Na dobranoc – „Piraci Oceanu Lodowego” Frida Nilsson; Wydawnictwo Zakamarki

Na dobranoc – „Piraci Oceanu Lodowego” Frida Nilsson; Wydawnictwo Zakamarki

Zatracić się w opowieści

Zwykle staram się nie używać zwrotów typu: „O!!! To jest najlepsza książka na świecie”… Książek jest tak wiele, trudno więc powiedzieć, że ta konkretna jest NAJLEPSZA. Na regale obok może czekać przecież kolejna,  może jeszcze bardziej niesamowita… ;)!

A jednak dopadła mnie powieść dla dzieci, którą się zachłysnęłam! Ale tak całkiem poważnie i niespodziewanie! Historia małej Siri przeniosła mnie do zupełnie innego wymiaru, do baśniowego świata, gdzie trwa walka dobra ze złem… Zatraciłam się w niej, zafascynowana i samą fabułą, i akcją, każdym detalem! Genialna, piękna książka z przesłaniem, o której długo będę pamiętać i do której na pewno powrócę i polecać będę dzieciom!

„Piraci Oceanu Lodowego”

Uwielbiam czytać i często sięgam po książki dla młodych czytelników wraz z własnymi dziećmi, ale czasem czytam je też w samotności… Tym razem  zaczęłam sama i wprost nie mogłam się oderwać. Żyłam tą książką kilka dobrych dni, tak wielkie zrobiła na mnie wrażenie!  „Piraci Oceanu Lodowego” autorstwa Fridy Nilsson, to książka wydana przez Wydawnictwo Zakamarki. Ilustracje, bardzo klimatyczne, wykonał Alexander Jansson a tłumaczenia podjęła się Marta Wallin. Jest to propozycja dla nieco starszych ale wciąż młodych czytelników. Baśniowa, fantastyczna opowieść o 10 letniej dziewczynce i wielkiej siostrzanej miłości, to oryginalna propozycja dla małego ale wymagającego czytelnika. Pełna niesamowitych przygód i oryginalnych postaci, wbija w fotel!

Siri

Siri, bo tak ma na imię bohaterka, mimo ogromnego strachu, który momentami paraliżuje nawet czytelnika, postanawia uratować porwaną przez piratów siostrzyczkę. Czuję się winna, ponieważ sama wysłała ją po jagody na drugą stronę wyspy, wprost w ręce strasznych piratów pod dowództwem Kapitana nazywanego Białą Głową. .. Siri nie potrafi żyć z poczuciem winy, myśląc o tym, co przeżywać może jej mała siostra… Przeznaczeniem siedmioletniej Miki jest kopalnia, w której pracują dzieci, zdane na rychłą śmierć i cierpienie. Zatracające się w walce o byt…

Straszna a zarazem budująca przygoda, w której weźmie udział Siri zdecydowanie przyprawi odbiorcę o ciche pochlipywanie,  gęsią skórkę czy nawet prawdziwe dreszcze! Na swojej drodze spotka ona bowiem bohaterów, tak charakterystycznych, że zrobią oni na czytelniku ogromne wrażenie i nie pozwolą o sobie zapomnieć! Syrenie dziecko, chłopiec Einar, Mewa, Biała Głowa, Friedrik i wiele innych postaci zapisze się w pamięci czytelnika na długi czas!

Siri wykaże się wielką odwagą, podczas lektury będziemy często świadkami jej heroicznej, wewnętrznej walki! Autorka zadbała bardzo o szczegóły, o portret psychologiczny dziecka, które mimo swych młodych lat, potrafi dokonywać dojrzałych, mądrych, pełnych miłości wyborów! Poruszy ona również tematy niezwykle ważne we współczesnym świecie, takie jak choćby wykorzystanie dzieci, jako darmowej siły roboczej…

Powieść poruszy serce każdego, kto zdecyduje się na tę lekturę! Z pewnością pozostawi w nim ślad, podda pod refleksję wiele kwestii, które są niezwykle ważne także współcześnie!

Śnieżne jagody

Czy Piraci lubią śnieżne jagody? Takie pytanie nie przyszłoby do głowy małej Siri… Oni potrafią tylko porywać dzieci i zmuszać je do ciężkiej pracy w kopalni. Czy są więc źli z natury? Jaki jest człowiek, czym się kieruje, czy zawsze znając intencje jesteśmy w stanie powiedzieć o nim czy też jego czynach, że są dobre bądź złe??? Kiedy można wybaczyć drugiemu, wytłumaczyć nikczemne postępowanie… Jak żyć kiedy oddało się duszę złemu???

Te wszystkie ważne pytania, ale i wiele innych pojawi się po lekturze „Piratów Oceanu Lodowego” Fridy Nilsson! Nawet młody czytelnik będzie w stanie wyciągnąć z tej niesamowitej powieści dojrzałe, ważne dla niego wnioski!

Mądra, pełna niesamowitości powieść, którą czyta się jednym tchem!!!

Baaaaardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc