Dla dzieci – „O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci” M. Maruszczak; Nasza Księgarnia

Dla dzieci – „O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci” M. Maruszczak; Nasza Księgarnia

PYTANIE PYTANIU NIE RÓWNE

Pytania jakie zadają dzieci, doprowadzają nas do różnych stanów. Czasem się z nich śmiejemy, często jesteśmy zadziwieni tokiem myślenia naszych pociech, ale bywa, że popadamy w totalną konsternację, próbując wymyślić szybko mądrą i konkretną odpowiedź! Warto z dziećmi rozmawiać, podsuwać im odpowiednie materiały w postaci książek czy magazynów ale takich, które są rzeczywiście warte polecenia! Nawet maluchy chętnie sięgają po książki, które tłumaczą im świat oraz prawa, jakie w nim panują. Są zainteresowane obyczajami, kulturą a także mnóstwem innych rzeczy, których nie sposób tutaj wymienić! W pewnym wieku zaczynają myśleć o tym, skąd się wzięli na tym świecie!!! A odpowiedź na tego typu pytania bywa, że niestety sprawia nam – rodzicom – trudność!

„O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci”

„O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci” to napisana przez Martę Maruszczak i zilustrowana przez Monikę Filipinę propozycja Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Książka przeznaczona jest już dla 3 latków, które wprost uwielbiają zadawać pytania w każdym miejscu i o każdej porze, a wyczucie czasu i miejsca mają z pewnością zakodowane genetycznie. 😉 Ich pytania, dotyczące według nas czasem i krępujących kwestii, padają w najmniej oczekiwanych momentach! Naturalność podnoszonych tematów zachwyca jednych a innych właśnie krępuje!

Dla tych, którzy czują się nieco skrępowani właśnie w takich sytuacjach lub dla tych, którzy po prostu chcą żeby ich dziecko otrzymało rzetelne odpowiedzi na pytanie „skąd się biorą dzieci?” Marta Maruszczak napisała tę książkę.

Kilka rad dla rodziców 

Na samym początku tej kolorowej publikacji Autorka zamieściła kilka mądrych uwag skierowanych do rodziców. Pytania dzieci bywają różne w różnym wieku, toteż same odpowiedzi również trzeba dostosować do ich rzeczywistych potrzeb. Dzieciaki nie wymagają od nas przecież encyklopedycznych wiadomości, ale zwykle prostych i nieskomplikowanych treści, które zaspokoją ich ciekawość. O tym na wstępie pisze więc Marta Maruszczak, która dodatkowo poleca najpierw samemu rodzicowi zapoznać się z książki, by następnie czytać ją, nawet fragmentami, wspólnie. Już same ilustracje będą doskonale spełniały swoją rolę, można o nich przecież długo dyskutować z maluchem.

Mela

Bohaterką książki jest Mela. Dziewczynka ma starszego brata, rodziców oraz dziadków, którzy są przedstawieni na większości ilustracji. Pytania, które mogłaby zadać nie tylko Mela ale każde dziecko, otrzymują zwięzłą, dostosowaną do wieku dziecka odpowiedź na kolejnych stornach książki. A znajdziemy wśród nich zapytania typu: „Jak się zjawiłam na świecie”, „Czy dziecku jest dobrze w brzuchu mamy”, „Czy bobas się nie nudzi”, „Skąd rodzice wiedzą, czy będą mieli córkę, czy synka”… Jest to tylko kilka przykładowych kwestii poruszanych przez chyba każde dziecko!  Same pytania podzielić można na te bardziej podstawowe i nieco bardziej szczegółowe! Ważne jest jednak również w jaki sposób mała Mela (ale i nasze dziecko) otrzymuje na nie odpowiedź! Wyważona, przemyślana i konkretna myśl zawarta w publikacji, będzie doskonałym drogowskazem dla malucha.

Ciekawość dziecka!

„O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci” z pewnością powinno znaleźć się na półce każdego dziecka, które właśnie oczekuje rodzeństwa. Ale także na półce tych którzy rodzeństwo już mają lub po prostu chcą wiedzieć skąd się dzieci biorą! Historia o bocianie nie przekona już większości maluchów, a książka poruszy nawet i tę kwestię! Godna polecenia, doskonale wydana papierowa książka w twardej oprawie, zawierająca 40 kartonowych, solidnie wykonanych stron o formacie: 205 x 250 mm nie zawiedzie czytelnika – zarówno dorosłego, jak i małego!

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc