Podróż – „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę” – Michał Woroch

Podróż – „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę” – Michał Woroch

ONI I SAMOCHÓD

Jest ich troje: Michał Woroch, Maciej Kamiński i … Land Rover Defender 110. Bo książka „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę” to historia zmagań Niezwykłej Trójki, dwójki niepełnosprawnych chłopaków, spełniających swoje marzenia i Samochodu przez wielkie S!

Michał Woroch autor książki „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę” , jednocześnie wydawca oraz autor zdjęć, to postać nietuzinkowa. Ze swej słabości, jeśli w ogóle można nazwać w ten sposób chorobę, zrobił atut… Jego wyjątkowość, to właśnie niepełnosprawność połączona z uporem i charakterem, a może kolejność tych cech powinna zostać tutaj odwrócona??? Prawda jest taka, że projekty Michała Worocha zmieniają ludzi, na lepsze!

PODRÓŻ SPOSOBEM NA SIEBIE

Żeby wyruszyć w podróż przez dwie Ameryki, trzeba mieć charakter. Żeby zrobić to, poruszając się na wózku i wiedząc, iż po powrocie nic już nie będzie takie samo, to naprawdę trzeba być kimś wyjątkowym (a może nawet i szalonym) ;)! Wszystko przecież jest względne… I tak naprawdę, czy to takie istotne czy jest się szalonym, czy wyjątkowym, kiedy spełnia się TAKIE marzenia?

Michał Woroch do rąk czytelnika oddaje lekturę, która na pewno zmieni spojrzenie na rzeczywistość ludzi niepełnosprawnych. Za tę dwuetapową (przymusowo) wyprawę, zwaną Wheelchairtrip II, podróżnicy zdobyli Kolosa.

Wielu, książka ta może wpędzić w kompleksy, innych zmotywować, jeszcze innych być może pchnie ku działaniu czy głębszej refleksji nad naturą człowieka… Jeśli jednak zmieni, choćby w małym stopniu, spojrzenie zwykłego człowieka na własne życie i jego sens, to naprawdę warto poczytać o zmaganiach Michała Worocha ze sobą oraz ze światem. Choćby po to, by nauczyć się, że wiele rzeczy zależy tak naprawdę od nas!

Książka jest relacją z podróży, jednak napisaną ze szczególnej perspektywy, perspektywy człowieka, który nie odpuszcza… Michał wyrusza po długich przygotowaniach, dopracowując swój Land Rover Defender 110 do specjalnych potrzeb osób niepełnosprawnych, wraz z przyjacielem Maciejem. Każdy z nich ma swój cel ale i plan podróży, nie przeszkadza to jednak wspólnie, przez blisko 371 dni (z przerwą), dzielić każdy dzień i wspólnie walczyć o marzenia.

BYLE DO CELU

Start – Ameryk Południowa – podróż przez m.in. Buenos Aires, Ushuaia, Chile, Boliwia, Peru, Kolumbia – Ameryka Środkowa a potem Stany Zjednoczone i upragniona Alaska. Z przerwą na naprawę Samochodu… Pośród opisów i relacji z podróży, odnajdujemy u Worocha mnóstwo informacji o tym, jak świat reaguje na niepełnosprawnych, ale przede wszystkim autor dzieli się z czytelnikiem swoimi osobistymi przemyśleniami. Nie czaruje, jest niezwykle szczery, wprowadzając odbiorcę do swojego świata, w którym jest miejsce na całe mnóstwo uczuć i doznań. Jest tutaj i zachwyt, i bezsilność, jest głęboka wiara, że życie ma sens, ale i momenty załamania. Jest niesamowitość i zwyczajność równocześnie. Bez patosu, choć pod skórą, podczas lektury, czujemy, że to nie taka sobie przygoda… Wyobraźni czasem nie wystarcza, by umysłem objąć walkę, a równocześnie przekonanie, że to jest właśnie codzienność, z którą mimo wszystko, Woroch się godzi. Książka jest taką bombą, która tyka też we wnętrzu czytelnika. Kwestią czasu jest to spustoszenie, które swoim wybuchem, spowoduje. Działa na emocje, wzrusza, wywołuje bunt, paraliżuje ale daje nadzieję… Zostajemy na koniec z pytaniem, czy naprawdę warto??? A potem – pustka się wypełnia!

Śledzenie projektów Michała Worocha, byłoby dla wielu dobrym początkiem poranka przy codziennej rutynie. Warunkiem jest tylko chęć bycia człowiekiem, który wie, że choć wszystkiego mieć nie może, to jednak wciąż ma naprawdę wiele. Nie chodzi o porównywanie, ale o motywację, oraz o wiarę, że czasem wystarczy po prostu chcieć i pracowicie do celu dążyć!

 

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc

Tutaj można zdobyć książkę Michała Worocha, pomagając spełniać marzenia Autora i poczytać o jego projektach

o mnie