Miłując mądrość – „Filozofuj z dziećmi” Łukasz Krzywoń; Wydawnictwo Academicon

Miłując mądrość – „Filozofuj z dziećmi” Łukasz Krzywoń; Wydawnictwo Academicon

Na co komu filozofia???

Choć bywa, że nie zdajemy sobie z tego sprawy, to pytania, które czasem zadajemy, zdecydowanie zaliczyć można do pytań filozoficznych! Refleksje na tematy przeróżne, poprowadzić mogą nas ku pytaniom stricte filozoficznym, a tym samym i próbom odpowiedzi na nie. Jak rozmawiać z dziećmi o filozofii a przede wszystkim jak z dziećmi filozofować to temat wymagający. Tutaj napotkać możemy niejeden problem, związany ze specyfiką samej filozofii a także sposobem jej odbioru w naszym społeczeństwie!

Dobrze wiemy, że dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzież starsza ma bardzo różne potrzeby i bardzo odmienne oczekiwania. Warto rozpocząć jednak dociekania filozoficzne już z najmłodszymi, aby wychować społeczeństwo refleksyjne, kreatywne i świadome, i nie przestawać dziwić się, pytać, wątpić.

„Filozofuj z dziećmi”

„Filozofuj z dziećmi” autorstwa Łukasza Krzywonia, to jak mówi podtytuł: „Poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą”. Książka wydana w Wydawnictwie Academicon.

Autor książki mieszka obecnie w Irlandii a w swojej pracy opiera się na sposobach dociekań zaczerpniętych głównie od  Petera Worley’a z The Philosophy Foundation w Londynie ale też wzoruje się na innych współczesnych filozofach, takich jak choćby wspomniana w książce Catherine McCall. Co ważne, autor odnosi się także do środowiska polskich filozofów i ich pomysłów na szerzenie filozoficznych dyskusji i refleksji w ogóle – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży! Jego poradnik to bardzo konkretna, pomocna wielu nauczycielom i pasjonatom lektura, skierowana równocześnie do każdego, kto chciałby spróbować świadomie filozofię z dziećmi uprawiać.

We wprowadzeniu w sposób bardzo jasny, konkretny i przystępny autor nakreślił zadania nie tylko samych dociekań filozoficznych ale także ich specyfiki. Przy tym szeroko zaznaczył również sam kontekst edukacyjny – filozofia  ma być pomocna i inspirująca dla młodych. Zdecydowanie lektura zachęca do prób przeprowadzenia zajęć z dziećmi i z młodzieżą! Na polskim rynku wydawniczym z pewnością książka Łukasza Krzywonia zapełni lukę powstałą głównie z braku pomysłu na to, jak filozofować i czy w ogóle to robić… Nie wgłębiając się jednak w kwestie polityczne, jest ona zdecydowanie skierowana do społeczeństwa, które chciałoby mieć myślących dorosłych a nie marionetki wykonujące bezrefleksyjnie narzucone im z góry zadania.

filozofuj z dziećmi

Praktyka dociekań filozoficznych Krzywonia

Autor „Filozofuj z dziećmi” koncentruje się na tym, jak w praktyce korzystać z przykładów, które w książce proponuje. Jego wyróżnienie „Pytań Ważnych” staje się punktem wyjścia dla nauczyciela, który także pełni nieco inną rolę niż klasycznie rozumiana. Ma pomagać, nie sugerować, nie jest najważniejszy, natomiast czuwa nad tym, by pytania miały charakter filozoficzny. Odpowiada on na nurtujące pytania dotyczące historii filozofii, jeśli takowe się pojawiają. Nie musi być „wszechwiedzący”. Łukasz Krzywoń szczegółowo omawia te kwestie w książce.

W poradniku znaleźć można także podpowiedzi i przede wszystkim gotowe scenariusze dotyczące zajęć, które autor w sposób profesjonalny prowadzi. Będą to scenariusze oparte na własnym pomyśle autora (zainspirowane wcześniej znanymi i przeanalizowanymi modelami, o których szczegółowo pisze także w książce). Jego pomysł ma na celu inspirować i pomagać. Autor proponuje gotowe narzędzia oraz techniki, dzięki czemu zajęcia staną się ciekawe dla dzieci i zachęcą je do wyrażania własnych opinii, do dociekań filozoficznych!

filozofuj z dziećmi

Warto!

Propozycja Wydawnictwa Academicon„Filozofuj z dziećmi. Poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą” Łukasza Krzywonia to naprawdę jedna z ciekawszych publikacji na polskim rynku wydawniczym! Praktyczne porady, rzeczowość, nienarzucający styl sprawia, że lekturę zgłębia się naturalnie z ciekawością! Nie jest to kolejny sztywny podręcznik, ale napisany dobrym językiem, nieskomplikowanym stylem poradnik. Ilustracje, którymi opatrzona jest książka, są równie inspirujące! Monika Trypuz z pewnością czuła filozoficzne przesłanie publikacji całą swoją duszą!

Otwarty, kreatywny umysł autora, zachęci i doda odwagi każdemu, kto chciałby filozofować z dziećmi. Łukasz Krzywoń to współczesny Sokrates, który zdecydowanie budzi sympatię, a przy tym pomaga swoją metodą odkrywać świat myśli i wrażeń dzieciom i młodzieży!

 

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska- Tam, gdzie matka mówi dobranoc

 

Tutaj znajdziesz tę książkę, serdecznie dziękuję – Wydawnictwo Academicon!!!

A można ją kupić w tym miejscu 🙂 ZAKUP