BYĆ SOBĄ – „Wiktorio, I love you” Maja Hjertzell; Wydawnictwo Zakamarki

BYĆ SOBĄ – „Wiktorio, I love you” Maja Hjertzell; Wydawnictwo Zakamarki

I love you skandynawska literaturo dziecięca

Skandynawska literatura dziecięca jest bardzo specyficzna, ma w sobie coś mocno charakterystycznego. Działa też na młodego czytelnika wyjątkowo i na dorosłego również!!!  Myślę, że jednym z powodów takiego stanu, może być sposób prowadzenia narracji. Kiedy bowiem bohaterem powieści autorstwa skandynawskich autorów jest dziecko i to ono „opowiada” historię, jest to zazwyczaj niezwykle sugestywny i autentyczny przekaz… Powieść dla dzieci „Wiktorio, I love you” jest właśnie przykładem takiej autentycznej narracji. Jestem niezwykle oczarowana książką Mai Hjertzell, szwedzkiej autorki i kolejny raz zdecydowanie potwierdzam swą miłość do książek m.in. szwedzkich autorów! Po prostu ” I love you  literaturo skandynawska”!!!

BYĆ SOBĄ

Książka „Wiktorio, I love you” autorstwa Mai Hjertzell, wydana przez Wydawnictwo Zakamarki to niezwykła opowieść o dziewczynce, która ma już całe 9 lat i uwielbia łacińskie sentencje! Linn mieszka ze swoją mamą w bloku,  niekoniecznie potrafi jednak otwarcie rozmawiać z nią o swoich potrzebach, dlatego czasem dochodzi pomiędzy nimi do nieporozumień. Pewnego dnia dziewczynka poznaje tytułową Wiktorię, posiadaczkę „książkobusu”!!! Wiktoria mieszkająca w „kostce cukru” (dziewczynka nazywa tak budynek leżący w sąsiedztwie bloku, w którym sama mieszka) jest bibliotekarką i ma w sobie wiele cierpliwości do małej sąsiadki. Pomiędzy bohaterkami zawiązuje się przyjaźń, Linn jest zaintrygowana i chyba zafascynowana Wiktorią. Ta niezwykle ciepła i wyrozumiała bibliotekarka stanie się pewnej nocy bohaterką, która mimo wszystko, sama jest daleka od nazywania siebie w ten sposób! Pojawienie się Wiktorii w życiu Linn wiele zmieni, oczywiście na lepsze, a przede wszystkim pozwoli jej być szczęśliwą na swój własny sposób!

Wszyscy przecież ciągle do czegoś dojrzewamy

Wszyscy wiemy, iż niełatwo jest zrozumieć dziecko, które wkracza w wiek dorastania. Dodać trzeba, iż wbrew pozorom dzieci często same dobrze wiedzą, czego w życiu tak naprawdę potrzebują. Linn, mimo młodego wieku, zdaje sobie sprawę z tego, na czym jej zależy, a na czym zupełnie nie. I choć mama Lin czasem próbuje podsuwać rozwiązania, które zupełnie nie pasują do oczekiwań córki, to wcale nie oznacza to, że jest złym rodzicem! Tak przecież bywa w życiu każdego człowieka, niekoniecznie potrafimy być idealnymi rodzicami, dziadkami czy przyjaciółmi… Nieporozumienia budują się jak domki, kiedy fundamenty są zbyt słabe, domek nigdy nie będzie wytrzymały. Sposobem na wzajemne zrozumienie jest szczera rozmowa i akceptacja tego, iż każdy jest inny, i że czasem też możemy popełniać błędy. Młoda bohaterka niekoniecznie musi być towarzyską i rozgadaną młodą dziewczyną, żeby być szczęśliwą! Mama musi zaakceptować również tę cechę swojej małej-dużej córeczki!

TWEENS

„Wiktorio, I love you” autorstwa Mai Hjertzell, to cudowna książka o prawdziwej przyjaźni! O tym, że czasem potrzebujemy chwili, żeby zrozumieć drugiego człowieka. O rodzicielstwie, które bywa trudne i o dojrzewaniu, które również łatwe nie jest! Napisana prostym i zrozumiałym językiem, doskonała dla nastolatki lub właśnie dziewczynki w okresie bycia „Tweens” („tweens” od „between” czyli „pomiędzy” – pomiędzy dzieciństwem a dojrzewaniem).

Niezwykle ciepła, ciekawa i wciągająca powieść dla młodych ludzi!

Baaaaaardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc