Do przemyślenia – „Mędrcy do dzieci” Sophie Boizard; Wydawnictwa Muchomor

Do przemyślenia – „Mędrcy do dzieci” Sophie Boizard; Wydawnictwa Muchomor

Myśleć jak prawdziwy mędrzec

Czy filozofia jest potrzebna w życiu człowieka??? Jeśli ma ona uczyć samodzielnego myślenia to uważam, że jak najbardziej! Umiłowanie mądrości można rozumieć na wiele sposobów. Jednak jeśli tę miłość do mądrości pielęgnuje się u dziecka już od najmłodszych lat, wtedy pytania pojawiają się w jego życiu spontanicznie. A kiedy pojawiają się pytania, dziecko będzie szukać również odpowiedzi! Każda zachęta związana z próbą tłumaczenia świata i praw w nim rządzących przyniesie efekty w postaci uruchomienia myślenia! Młody człowiek, który stara się korzystać  (czasem może jeszcze nieświadomie) z narzędzi jakie otrzymuje przy okazji filozoficznych dyskusji, dużo łatwiej poradzi sobie w dorosłym życiu.

„Mędrcy do dzieci”

Aby jednak posiąść tę umiejętność w podejmowaniu mądrych decyzji, trzeba pewne tematy oswoić. Ważne jest jednak, aby w ogóle je poruszać i poszukiwać odpowiedzi na nurtujące pytania. Pojawiają się one często, jak wiadomo, bardzo naturalnie już u najmłodszych a przyczynkiem do nich jest ZDZIWIENIE. By łatwiej wprowadzić młodego człowieka w świat myśli warto oprzeć się na dostępnej na rynku wydawniczym literaturze.

„Mędrcy do dzieci” autorstwa Sophie Boizard z ilustracjami Agnieszki Malmon, to oryginalna propozycja od Wydawnictwa Muchomor. Do tej pory Wydawnictwo zaproponowało już serię zatytułowaną „Bajki filozoficzne”, w której ukazało się już 7 pozycji. Tym razem przyszedł czas na tytuł „Mędrcy do dzieci”. Trzonem książki są ważne cytaty, które wypowiedziane zostały przez różnych, bardziej czy mniej, znanych myślicieli, na przestrzeni wieków! Nie jest to jednak tylko książka z sentencjami i cytatami, ponieważ tym, co sprawia, że dla wielu może okazać się wyjątkową propozycją, jest samo opracowanie cytatów! Każda bowiem myśl mędrca, która znalazła się w publikacji, zostaje omówiona za pomocą scenki rodzajówej. Dzięki niej młody odbiorca będzie mógł nie tylko zrozumieć ale również przemyśleć  istotne kwestie!

Ważne kwestie

Sentencje myślicieli zebrane zostały tu w sposób bardzo przemyślany, tak aby prezentowały pewne ważne pojęcia z zakresu filozofii, etyki czy też dotyczyły ważnych w życiu każdego człowieka kwestii. Mowa więc jest tu o: Przyjaźni i braterstwie, Życiu w pokoju, Poznawaniu siebie i świata, Cnocie i szczęściu oraz Przyrodzie. Tak też nazwane zostały rozdziały, w których znalazło się po kilka (a razem 40)  myśli mędrców. Ich autorami są m.in. Seneka Młodszy, Homer, Marcel Proust, Dalajlama, Jezus czy Michel de Montaigne. Tym jednak co wyróżnia tę propozycję od innych tego typu publikacji, jest właśnie odniesienie się autorki do wspomnianych myśli mędrców. Zostały one bowiem tak omówione, aby młody człowiek mógł w pełni je przemyśleć i zgłębić. Nie daje ona prostych rozwiązań, ale właśnie zachęca do głębszej refleksji, co we współczesnym świecie, w którym króluje głównie obraz, jest niezwykle istotne.

Być szczęśliwym

Książka może zostać wykorzystana nie tylko przez młodego czytelnika, ale także przez nauczycieli zarówno filozofii, etyki czy innych przedmiotów w szkole. Może zainspirować, podpowiedzieć, zachęcić do poprowadzenia pewnych zajęć, które będą podejmować ważne tematy, być może w sposób nieco odmienny niż dotychczas. Jako że publikacja skierowana jest do młodego czytelnika (według mnie wiek 10 lat +), to również i wymaga od niego chęci do podejmowania poważniejszych tematów!

Nie jest bowiem łatwa w odbiorze, jest zdecydowanie wymagająca! Warto jednak myśleć samodzielnie, szukać odpowiedzi i wciąż zadawać pytania zwłaszcza, że świadomość zarówno siebie jak i świata potrzebna jest w życiu każdego, by być szczęśliwym!

Polecam

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc