Papiernik – „Papiernik. Targowisko Opowieści” R. Urbaniak; Wyd.TADAM

Papiernik – „Papiernik. Targowisko Opowieści” R. Urbaniak; Wyd.TADAM

BAŚNIOWY ŚWIAT PAPIERNIKA

Baśniowy, magiczny świat fascynuje niejednego młodego czytelnika. Pełna niesamowitych postaci, wydarzeń i krain opowieść, staje się osobnym bytem w wyobraźni… To ona bowiem sprawia, że kiedy czytamy, równocześnie sami tworzymy te światy, a jeśli mamy do dyspozycji ilustracje, niejako opisujące baśniowe historie, korzystamy z nich  z ogromną radością. Są one inspiracją do tworzenia kolejnych obrazów, tym razem już w naszych umysłach! Taką właśnie opowieść pełną cudownych ilustracji snuje Roch Urbaniak w swojej kolejnej po „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” książce zatytułowanej „Papiernik. Targowisko opowieści”! Książka wydana przez Wydawnictwo TADAM jest mieszanką baśniowości, fantazji i magii, ale i wszystkiego tego, co możemy znaleźć w sercach ludzi żyjących w różnych krainach. Tęsknota, marzenie za tym, co istnieć może w jakimś świecie równoległym to, co znane z dziecięcych historii czytanych do poduszki, jak choćby z baśni z tysiąca i jednej nocy, nabiera konkretnego kształtu właśnie w „Papierniku…”.

 

UBAR

Targowisko Opowieści, to miejsce położone głęboko na pustyni Pustej Ćwiartki nazywane przez autora miastem Ubar. Co dwa lata spotykają się tam wszyscy, którzy kochają opowieści – „pisarze, poeci, reżyserzy i artyści (…) skaldowie, trubadurzy i bardowie. Wieszcze, wróżbici i bajarze”! Są tam również i Papiernicy, niezwykłe postacie, które mają szczególną cechę, mianowicie potrafią snuć wspaniałe historie. Jest wśród nich: Papiernik Pamięci – Sarutobi od Ważek, Zagubiony Papiernik z psem Łajką, Sankar, który został bohaterem – Czeladnik Papiernika od Fletów, Iglik z wiecznie zimnej krainy, który uwolnił zaginione miasto i kieruje się w życiu marzeniami, Avem – dziewczyna, pierwszy Papiernik Chmurogórza latająca na płaszczce o imieniu Rai… Każdy bohater ma w sobie i odwagę i pewną wyjątkowość. A czytając o tym, w jaki sposób wszyscy oni stali się Papiernikami, odbywamy również niesamowitą podróż do ich krain, by ostatecznie spotkać wszystkich na Targowisku Opowieści! Książka jest przy tym jeszcze wspaniałym przykładem na to, jak pisać o ludziach! Co można w nich zobaczyć, co odkryć…

Te wyjątkowe historie snuje Papiernik i choć uważa siebie za najlepszego w swojej dziedzinie, to jednak ceni również i innych papierników, o których z ogromnym zaangażowaniem, opowiada!

ILUSTRACJE

Tym, co jednak zachwyca w książce najbardziej, to prócz oczywiście treści i samego pomysłu na nią, ilustracje. Wykonane przez samego autora, roztaczają przed młodym czytelnikiem niezwykłe krajobrazy, pełne symbolicznych, choć nie tylko, szczegółów. Autor „Papiernik. Targowisko Opowieści” przenosi odbiorcę do krain, które może nigdy nie istniały w takiej właśnie całościowej formie, a jednak poszczególne detale można odnaleźć w świecie rzeczywistym! Miesza on w pewnym sensie wytwory różnych kultur i dzięki fantazji i wyjątkowej wyobraźni, tworzy coś zupełnie odmiennego! Stąd też podczas zgłębiania lektury poczucie odbiorcy, że uczestniczy w czymś wyjątkowym, ale i w pewnym sensie prawdziwym…

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI

Zupełnie nie dziwi nas skojarzenie, jakie nasuwa się już niemal na początku snucia przez Papiernika opowieści. Targowisko to zdecydowanie coś na kształt „naszych ziemskich” targów książki… Tutaj spotykają się wszyscy pasjonaci, którzy mają swoje opowieści zawarte w książkach do pokazania większej publiczności oraz ci, którzy naprawdę kochają opowiadane przez nich historie! Na Warszawskich Targach Książki możecie spotkać prawdziwego Papiernika – Rocha Urbaniaka ale również i innych Papierników Wydawnictwa TADAM!!!

 

Serdecznie polecam i książki, i Warszawskie Targi, może własnie okaże się, że Wy również możecie zostać Papiernikami…

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc