Nam się podoba – „Amelia i Kuba. Mi się podoba” R.Kosik; powergraph

Nam się podoba – „Amelia i Kuba. Mi się podoba” R.Kosik; powergraph

AMELIA I KUBA

Amelia i Kuba, seria autorstwa Rafała Kosika – znanego twórcy powieści dla dzieci i młodzieży – została niedawno pozszerzona o kolejny tom pt. „Mi się podoba”. Nie rwijcie włosów z głowy, ponieważ  Rafał Kosik błędu na okładce wystrzegałby się jak ognia! W końcu jest szanowanym autorem lektury szkolnej (mowa oczywiście o „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”). Mi – to przecież imię siostry Kuby (a nie zaimek), więc tytuł „Amelia i Kuba. Mi się podoba” odnosi się oczywiście do uczucia, którym mała Mi, wesoła, zawadiacka dziewczynka, darzy pieska Zydla!

SERIA KSIĄŻEK „AMELIA I KUBA”

Do tej pory w serii Amelia i Kuba ukazało się już sześć książek a mianowicie: „Amelia i Kuba. Godzina duchów”, „Kuba i Amelia. Godzina duchów”, „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła”, „Amelia i Kuba. Stuoki Potwór”, „Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony”, „Amelia i Kuba. Wenecki spisek”. „Amelia i Kuba. Mi się podoba” wydana została w 2019 roku przez powergraph. Ilustracje do książki, bardzo charakterystyczne, wykonał Jakub Grochola.

Seria skierowana jest głównie do dzieci 8 plus, porusza bowiem różne ważne tematy skierowane typowo do młodych czytelników, za to w sposób bardzo humorystyczny. Jest wypełniona perypetiami bohaterów, które rozśmieszają czytelnika. Jednak autor między wersami przemyca też tematy poważne, nad którymi warto się pochylić i zastanowić. Kosik świadomie kreuje bohaterów podobnych do swoich czytelników, mają oni bowiem swoje małe wielkie kłopoty, chodzą do szkoły, miewają „szlabany” nakładane przez rodziców. Tym co łączy bohaterów, to przede wszystkim przyjaźń i więzy krwi! Ale także uczucia sympatii, którymi siebie nawzajem darzą! Zdecydowanie odbiorca znajdzie w książce wiele radości i także małych mądrości – małych, bo skierowanych do młodego czytelnika!

„AMELIA I KUBA. MI SIĘ PODOBA”

Mi jest młodszą siostrą Kuby, zdecydowanie można zaliczyć ją do grona zawadiackich łobuziaków jakich mało! Potrafi swoje szalone pomysły wcielać w życie, przez co od czasu do czasu miewa nakładane przez rodziców szlabany… Jest jednak inteligentna i potrafi… omijać zakazy nie łamiąc ich ;). Ma starszego brata, który czuje słabość do Amelii… Jakoś tylko wszystko bywa trudne – świat dziewczyny i chłopaka, różni się przecież nieco 😉 Jest jeszcze Albert, który jest dobrym, pomysłowym kolegą. Chłopak ma Aspergera, z wielkim zaangażowaniem zawsze pomaga swoim przyjaciołom, co prawda czasem może wydawać się uczuciowo obojętny, ale taki jest po prostu. Czytelnik go lubi, ponieważ Albert jest także pomysłowy i konkretny. Wspólna sprawa, która przyświeca bohaterom podczas misji ratunkowej w schronisku dla zwierząt, jednoczy… Mały, biedny Zydel, pies o trzech łapakach i kilku kępkach sierści, skradnie serca każdemu, kto na niego spojrzy! Jak jednak przygarnąć zwierzaka, kiedy jest się na niego uczulonym… Mi pies się podoba… A jednak nie mogą być razem… Świat dorosłych nie jest jednak taki zły, może pan Czesiu wyciągnie pomocną dłoń 😉

MI PIES SIĘ PODOBA

Rafał Kosik potrafi zainteresować młodego czytelnika, do tego świetnie posługuje się żartem i odnosi się w powieści do różnych sytuacji, czasem absurdalnych a jednak doskonale odbieranych przez młodego czytelnika. Wywołują one uśmiech na twarzy nawet u dorosłego, który zdecydowanie czuje klimat historii przyjaciół z „Zamku”. Choć początkowo miałam małą trudność we wczytaniu się w powieść, to jednak kiedy akcja nabrała już rozpędu, śmiałam się i czekałam na dalszy ciąg pomysłów Amelii, Kuby, Mi oraz Alberta.

Zdecydowanie książka godna polecania! Mnie się podoba ;)!

 

Polecam

 

Joanna Kietlińska- Tam, gdzie matka mówi dobranoc