecko zasłucha,

To wróżki mu szepczą do ucha.

Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.

Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.

 

 

 

 

CZERWONY KAPTUREK: Witam Was drogie dzieci. Opowiem Wam dziś o książkach, które uwielbiam czytać w wolnych chwilach. Jak widzicie jestem… Kim jestem???

Może Roszpunką? A może Kotem w butach? A może jestem Kopciuszkiem?

 

Dzieci zwykle odpowiadają, że Czerwonym Kapturkiem.

 

CZERWONY KAPTUREK: A czy znacie bajkę o Czerwonym Kapturku? – Chętne dziecko może opowiedzieć historię Czerwonego Kapturka.

CZERWONY KAPTUREK: Kto występuje w bajce o Czerwonym Kapturku?

(Dzieci odpowiadają, że wilk, babcia, gajowy – wtedy jedno dziecko dostaje czapkę wilka, kolejne czapkę myśliwego a jeszcze jedno lupę babci i czapkę muchomorka.)

CZERWONY KAPTUREK (do dzieci): Czy wiecie, gdzie mieszka Czerwony Kapturek?

 A gdzie mieszka babcia i wilk???

Czy myślicie, że Wilk, Babcia i Gajowy oraz Czerwony Kapturek lubią czytać książki?

Zaraz się o tym przekonamy!

 

CZERWONY KAPTUREK (do dzieci): Wyobraźcie sobie, że dziś będę Czerwonym Kapturkiem, który niesie dla swojej chorej, śpiącej akurat teraz babci – nie syropki, lekarstwa i placuszek ale KSIĄŻKI!!!!

Idę więc sobie przez las i podśpiewuję…

Lalalalalalalala Czerwony Kapturek, to ja! Czerwony Kapturek, to ja właśnie ja!

 

Zza rogu wyskakuje wilk, zwracam się do dziecka, które ma czapę wilka i mówię:

CZERWONY KAPTUREK: Dzień dobry drogi Panie Wilku, czy przypadkiem nie ma Pan ochoty zjeść mnie i moją babcię???

A wie Pan, że lepsze od psot jest czytanie książek???!!! Dlatego mam dla Pana propozycję! Proszę, oto książka o zwierzakach, może sobie Pan poczytać tę książkę i zastanowić się, czy przypadkiem nie ma tam smaczniejszych kąsków niż ja i moja babcia!!! KSIĄŻKA UKRYTE W NATURZE, ZNAJDŹ I POLICZ

W książce znajdzie Pan zwierzęta, które zamieszkują pański las, ale znajdzie Pan też zwierzaki, które mieszkają np. w Afryce! Jeśli będzie się Pan nudził, może Pan policzyć zwierzaki, na pewno ma pan SOKOLE OKO!!!!

Na mnie już pora, muszę ruszać w drogę! Obiecałam babci, że przyjdę wcześnie rano! – odchodzi podśpiewując sobie pod nosem – Czerwony Kapturek to ja, właśnie ja….

czerwony kapturek
czerwony kapturek

 

CZERWONY KAPTUREK: Ojej chyba zabłądziłam!!! Muszę spojrzeć na mapę! Gdzie ja znajdę mapę dzieci??? W koszyczku mam książki i tam pewnie jest też i mapa! Jest!!! W LESIE

O! Tutaj muszę skręcić, po prostu na rozwidleniu dróg powinnam była pójść w prawo a nie w lewo!!!

Już widzę domek babci!!! Ale co to??? Jaka wspaniała pajęczyna między drzewami!!! Czy wy dzieci lubicie pająki??? Czy myślicie, że mogę tego pająka zadeptać?

Dzieci odp. Tak lub nie!

CZERWONY KAPTUREK: Popatrzcie w koszyczku mam książkę  o pająkach!!! Możecie zobaczyć, że mimo iż się boicie, to większość z nich nie jest wcale taka groźna! W lesie możecie po prostu ominąć pajęczynę i śmiało iść dalej! Nie można niszczyć przyrody, a pająki to przecież jej część!

Idę więc dalej, ojej a co to – czy to grzybek??? – Mam w koszyczku także książkę o grzybach!!! DZIWNE FAKTY Z ŻYCIA GRZYBÓW, O KTÓRYCH NIE MIELIŚCIE POJĘCIA

Widzę tu różne grzybki, jadalne i trujące. Powinnam zerwać czerwonego grzybka z pięknym białymi kropeczkami??? Wygląda przecież słodko!

Dzieci mogą odp., że nie i można wtedy poczytać o grzybkach jadalnych i trujących z niniejszej książki!

 

Czerwony Kapturek dociera do domu babci i się z nią wita. Wcześniej zaznaczamy, że Babcia słabo słyszy i słabo widzi, można więc mówić głośno i wyraźnie i upewniać się, że Babcia wszystko słyszy, wywołując śmiech dzieci.

CZERWONY KAPTUREK: Babciu, babciu śpisz???!!! Babciu!!! Babcia troszkę słabo słyszy! Babciu! Mam dla ciebie niespodziankę przyniosłam ci książki o lesie, o zwierzątkach leśnych popatrz jakie piękne! A w ogóle wiesz, po drodze spotkałam Pana Wilka. Zostawiłam mu książkę i Pan Wilk siedzi teraz na polanie i liczy zwierzęta!!! Dla ciebie też mam Babciu książkę, jeśli użyjesz lupy, to na pewno wszystko zobaczysz a ilustracje są przepiękne! Koniecznie użyj swojej lupy babciu!!!

O popatrz przez okienko, tam idzie tatuś! Cześć tato, popatrz mam piękną książkę dla Ciebie pt. DRZEWA. Jesteś Gajowym, na pewno Ci się spodoba!

Ja tymczasem muszę wracać do domu, bo obiecałam mamie, że szybko do niej przybiegnę! Do zobaczenia Babciu, do zobaczenia w domu tato, pa Grzybku, do widzenia Panie Wilku!!!

 

Na koniec można powiedzieć dzieciom skąd są książki, gdzie jest biblioteka, w jakim celu się do niej chodzi! A podczas rozmowy z dziećmi można podjąć dowolne tematy związane z lasem, ze zwierzętami.

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc