Na podróż – „Pocztówki z Iranu” Tomasz Loraczyński; Krytyka Polityczna
Rowerem przez Iran
Rowerowe szaleństwo trzeba mieć we krwi! Świat z takiej dwukołowej perspektywy (plus przyczepka 😉 ) wygląda zupełnie inaczej niż przez okno samochodu, autobusu czy innego środka transportu podobnego typu. Wysiłek, plus ciekawy plan podróży zawsze będzie satysfakcjonujący, jeśli wróci się cało i szczęśliwie do domu, a przy tym zrealizuje się swoje marzenia (początkowo miało być tylko „kilka zakosów wokół wulkanów”). Rower, to jednak nie tylko sama przyjemność, ale także wyzwanie zwłaszcza, gdy używany jest w miejscach, gdzie jest nie tylko płasko…
„Pocztówki z Iranu”
Tomasz Loraczyński autor „Pocztówek z Iranu. Pod skrzydlatym słońcem” książki wydanej przez Krytykę Polityczną zabiera czytelnika do swojego głęboko refleksyjnego świata. Nie jest to zwykły reportaż z podróży. Jest to raczej podróż przez trudny acz piękny świat ludzi, przez ich marzenia (często niespełnione), podróż przez irańskie krajobrazy. Nie jest mistyczna, raczej mocno prawdziwa, pełna nadziei, która miesza się z rozczarowaniem i wciąż podtrzymywaną nadzieją na lepsze jutro, ale także pełna prostej radości! Podróż ta obfituje w przemyślenia autora dotyczące świata i ludzi, ich zwyczajów tego, czym się różnią i w czym są podobni do siebie nawzajem…
Tomasz Loraczyński to nie tylko doktor nauk historycznych oraz analityk rynku krajowego, ale doskonale świadomy podróżnik, który widzi świat nieco inaczej niż zwykły „zjadacz chleba”. Jego książka, która początkowo ukazywała się w postaci tzw. „Pocztówek z Iranu” – reportaży publikowanych w Krytyce Politycznej – została złożona, odpowiednio uzupełniona i wydana jako całość. Sam autor mówi: „Wszystko to tworzy całość nieco chaotyczną, lecz jest to celowe”. I właśnie tak powinno się zasiąść do lektury Tomasza Loraczyńskiego – z poczuciem celowości dzieła – bo celem jest przeniesienie irańskiej rzeczywistości, w pełnym tego słowa znaczeniu, do świadomości czytelnika. Nie jest to z pewnością przewodnik po Iranie, jest to zdecydowanie coś więcej, dużo więcej!
O czym?
Autor książki „Pocztówki z Iranu” podróżował przez Iran korzystając głównie z roweru… Ukazuje więc świat z nieco innej perspektywy. Obala przy tym pewne mity o niegościnności Irańczyków, poza tym przybliża także wiele informacji, które jako historyk uważa za istotne.
Tomasz Loraczyński w tej irańskiej rzeczywistości starał się zrealizować swój plan, który przyznaje, nie zawsze był łatwy do wykonania! Obserwując mentalność ludzi i wyciągając często bardzo ciekawe wnioski, autor buduje właśnie „Pocztówki z Iranu”, na które składają się: opisy irańskiego krajobrazu, ludzkich zachowań, tradycji, a przy tym także polityczne kwestie, oraz inne ciekawe zagadnienia. Jest tu więc miejsce na: opisy miast Iranu takich jak choćby Kaszan (środkowy Iran), Karadż (północny Iran), Jazd (środkowy Iran), ale także na odczucia autora, który pochyla się nad człowiekiem, przyrodą czy religią.
Z pewnością, żeby w pełni skorzystać z książki, Iran musimy już w pewnym sensie znać. Przyznaję, że sama wiem bardzo mało o tym kraju, a Tomasz Loraczyński raczej nie troszczy się o podstawy. A jednak w tzw. bajtach, czyli notatkach jakby na marginesie, stara się kilka ciekawych szczegółów laikowi przybliżyć. Pozostała treść wymaga jednak nieco większego zaangażowania ze strony czytelnika, ale przez to jest i bardzo ciekawa! Żeby nadążyć i zrównać się z tempem autora „Pocztówek z Iranu” przydaje się więc internet!
Ciekawość świata
Niektóre odwiedzone przez nas miejsca pozostawiają zapachy, wrażenia, myśli. Zapomniane i gdzieś przechowane wybuchają w nas przy okazji pewnego impulsu! Podobnie jest z podróżą, w której bierzemy udział, mając tylko i aż książkę przed oczyma! „Pocztówki z Iranu” pozostaną gdzieś głęboko w czytelniku i z pewnością w którymś momencie dadzą o sobie znać…
Polecam!
Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc
You must be logged in to post a comment.