„Bomberka” Grażyna Nowak-Balcer; Wilga

„Bomberka” Grażyna Nowak-Balcer; Wilga

Rodzeństwo

Rodzeństwo… To słowo ma w sobie tyle znaczeń, wywołuje tyle różnych odczuć, że naprawdę mógłby powstać na ten temat esej, który końca nie uświadczy! Ci, którzy mają to szczęście posiadać braci i siostry świetnie zrozumieją, że książeczka, o której mowa, a mianowicie „Bomberka” autorstwa Grażyny Nowak-Balcer porusza tematy baaardzo ważne dla młodych czytelników!

„Bomberka” z serii Książkożercy

„Bomberka” to pozycja z serii „Książkożercy” przeznaczona dla dzieci, które rozpoczęły już swoją podróż z czytaniem. Poziom C to, okazuje się, konkretny tekst z ilustracjami, doskonały dla dzieciaków, które potrafią już płynnie czytać. Tutaj ważny jest również sens opowiadania, dlatego warto na początek dać szansę tej jednej pozycji a potem sięgać po kolejne! Jestem pewna, że „Bomberka” wydana w Wydawnictwie Wilga, pomoże i sprawi wiele przyjemności dzieciom, które mają rodzeństwo. Tym bowiem z pewnością nie są obce tematy i odczucia poruszane w tej ciekawej publikacji!

Zuzia i jej starszy brat Filip

Zuzia ma 6 lat, ma starszego brata, którego oczywiście naśladuje i podziwia! Dziewczynkę zrozumie każde dziecko i dorosły ;), który był tym młodszym…  Obok bowiem bycia dumną siostrą, czy też wpatrywania się w braciszka „jak w obrazek” Zuzi nie obce jest pewne uczucie wywołujące lekki niepokój. Mowa tu bowiem o zazdrości…

A wszystko przez te kurtkę…

Filip jest posiadaczem najwspanialszej kurtki na świecie! Kolor, krój ale również suwak zakończony breloczkiem w kształcie kostki do gry po prostu spędza sen z powiek młodszej siostry. Kurtka jest jej marzeniem, dlatego pewnego ranka dziewczynka postanawia ją w ukryciu przymierzyć. Prawie przyłapana przez brata, niechcący psuje breloczek… Nie ma odwagi, żeby się przyznać… Zaintrygowana jednak reakcją kolegi Filipa – Antka, na to, iż podczas zabawy na podwórku trzyma w ręku nieszczęsny wyrzut sumienia – kostkę, którą Antek rozpoznaje jako symboliczną przynależność do tajemniczej grupy ratującej zwierzaki, postanawia pomóc koledze swego brata roznosić ulotki!

Jak jednak zachowa się brat, kiedy dowie się o tym, że Zuzia nie uszanowała jego własności???

Edukacyjnie i z pozytywnym wydźwiękiem

Niedługa być możne dla nas książeczka (niecałe 50 stron z ilustracjami Anny Simeone), porusza kilka ważnych kwestii. Zazdrość, bywa trudnym uczuciem, pewne zachowania oczywiście mogą zostać potępione. A jednak jest tutaj również mądrość, którą wykazuje się także Filip. Kocha swoja siostrę Zuzię i jest przecież tym STARSZYM BRATEM,  z którego warto brać przykład! Nie zawiedzie dziewczynki! Dobry przykład, jakim świeci może stać się dla dzieciaków inspiracją. Nie trzeba przecież krzyczeć, obrażać się i denerwować, czasem wystarczy porozmawiać i wytłumaczyć się, żeby zostać zrozumianym. Zuzia ma tylko sześć lat, chce postępować dobrze, jest jednak jeszcze mała i czasem ma prawo się mylić i popełniać błędy! A wyrozumiały brat, to skarb!

 

Książeczka jak najbardziej edukacyjna, przynoszącą jednak dzieciom dużo radości i dająca mądre, inspirujące pomysły. (Akcja którą zorganizowali chłopcy, ma na celu pomoc zwierzakom, a to przecież ważne by od najmłodszych lat, dbać o istoty nam bliskie!) Do tego na końcu można w niej znaleźć i słowniczek trudnych wyrazów, tłumaczący ich znaczenie, kilka naklejek oraz pytań do tekstu, które rozwijają młodego czytelnika! Jest też łamigłówka, przynosząca trochę rozrywki! Dodatkowo wspomniane ilustracje są naprawdę wielkim plusem, ponieważ wzbudzają pozytywne odczucia wśród dzieci!

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc