Sportowo – „Żywienie w sporcie”, Anita Bean; Zysk i S-ka

Sportowo – „Żywienie w sporcie”, Anita Bean; Zysk i S-ka

Sport to zdrowie!

Od kilku lat obserwujemy w Polsce zwrot w kierunku zdrowego, opartego na sporcie i zdrowym odżywianiu się, trybu życia! Jak najbardziej jest to dobry znak! Wstajemy bowiem od komputerów i ruszamy w przyrodę! Bywa, że zmieniamy całkowicie nastawienie dotyczące tego, co dobre dla naszego ciała i umysłu. Takie zachowanie jest przecież nie tylko korzystne pod względem zdrowia fizycznego, ale również psychika otrzymuje ogromną dawkę pozytywnych bodźców. Nic innego, tylko wstać z fotela i ćwiczyć!!!

„Żywienie w sporcie”

Wydawnictwo Zysk i S-ka jakiś czas temu wznowiło przewodnik, przeznaczony zwłaszcza dla tych, którzy uprawiają sporty i potrzebują porady jeśli chodzi o żywienie. Anita Bean w swojej książce „Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik” w sposób jasny i konkretny zaproponuje każdemu rozpoczynającemu przygodę ze sportem, ale także i profesjonaliście, odpowiednią dla niego dietę. Podpowie kiedy, jak i co jeść, żeby treningi były przyjemnością i połączone ze sportem właśnie, dawały odpowiedni efekt! Poświęci czas dla sportsmenek, początkujących sportowców, wegetarian, starszych sportowców, starając się w jak najbardziej przystępny sposób wytłumaczyć wszystkie istotne dla każdego konkretnego typu sportowca, kwestie.

Kompendium wiedzy

Książkę tę można śmiało określić jako kompendium wiedzy na temat tego, co o żywieniu, połączonym ze zdrowym, sportowym trybem życia, powinniśmy wiedzieć. Autorka w bardzo szczegółowy, a zarazem i konkretny sposób przybliża czytelnikowi wszystko, co związane jest z działaniem organizmu przed, podczas i po wysiłku fizycznym. Oczywiście rozpoczyna od podstawowych informacji na temat wartości odżywczych produktów i jest to bardzo dobre posunięcie. Podstawy są bowiem najważniejsze zwłaszcza, jeśli jest się początkującym sportowcem! Anita Bean stara się przybliżyć także bardzo dokładnie tematy dotyczące energii, której człowiek potrzebuje i którą wykorzystuje podczas ćwiczeń. Uczy np. czym jest spalanie tłuszczu, na czym polega i czego wymaga. Opowiada profesjonalnie o działaniu wybranych związków chemicznych i w bardzo przystępny sposób pozwala na zrozumienia działania ludzkiego organizmu pod kontem substancji dostarczanych z zewnątrz! Na zakończenie każdego rozdziału podsumowuje najważniejsze informacje, które warto sobie przyswoić, aby rzeczywiście skorzystać z jej porad. Jej wskazówki są poparte licznymi badaniami, do których bardzo często nawiązuje. Oczywiście porusza jakże ważny temat białka i od podstaw tłumaczy jego rolę, przybliżając rzecz jasna poglądy różnych naukowców. Poza tym podejmuje temat witamin, minerałów, suplementów diety, a przede wszystkim stara się wyczerpująco wytłumaczyć czytelnikowi, jak różne substancje wpływają na ludzki organizm. Robi to bardzo szczegółowo, dzięki czemu sam czytelnik nie tylko zapamięta, ale przede wszystkim zrozumie podniesione tematy.

Nie tylko opisuje ale i tłumaczy

Poza tym w książce odnajdujemy również różnego rodzaju kwestionariusze, które pozwolą czytelnikowi na ustalenie kluczowych kwestii dotyczących sposobu funkcjonowania jego organizmu ale także dających pod rozwagę prawdopodobne kłopoty zdrowotne – fizyczne czy psychiczne. Szata graficzna książki wydaje się także bardzo przystępna. Wyodrębnione kolumny, tabele, wszystkie kluczowe, czy też ważniejsze kwestie są odpowiednio wyróżnione. Dzięki temu łatwo wrócić do interesujących tematów i skorzystać ze wskazówek.

Na koniec oczywiście Anita Bean przygotowała przykładowe przepisy oraz plany żywieniowych, z których można korzystać. Zgłębiając wcześniej lekturę książki, czytelnik będzie potrafił dobrać tę optymalną dietę i dzięki temu osiągnie zamierzone efekty. Zrobi to świadomie, obliczając odpowiednie proporcje i zwracając uwagę na potrzeby swojego organizmu.

Książka bardzo cenna dla każdego sportowca, wyjaśni, wytłumaczy, obrazowo opisze co robić, aby osiągnąć swój cel.

 

Polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc