Na dobranoc- „Zaginiona księgarnia” Katie Clapham; Wydawnictwo Wilga

Na dobranoc- „Zaginiona księgarnia” Katie Clapham; Wydawnictwo Wilga

Czytać to znaczy też żyć

Kiedy jesteśmy dziećmi i dorastamy wśród książek, świat jawi nam się o wiele bardziej interesujący niż ten bez lektur. Jest pełen nieodkrytych treści, które pozwalają na ciągłe czytelnicze podróże! Dzięki książkom nasza wrażliwość jest głębsza, a wyobraźnia ożywa z każdą kolejną przeczytaną w dzieciństwie i młodości stroną. Prawdziwą moc twórczą dają nam właśnie zapisane, zwykłe ale niezwykłe kartki papieru, dzięki którym rozwijamy właśnie tę wspaniałą wyobraźnię. Biblioteki, księgarnie, miejsca, w których można poczuć zapach książki, czy to nowej czy starej, napawa nas dziwnym uczuciem… Jest to zapach naszych marzeń, wyobrażeń, wspomnień, dzięki którym czujemy, jakbyśmy istnieli jeszcze w innym wymiarze. Dlatego też każda lektura, podejmująca temat tajemnicy związanej z książkami, jest niezwykle pociągająca dla czytelnika, również ale i przede wszystkim tego młodego!

„Zaginiona księgarnia” Katie Clapham

„Zaginiona księgarnia” autorstwa Katie Clapham wydana przez Wydawnictwo Wilga to opowieść o tym, jak niezbędne w życiu człowieka są książki i miejsca z nimi związane!!!

Księgarnia pani Minty to miejsce przyjazne dzieciom. Cykliczne spotkania podczas których czyta się bajki, gromadzą wokół tego ważnego wydarzenia zwanego „Godziną z bajkami” szeroką dziecięcą publiczność. Wśród niej jest i Milly, sympatyczna dziewczynka, która wprost uwielbia właścicielkę sklepu i wszystkie książki znajdujące się na półkach. Wewnętrzne ciepło księgarki, którym starsza pani obdarza wszystkich małych i dużych klientów swojego magicznego sklepu, przyciąga miłośników różnych bajek – o piratach, kucach czy kosmitach! Pani Minty doskonale wie, jaka książka powinna trafić w ręce konkretnego czytelnika. Potrafi zawsze pomóc i znaleźć tematycznie odpowiadającą potrzebom odbiorcy pozycję! Jest niczym wróżka, która umie czytać w myślach! Kącik czytelniczy pełen kolorowych poduszek przygotowany specjalnie dla dzieci, naprawdę doskonale rozluźnia je i pozwala na swobodne  korzystanie z wyobraźni podczas godzinki z bajkami! Dlatego też kiedy pewnego dnia księgarnia zostaje zamknięta, a do tego nie podano żadnego konkretnego powodu takiego stanu rzeczy, dzieci w tym również Milly, zaczynają się martwić i… TĘSKNIĆ!!! Ta tęsknota jest w „Zaginionej księgarni” chyba najbardziej twórcza! Dzieciaki zaczynają bowiem otwierać swoje serca i robić rzeczy, które niczym reakcja łańcuchowa, wywołują działanie kolejnych tęskniących za panią Minty, za książkami i spotkaniami – dzieci. Mali mieszkańcy miasteczka bez księgarni czują się zagubieni… Sama niepewność, co stanie się z ich ukochanym miejscem pokazuje, iż zarówno sprzedawczyni, jak i jej księgarnia wypełniona po brzegi lekturami, jest naprawdę niezbędna do życia mieszkańców tego małego przytulnego miasteczka…  Ono jest przytulne właśnie dzięki temu, iż jest w nim również ta piękna księgarnia!

Książka jest niezbędna

„Zaginiona księgarnia” to ogrzewająca serce czytelnika historia, która pokazuje, jak ważne są w życiu człowieka konkretne miejsca – tu miejsca wypełnione książkami. To właśnie bez nich trudno żyć! I choć sam tytuł może do końca nie oddaje sensu treści, bo „The missing bookshop” rozumiałabym raczej w wolnym przekładzie jako „Tęskniąc za księgarnią”, to jednak mimo tego detalu, książka przemawia bardzo mocno nie tylko do dziecka, ale również do dorosłego. Dodać należy, iż przepiękne ilustracje Kirsti Beautyman zdecydowanie trafiają prosto w serce młodego czytelnika. Treść wzbudza w czytelniku refleksje jak istotne w naszym życiu są książki ale również i osoby, które pomagają poruszać się w ich świecie!

Wybór dobrej, wartościowej książki bywa trudny, zwłaszcza kiedy jest się dzieckiem i buduje od podstaw swój światopogląd!  Książka autorstwa Katie Clapham jest zdecydowanie wartościową lekturą dla dzieci!

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam,gdzie matka mówi dobranoc