Czy na dobranoc??? – „Miś Paplak” Pippa Curnick; Wilga

Czy na dobranoc??? – „Miś Paplak” Pippa Curnick; Wilga

Tytuł: „Miś Paplak”

Autor: Pippa Curnick

Tłumaczenie: Agata Byra

Ilustrator: Pippa Curnick

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2019

Wiekiem proszę się nie sugerować 😉 – 3 -6 lat

 

Miś Paplak

Miś o imieniu Grześ jest wielkim gadułą… Mówi dużo, duuużżżooo, duuuużżżżoooo… i do tego – wszędzie i do każdego! Ma potrzebę dzielenia się swoimi myślami, odczuciami, spostrzeżeniami. Nikt go jednak nie chce słuchać… Nieco smutne, choć czasem możemy nawet zrozumieć te inne misie, które wolą ciszę i spokój, ale bez przesady! Miś jest przesłodki, duży, choć wzbudza w młodym czytelniku uczucia w stylu „misiuniu mój kochaniutki”. A jednak z Misiuniem naprawdę nikt nie chce konwersować. Bohater postanawia więc wyruszyć w podróż i podczas sztormu na morzu dociera do wyspy, na której roi się od kolorowych ptaków!!! Tylko jak miś swoim językiem – „wrrrr” ma się porozumieć z ptakami, które znają tylko język „ćwirrr”???

Porozmawiajmy!

 

Życie z takim Misiem Paplakiem pod jednym dachem bywa trudne… Ale też cudowne i wspaniałe! Gadułki, jakimi bywają nasze dzieci – to istne Misie Paplakami i to porównanie podczas lektury z pewnością u wielu z nas wywoła szeroki uśmiech lub właśnie – zmarszczenie brwi… 😉

Potrzeba rozmowy, dialogu jest niezmiernie ważna, dlatego też książeczka pt. „Miś Paplak” z pewnością pomoże rodzicowi wytłumaczyć wiele kwestii związanych z naszą chęcią dzielenia się myślami z innymi!!! Dziecko być może szybciej zrozumienie po co rozmawiamy, dlaczego chcemy mówić o sobie i swoich uczuciach. Pokaże również, że jeśli chcemy się z kimś porozumieć, nawet jeśli mówimy w zupełnie innym języku, przy odrobinie dobrej woli i cierpliwości wszystko jest naprawdę możliwe!

 

 

Mimika jest niezwykle ważna, wyczytujemy bowiem z twarzy nastroje i chwilowe emocje. Sami nie zdajemy sobie czasem sprawy z tego, że nasza twarz również wiele mówi… Dlatego warto o tym rozmawiać z dzieckiem! Jest to część naszego „wyrażania się”, a dobrze wiemy, iż czasem słowa nie pokrywają się z mową ciała. O tym też warto zakomunikować maluchowi, jeśli oczywiście w prosty sposób chcemy  tę zawiłości ludzkiej natury wyjaśnić ;).

 

 

Uwrażliwiać na uczucia drugiego człowieka – to również tłumaczyć ludzkie emocje.

Miś Paplak cudownie „mówi” poprzez unoszenie, krzywienie i opadanie brwi! Jego „drugi” język jest niezwykle interesujący dla ptaków, które mieszkają na wyspie. Przyjaźń, która zawiązuje się pomiędzy zwierzakami, rozczula chyba każdego i małego, i dorosłego czytelnika.

 

 

Pippa Curnick wspaniale zilustrowała tę niezwykłą książkę. Każda strona nasycona jest mocnymi, wyrazistymi kolorami i wygląda naprawdę oryginalnie! Nie sposób przejść obok niej obojętnie, jeśli stoi na półce w księgarni czy bibliotece! Warto porozmawiać zarówno o misiu jak i cudownych barwnych postaciach z książki Curnick!

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc