Na spacer – „Leśne wędrówki” Maria Dunin-Wąsowicz; Wyd. Muchomor

Na spacer – „Leśne wędrówki” Maria Dunin-Wąsowicz; Wyd. Muchomor

W LESIE

Las dzieciom kojarzy się nie tylko z grzybami i drzewami, ale całym mnóstwem żywych stworzeń. Do tego jest to miejsce magiczne, tam przecież mieszkają krasnoludki, kryją się wróżki, ale także wilki, Czerwony Kapturek czy Królewna Śnieżka…

Wysokie drzewa, które tańczą w rytm wiatru, w ciągu dnia uspakajają każdego spacerującego, natomiast wieczorem przyprawić potrafią o gęsią skórkę…

Las jest także pełen niespodzianek. Podobnie jak przepiękna książka Marii Dunin-Wąsowicz pt. „Leśne wędrówki” ilustrowana przez Elżbietę Wasiuczyńską, która zabierze małego czytelnika na wspaniałą wyprawę!

MIŁOŚĆ DO PRZYRODY

Swoją szczerą miłość do przyrody autorka książki przelała na papier. Wydana przez wydawnictwo Muchomor książka jest niezwykle oryginalna! Jest ona bowiem zapisem wspomnień, ukrytych głęboko w sercu autorki! W wieku 15 Maria Dunin-Wąsowicz opuściła swój rodzinny dom w Sichowie Dużym, po tym jak jej rodzice zostali aresztowani przez hitlerowców. Przez całe życie jednak wspominała piękno przyrody a książki dla dzieci stały się dla niej powrotem do dziecięcych szczęśliwych chwil! W książce „Leśne wędrówki” do podróży zaprosiła młodego czytelnika, który będzie zachwycony tym spacerem po lesie! Tekst książki przypomina czytanki szkolne, które kojarzymy sami z dzieciństwa. Zawsze były i pozostaną dla nas wyjątkowe a powrót do przeszłości z Marią Dunin-Wąsowicz sprawi również radość rodzicom, książkę można bowiem czytać wspólnie z dziećmi!

Prosty, żywy język, pytania zadawane czytelnikowi przez autorkę ale przede wszystkich zachęta do uważności , a także pobudzanie przez Marię Dunin-Wąsowicz oraz ilustratorkę Elżbietę Wasiuczyńską wszystkich zmysłów sprawi, że zobaczy on, usłyszy ale i poczuje całą prawdę o życiu dzikiego lasu!

Leśni bohaterowie

Bohaterami „Leśnych wędrówek” są dzikie zwierzęta zamieszkujące trawy, korony drzew i nory. Autorka zna je wszystkie bardzo dobrze. Z łatwością odnajduje dzięcioła, kreta, małą sarenkę, zwinną wiewiórkę i wiele innych mniejszych czy większych zwierząt. Swoje dzieciństwo autorka spędziła w Nadleśnictwie Staszów, osobiście zna więc wszystkich bohaterów, których specjalnie wybrała dla swoich czytelników! Wie jak bezszelestnie przemieszcza się lis, zna każdą jego kryjówkę. Potrafi znaleźć kreta, odszukać zwinną wiewiórkę, odnajdzie dom każdego zwierzaka, do tego wie bardzo dużo o ich dziennym ale i nocnym życiu! Odwiedzi staw, w którym słychać żaby, znajdzie drzewo na którym budzi się właśnie sowa aby urządzić nocne łowy! Będzie przewodnikiem po lesie, który poprowadzi zaciekawionego obserwatora bezpiecznie za rękę!

Ilustracje, które znajdują się w książce przemawiają do czytelnika bardzo mocno. Sprawiają, że ma on ochotę odnaleźć te wszystkie zwierzaki podczas wędrówki z autorką książki, iść przed siebie i czuć się odkrywcą dzikiej natury!!! Pani Maria, mimo iż zmarła w 2009 roku, wciąż na nowo towarzyszy swoim małym czytelnikom, dzieląc się swoją pasją do przyrody i dzikiej natury! Opowiada o lesie, o zwyczajach zwierząt, o tym na co warto zwrócić uwagę podczas spacerów! A kiedy dotrzemy do końca książki, spotkamy śpiących w namiocie leśnych podróżników takich, którymi możemy być po takiej podróży właściwie my sami!

Piękne ilustracje i niespodzianka!

W książce na najmłodszych czeka niespodzianka, mogą oni bowiem wyciąć zwierzęta zilustrowane przez Elżbietę Wasiuczyńską z dwóch ostatnich stron i jeszcze raz czytać „Leśne wędrówki” przypasowując lisa, kreta, sowę, zająca szaraka, dzięcioła, mamę sarenkę, żabkę czy wiewiórkę.  Wędrówki po lesie zapadną w pamięci każdemu dziecku, a to za sprawą niezwykłych obrazów i słów, które sprawiają, że dziecko samo ma ochotę uwiecznić las i zwierzęta, czy o nich napisać!

Bardzo polecam!!!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc