„Einstein na wiązce światła” Jennifer Berne; Wydawnictwo Muchomor

„Einstein na wiązce światła” Jennifer Berne; Wydawnictwo Muchomor

Dobra książka

Zdecydowanie na taką książkę dla dzieci czekałam! Napisana prostym, konkretnym językiem, jednocześnie  skierowana do najmłodszych, trochę już samodzielnie i abstrakcyjnie myślących czytelników. Pełna właściwej dla dziecka w młodym wieku treści. A przede wszystkim traktująca o postaci, która dla wielu jest znana, ale niestety czasem tylko z imienia i nazwiska lub powiedzmy tylko z jednego wzoru, ale za to jak ważnego!!! Albert Einstein to zdecydowanie geniusz, którego świat zapamięta na zawsze! Jego wkład w naukę jest nieoceniony! Książka o Einsteinie, jego życiu, opatrzona niesamowitymi ilustracjami, jest doskonałym pomysłem zwłaszcza, że nasze dzieci potrzebują tego typu publikacji. Rzetelnej, konkretnej i skierowanej typowo do młodego pokolenia. Tyle jest wiedzy do zgłębienia, a życie długie nie jest! Warto więc już od samego początku zadbać o to, co dzieci czytają i jakie treści zgłębiają!

„Einstein na wiązce światła”

Książka zatytułowana „Einstein na wiązce światła” Jennifer Berne z ilustracjami Vladimira Radunsky’iego wydana przez wydawnictwo Muchomor zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Autorkę, którą widać, że wręcz fascynuje postać Alberta Einsteina (dzięki temu ma niezwykle szeroką wiedzę na temat życia i pracy naukowej tego niezwykłego naukowca), wybrała do książki rzeczywiście te najbardziej kluczowe momenty z jego życia. Oczywiście pod kątem swoich młodych czytelników!

Swoją opowieść o geniuszu rozpoczyna od jego lat dziecięcych. Mały Albert długo nie mówił, przyglądał się światu i dopiero w wieku trzech lat zdecydował się na pierwsze słowa! 😉 Jednak jego rodzice akceptowali niejako odmienność swojego syna, kochali go bardzo, starali się być wyrozumiali i  opiekuńczy. A Albert rósł i wraz z jego rozwojem pytania, które stawiał sobie i światu, stawały się coraz bardziej skomplikowane! To właśnie pytania zadawane przez Einsteina, stały się i stają nadal dla wielu przyczynkiem do zgłębiania nauki.

Mały Einstein był typem myśliciela, lubił zastanawiać się nad tym jak działa świat. Symbolicznym momentem stał się dzień, kiedy dostał od swojego ojca kompas. Przedmiot ten zdecydowanie uruchomił lawinę pytań, rozbudził ogromną ciekawość w życiu Alberta. Od tej ważnej chwili zaczął on zadawać jeszcze więcej pytań, czym przysparzał niejednemu nauczycielowi kłopotu… A jednak jego odmienność (nawet ubierał się w swoje „oryginalne” ubranie, gdyż dobrze mu się w nim myślało) była szczera i w pewnym sensie ta autentyczna miłość do nauki, pozwoliła Einsteinowi pozostać nieco ekscentrykiem, za to bardzo szanowanym. Jego pytania i próby odpowiedzi na nie, doprowadziły go do „pracy marzeń”, mógł zajmować się tylko tym, co naprawdę kochał – czyli Nauką!!!

Pytania i odpowiedzi

„Einstein na wiązce światła” Jennifer Berne z ilustracjami Vladimira Radunsky’iego to naprawdę doskonała lektura, zarówno dla dziecka w wieku 4+, jak i dla dzieci starszych, a okazuje się, iż również dla dorosłych. Filozoficzne podejście autorki do postaci Einsteina, jej wyczucie tematu, wyróżnienie tego, co rzeczywiście istotne w biografii bohatera książki, pozwoliło stworzyć niezwykłą pozycję. Jenifer Berne, jak wspomniałam, w bardzo jasny sposób posługuje się językiem. W swojej książce zdecydowanie mówi do dzieci, do młodych czytelników, zdania są więc krótkie a do tego bardzo jasne, nawet dla malucha! Tym jednak co dopełnia treść są właśnie ilustracje, które pokazują właściwie nie tylko samego Einsteina, ale także ważne wydarzenia z jego życia oraz przede wszystkim jego rozwój i dorastanie!  Niezwykle sugestywne, pełne ciekawych rozwiązań sprawiają, że wraz z treścią, tworzą imponującą historię życia naukowca! Książka, zresztą jak i sama postać Einsteina jest inspiracją dla dzieci. Autorce tekstu oraz autorowi ilustracji udało się stworzyć PEREŁKĘ literatury dziecięcej!!!

 

Bardzo polecam

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc