Na dobranoc – „Postawić na szczęście” Anna Sakowicz; Edipresse Książki

Na dobranoc – „Postawić na szczęście” Anna Sakowicz; Edipresse Książki

„Postawić na szczęście”

Literatura często pozwala nam na to, żeby zatopić się w nieco innej rzeczywistości niż ta nasza codzienna… Bywa jednak, że niekoniecznie chcemy czytać o czymś, co jest nam całkowicie obce. Mamy różne potrzeby w różnych momentach swojego życia i tak też, do nastroju dobieramy książki, które mamy nadzieję sprostają naszym oczekiwaniom! Anna Sakowicz, to powieściopisarka, która proponuje książki dla kobiet (choć pisze także dla dzieci) i są to pozycje często pełne humoru. A jednak poruszają także kwestie ważne w życiu każdego człowieka, dlatego tak dobrze się je czyta! Są po prostu interesujące i wnoszą w życie czytelnika coś więcej niż kolejną historię, o której szybko zapominamy po zamknięciu książki.

Schudnąć, wyjść za mąż, urodzić dziecko – plan Agaty

„Postawić na szczęście” Anny Sakowicz Wydanej w Wydawnictwie Edipresse jest powieścią wielowymiarową. Z pewnością należy zaliczyć ją do literatury kobiecej, jest to też powieść obyczajowa. Głównymi bohaterkami książki są siostry: Agata i Pola. Choć Agata jest tą kluczową dla powieści postacią, to jednak Pola okazuje się być w jakiś sposób chyba bardziej wyrazista! Autorka „Postawić na szczęście” podejmuje kilka trudnych tematów w swojej powieści. Jeden  z nich, wciąż uważany często jeszcze za tabu w naszym społeczeństwie, to niepełnosprawność. Pola jest sparaliżowana od pasa w dół, jeździ na wózku inwalidzkim od 15 lat. Jest delikatna a swoją wrażliwość skrywa przed obcymi bardzo uważnie. W rzeczywistości naprawdę łatwo ją zranić. Pola ma potrzeby takie jak każda kobieta i takie same marzenia, ale nie każdy to rozumie, zwłaszcza w świecie, w którym króluje obraz kobiety idealnej fizycznie i całkowicie niezależnej.

Agata natomiast jest bardzo oryginalną blogerką z pasją i z pomysłem! Jej postać przypomina często przytaczaną przez samą autorkę bohaterkę książek Helen  Fielding – Bridget Jones. Nasza polska Bridget, kobieta przed czterdziestką czyli Agata, spotyka  się również z kilkoma ważnymi kwestiami dotyczącymi funkcjonowania współczesnego świata. Życie wirtualne rządzi się własnymi prawami! Ale Agata ma pewien „plan”, ponieważ oprócz pracy i realizacji związanych z karierą zamierzeń, chce jeszcze spełnić inne marzenia! Życie jednak bywa przewrotne, a „Plan Agaty” niekoniecznie musi  się spełnić – przynajmniej w takiej kolejności w jakiej sobie to krok po kroku bohaterka wymyśliła!

Hejt w sieci, rywalizacja, mowa nienawiści, brak świadomości społeczeństwa w tematach ważnych dla osób z niepełnosprawnościami to tylko kilka wybranych tematów, które Anna Sakowicz porusza w swojej książce. Inteligentnie ale równocześnie i humorystycznie kreśli losy dwóch sióstr, które mają cudowne pasje. Pokazuje jednak także i ciężką drogę człowieka do akceptacji samego siebie i szacunku do tego drugiego!

Dla przyjemności i dla pogłębienia świadomości

Sakowicz jest zdecydowanie autorką świadomą i nieobce są jej współczesne problemy społeczne.  Jej książki poruszają często tematy trudne i w pewnym sensie historie bohaterów są nam bliskie. Jej lekkie pióro pozwala zarówno na odczuwanie czystej przyjemności z czytania, jak i na głębsze refleksje dotyczące ludzi i ich losów.

Z pewnością książka z serii „Plan Agaty” (będzie można liczyć na więcej?!) pt. „Postawić na szczęście” umili czytelnikowi wieczór. Z Agatą się zaprzyjaźnimy bardzo szybko, z Polą natomiast będziemy musieli chwilę popracować nad przyjaźnią. Obie bohaterki są naprawdę ciekawymi osobowościami i pokochamy je obie!

Bardzo dobra powieść na zimowe wieczory!

 

Polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc1 thought on “Na dobranoc – „Postawić na szczęście” Anna Sakowicz; Edipresse Książki”