Na dobranoc – „Banda Nieudaczników” Filip Porębski; Wydawnictwo Novae Res

Na dobranoc – „Banda Nieudaczników” Filip Porębski; Wydawnictwo Novae Res

Przyjaźń i „Banda Nieudaczników”

Przyjaźń wydaje się być dla wielu ludzi jedną z ważniejszych wartości. I choć badania naukowe niekoniecznie opowiadają się za istnieniem bezinteresownej przyjaźni, to mimo wszystko drugi człowiek jest nam do życia potrzebny! Zwłaszcza kiedy ma się te kilkanaście lat, nie lubi się samotności i potrzebuje się kompana do wspólnych zabaw!

„Banda nieudaczników” Filipa Porębskiego to żartobliwa, ale również bardzo pozytywnie nastrajająca książka dla nieco starszych dzieci 8+! Wydana została w Wydawnictwie Novae Res i jest kolejną, zaraz po „Zosia i Maks, czyli afera za dużych spodni” książką tego obiecującego, do tego młodego, bo urodzonego w 2001 roku, autora.

Ambroży, Ernest, Estera i Helga

Przyjaźń, która łączy dwóch głównych bohaterów, a mianowicie Ambrożego i Ernesta, jest niezwykle budująca. Chłopcy różnią się od siebie fizycznie (jeden jest wysoki i szczupły, drugi natomiast grubiutki i niski), nie przeszkadza im to jednak w ogóle, choć bywa, że stają się czasem i pośmiewiskiem… Mimo małych różnic w charakterze, uwielbiają swoje towarzystwo i po prostu kochają ze sobą spędzać czas. Do tego mają podobne „kłopoty” rodzinne, co zdecydowanie ich jednak jednoczy. Nigdy nie brakuje im pomysłów, więc kiedy odczytują w gazecie artykuł na temat skradzionych pereł, szybko postanawiają ruszyć do akcji! Niestety, jak to w życiu bywa, media nie do końca są rzetelnie. Nie było bowiem ani włamania, ani kradzieży, ale ze spotkania z niesamowitą miliarderką Ludwiką von Abażur rodzą się kolejne przyjaźnie i masa dobrych sytuacji!

Wnuczki pani Ludwiki, które przyjechały do niej w odwiedziny, są niezwykle zainteresowane chłopcami, oczywiście z wzajemnością! Tak rodzą się pierwsze uczucia, oparte na zabawie, wspólnym spędzaniu czasu i rozmowach a nawet i milczeniu ;). Przy okazji wspólne plany pokazują zupełnie inne oblicze pewnej starszej pani, która mieszka na 50 piętrze w kamienicy bez windy… A także pana Sknerusa – a raczej Henia, który wcale nie jest taki niesympatyczny, jak się innym wydaje!!! Również Banda Szkolnych Mięśniaków nie straszna jest Bandzie Nieudaczników, całkiem nieźle radzą sobie oni z atakiem na własną bazę!!! ,

Wspólne wakacje pogłębią przyjaźń z Helgą i Esterą! Jest to nie tylko wspaniała przygoda dla chłopców i dziewczyn, ale także pierwszy krok ku miłości!

Na wesoło, ale i na poważnie

Książka Filipa Porębskiego z pewnością przyniesie wiele radości i śmiechu, ale również podda pod refleksję tematy często współcześnie poruszane również przez dzieci. Czym jest plotka i do czego może doprowadzić.  Czy zawsze powinniśmy wierzyć w to, co słyszymy od innych, czy jak np. w przypadku Pana Henia – Sknerusa – krzywdzące sądy o innych należałoby najpierw zweryfikować? Poza tym dobre czyny mogą przynieść wiele pożytku innym i tak też wspólne pomysły Ludwiki von Abażur, jej wnuczek, oraz Ambrożego i Ernesta zapoczątkują pasmo pozytywnych sytuacji zakończonych… ślubem!!! Warto też pomyśleć o innych, którzy nie do końca być może są nam znani. Może się okazać, że niepozorna staruszka, codziennie rano biega i wcale nie jest jeszcze taka bardzo, bardzo stara… Poza tym, książka daje do myślenia również w kwestii tego, jak media kreują rzeczywistość. Przykład tygodnika, gdzie ukazał się artykuł na temat skradzionych pereł, z pewnością jest tego przykładem! Lektura zdecydowanie przemyca ważne kwestie, nad którymi młodemu czytelnikowi przyjdzie się zastanowić!

Serdecznie polecam 🙂

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc