Potęga nadziei – „Gerda. Historia wieloryba” P. Kavecky; Wyd. Zielona Sowa

Potęga nadziei – „Gerda. Historia wieloryba” P. Kavecky; Wyd. Zielona Sowa

Książki z dzieciństwa

Są w naszym życiu takie historie, które słyszeliśmy, oglądaliśmy czy czytaliśmy jako dzieci, a które na zawsze z nami pozostaną. Te, które pamiętamy chyba najbardziej, zwykle bywają nieco smutne. Taki już „urok” naszego dziecięcego  umysłu… wiele razy przeżywaliśmy głęboko niepowodzenia naszych ukochanych bohaterów książkowych, płakaliśmy wraz z nimi, ale mimo tych wylanych łez, kochamy i pamiętamy te opowieści do dziś!

Gerda

„Gerda. Historia wieloryba” autorstwa Petera Kavecky, zilustrowana przepięknie przez Adriana Macho, to jedna z takich właśnie opowieści, które mogą zapaść naszemu dziecku na długo w pamięci!

Gerda jest wielorybem, który wiedzie u boku rodziców i brata cudowne życie w oceanie. Pewnego dnia jednak Gerdę spotyka wielkie nieszczęście i choć tylko jedna ilustracja pozwala dziecku domyśleć się przyczyny, to zdecydowanie młody czytelnik szybko zrozumie powód tej tragedii… Po stracie rodziców i po rozdzieleniu z bratem, mała postanawia poradzić sobie w życiu sama. Jej podróż dopiero się zaczyna, na szczęście Gerda ma swój cel, pragnie odnaleźć brata a na swojej drodze spotyka wielu przyjaciół! Nadzieja pozwala jej na to, aby dążyć do celu i wierzyć, że w końcu znajdzie swojego Larsa!

Ilustracje

„Gerda. Historia wieloryba” wydana przez Wydawnictwo Zielona Sowa dzięki ilustracjom oraz mądrej treści wprowadza dziecko w przyrodę, głębię oceanu, gdzie mieszkają zwierzęta, mające swój świat… Człowiek ingerując w to środowisko, potrafi rozdzielić rodzinę, zakłócić naturalny bieg rzeczy i skrzywdzić nawet wieloryba! Mimo wszystko książka skierowana do młodego czytelnika jest pełna także nadziei, to ona bowiem sprawia, że Gerda pragnie przeżyć i znaleźć swój dom. A odbiorca z pewnością dzięki właśnie pięknym obrazom ilustrującym tę publikację ma pozytywne odczucia…

Czytać!

„Gerda. Historia wieloryba” Petera Kavecky wzbudzi refleksje nawet u małych dzieci, uruchomi myślenie o tych zwierzętach, których przecież młody czytelnik nie widzi na co dzień! Świadomość tego, że już jako małe dziecko zaczyna on myśleć o świecie, nie tylko tym bliskim ale i dalekim sprawi, że w przyszłości horyzonty się poszerzą jeszcze bardziej! Książka zdecydowanie należy do piękniejszych, uczulających na krzywdę i cierpienie niewinnych istot, nawet jeśli są one w rzeczywistości ogromne!!!

 

 

Polecam

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc