Na święta – „Śnieżna siostra. Opowieść świąteczna” Maja Lunde; Wydawnictwo Literackie

Na święta – „Śnieżna siostra. Opowieść świąteczna” Maja Lunde; Wydawnictwo Literackie

„Śnieżna siostra”

„Śnieżna siostra. Opowieść świąteczna” Mai Lunde wydana w Wydawnictwie Literackim, to opowieść magiczna. Przepełniona bożonarodzeniową atmosferą zabiera młodego czytelnika do świata, gdzie dzieją się rzeczy niemożliwe. Nie jest to opowieść czysto radosna, gdyż wiele w niej jest smutku, tęsknoty i  żalu. A jednak niesie ona ze sobą nadzieję, a także wiarę w to, że świat może być piękny bez względu na całe zło, które w życiu nas spotyka!

Świąteczny chłopiec

Szczęśliwy i dotąd beztroski chłopiec o imieniu Julian traci swoją siostrę… Wraz z jej odejściem w pewnym sensie odchodzą również jego rodzice. Radość, niczym powietrze ze zbitego balonik uchodzi powoli także z 5 letniej siostry Juliana. Nie jest łatwo żyć w smutku, który osacza młodego chłopca i wygląda z każdego kąta jego domu zwłaszcza, że zbliżają się święta. Dotąd był to najszczęśliwszy okres w życiu rodziny, teraz radosny czas zdaje się zostać zupełnie zignorowany przez jego najbliższych. Jak jednak poskładać złamane serca rodziców, jak znowu obudzić beztroski uśmiech u młodszej siostry? Czy radość w ich domu jest w ogóle możliwa? Julian wie, że nie jest to łatwe zadanie zwłaszcza, kiedy traci się w życiu kogoś naprawdę ważnego. Choć świąteczny chłopiec ma u boku prawdziwego przyjaciela, to jednak jedyna rozmowa jaka się między nimi ostatnio nawiązuje, dotyczy banalnie pogody…

Pewnego dnia jednak w życiu Juliana pojawia się jeszcze dziewczynka o imieniu Hedvig, która strasznie chce nauczyć się pływać… Jest rozgadana, pełna radości i ciepła, łaknie życia a jej święta wydają się być dla chłopca wprost idealne. Z pozoru wszystko wydaje się naturalne a jednak Hedvig ma swoje sekrety i tajemnice, o których nie chce mówić. Przyjaźń jest jednak cierpliwa, a przynajmniej taka być powinna…

Czy Julianowi uda się połączyć rodzinę przy świątecznej choince, jaką rolę odegra siwy pan, którego chłopiec wypatrzył na śnieżce Vilii Kvisten? Czy świat może być znowu radosny, mimo że traci się w życiu ukochane osoby?

Nadzieja i przyjaźń

„Śnieżna siostra” jest piękną opowieścią dla dzieci powyżej 7 roku życia, które zaczynają rozumieć już  kłopoty i troski dorosłych oraz bywa, że same już przeżywają trudne chwile. Przenosi młodego czytelnika do świata, który nie jest tylko radosny i idealny. Ten bywa również pełen ciężkich przeżyć i trudnych momentów, a jednak mimo wszystko potrafi zaskakiwać i wciąż wzbudzać wolę życia! Jest to historia o przyjaźni oraz o tym, że trzeba dbać o siebie nawzajem, że trzeba również umieć wybaczać i starać się być cierpliwym i troskliwym przyjacielem.

Magia świąt zadziała natychmiast dzięki tej cudownej opowieści, zwłaszcza kiedy mały czytelnik zobaczy przepiękne ilustracje Lisy Aisato, młodej ilustratorki, która zachwyca skandynawskich czytelników. „Śnieżna siostra” jest historią, którą pokochali nasi północni sąsiedzi, a w te święta ten zachwyt mogą dzielić również nasze dzieci.

Z pewnością powieść świąteczna Mai Lunde w bardzo płynnym tłumaczeniu Mileny Skoczko, przeniesie czytelnika do innego świata. Wzruszy, skłoni do refleksji nad własnym życiem, którego piękna często nie doceniamy. Pokaże, że przyjaźń jest prawdziwie ważna w życiu, a miłość potrafi zmieniać ludzi na lepsze!

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc