Na dobranoc – „Czując. Rozmowy o emocjach.” A. Jucewicz; Agora

Na dobranoc – „Czując. Rozmowy o emocjach.” A. Jucewicz; Agora

WEWNĘTRZNY ŚWIAT UCZUĆ

Tyle w nas jest emocji!!! Odczuwamy je, ale rzadko nad nimi się zastanawiamy, raczej je po prostu odczuwamy… Porywani uczuciami wpadamy to w złość, to w smutek, to znów w euforię… Szalony rollercoaster… Czy częste pojawianie się skrajnych uczuć może łączyć się z przeżyciami w dzieciństwie i w zasadzie dlaczego ciężko jest zapanować nad niektórymi z nich, będąc już dorosłym? Dlaczego je wypieramy, to znów wciąż czujemy potrzebę, by na nowo je przeżywać???

„CZUJĄC. ROZMOWY O EMOCJACH” WYDAWNICTWO AGORA

Agnieszka Jucewicz jest autorką kolejnej pozycji po „Żyj wystarczająco dobrze”,  „Kochaj wystarczająco dużo”, „Wybieraj wystarczająco dobrze” książki traktującej również o uczuciach. W zasadzie na lekturę składają się wywiady z 17 osobami związanymi zawodowo z psychologią.

Tematem książki „Czując. Rozmowy o emocjach” są bowiem właśnie emocje, o których opowiadają znamienici psychologowie i psychoterapeuci. Książka niezwykła, bowiem podczas jej zgłębiania, zaczynamy sami analizować własne odczucia, emocje oraz nasze i innych postępowanie. Wywiady są prowadzone luźno, a tematyka jest na tyle ciekawa, iż chłoniemy każdą kolejną stronę! Każdy rozmówca, rozmówczyni ma swój styl, jednak całość układa się w bardzo ciekawy obraz czującego człowieka, gdzie wszystko tak naprawdę ma swoją przyczynę.

Autorka zdaje sobie sprawę z tego, iż nie został wyczerpany limit emocji, o których można by mówić i pisać jeszcze wiele… W swojej książce skupia się na kilkunastu, które zdecydowanie są odpowiednio dobrane, by lektura była ciekawa i zwarta. Mowa więc w książce o: wdzięczności, miłości, zazdrości i nienawiści, lęku, złości, radości, pokorze, stracie, współczuciu, wstydzie, nudzie, euforii, namiętności, bliskości, przyjemności oraz o smutku…

Poważne rozmowy

Rozmówcy Agnieszki Jucewicz skupiają się na, w miarę możliwości, konkretnych odpowiedziach na pytania przez nią zadawane. Jednak po chwili każda rozmowa nabiera konkretnego kształtu i dzięki temu każda jest niezwykle oryginalna. Dowiadujemy się z tych rozmów naprawdę wielu ciekawych informacji z zakresu psychologii człowieka . Co ciekawe, wywiady uświadamiają czytelnikowi, że wiele rzeczy robi nieświadomie, zresztą tak jak i większość ludzi. Trudno powiedzieć, czy można książkę tę nazwać poradnikiem, jest ona raczej refleksją na tematy dotyczące człowieka i jego uczuć. Terapeuci i psychologowie, z którymi prowadzona jest rozmowa, wnoszą wiele ciekawych kwestii dotyczących postępowania – świadomego bądź nie – człowieka. Pokazują, że niektóre emocje można przekształcić w inne, a przynajmniej skorzystać z ich potencjału. Jest to jednak często trudna sztuka. Jedne mogą być budujące, inne znowu niszczą człowieka. Przed niektórymi nie sposób się obronić, a jeszcze inne muszą zostać przepracowane z terapeutą. Na niektóre jesteśmy po prostu zdani, ale żeby żyć w miarę stabilnym poczuciu szczęścia, musimy je zrozumieć od podstaw. Tak jak strach jest naturalny, to przekształcając się w długotrwały lęk, może zniszczyć człowieka. Ważne jednak jest, żeby być świadomym tego, kiedy i dlaczego te emocje się pojawiają. Są one nieodzowne w życiu człowieka, wcale nie są złe, tylko dlatego, iż odczuwać ich nie chcemy… O tym wiec również jest ta książka!

Ludzkie uczucia

Zdecydowanie „Czując. Rozmowy o emocjach” to jedna z ciekawszych propozycji dla każdego, kto chciałby po prostu poczytać o uczuciach. Mądra książka sprawiająca, iż czytelnik pomyśli dłużej nad sobą i nad traktowaniem innych. Otworzy ona oczy na wiele kwestii związanych z ludzką naturą, uzmysłowi błędy jakie popełniamy, pokaże zamknięty krąg, który sami często sobie stwarzamy. Może nie odpowie na pytanie „jak żyć i co czuć”, ale uzmysłowi, iż zawsze można pracować nad sobą i swoim zachowaniem.

Książkę naprawdę polecam i zaznaczam, że warto przyjrzeć się ilustracjom AROBALA. Odzwierciedlają one doskonale człowieka i jego wewnętrzny skomplikowany świat emocji!

 

Polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc