Nasza rzeczywistość – „Wielka księga Klary” Marcin Wicha; MAMANIA

Nasza rzeczywistość – „Wielka księga Klary” Marcin Wicha; MAMANIA

Być jak Klara!!!

Klara ma dziewięć lat, jest zupełnie zwyczajną dziewczynką, ma przeciętny dom i chodzi do całkiem normalnej szkoły… (Zaznaczam, iż „normalność” i „zwyczajność”, to zdecydowanie wszystko to, co sami z codzienności własnej znamy) 😉 Jednak lektura, której Klara jest bohaterką, zwykła nie jest! To niesamowicie humorystyczny pamiętnik, który wciągnie i doprowadzi do śmiechu inteligentne dziecko ale również (i chyba przede wszystkim) dorosłych!!! Dlatego – koniecznie trzeba dziennik Klary przeczytać głośno ze swoją pociechą albo nawet i samemu (tak jak zrobiłam to ja – po prostu nie mogłam się ODERWAĆ)!  😉

„Wielka księga Klary”

„Wielka księga Klary”  Wydana w Wydawnictwie MAMANIA jest naprawdę wielka! Nie chodzi mi tutaj tylko o fizyczny rozmiar książki (ponad 300 stron – duże litery!!!), ale o dawkę dobrego humoru w niej zawartego. A także o tematykę, odnoszącą się do problemów, jakie wykazuje współczesne społeczeństwo. O Klarze Marcin Wicha pisał już wcześniej – w 2011 roku ukazały się bowiem m.in. „Proszę tego nie czytać”  a w 2012 roku „Klara. Słowo na „szy””. „Wielka księga Klary” jest niejako kontynuacją, według mnie, genialną! Marcin Wicha, znany felietonista, oraz autor książek nie tylko dla dzieci, świetnie rozumie współczesnego rodzica, nauczyciela, babcię, która pragnie przeżyć swoją trzecią młodość, samą Klarę i całą resztę bohaterów, w których można się po prostu zakochać! Doskonale rozumie też nasze życie, które pełne jest absurdów!!!

Pamiętnik

Świat Klary jest dokładnie taki, jaki powinien być świat 9 letniej dziewczynki. Słyszy ona i widzi wszystko bardzo wyraźnie (zwłaszcza rozmowy dorosłych)… Oczywiście, choć powtarza wszystkie informacje bardzo chętnie, to nie zawsze zdaje sobie sprawę z podtekstów czy z ich znaczenia, stąd też i wiele komicznych sytuacji.

Klara pisze pamiętnik, w którym z wielkim zaangażowaniem opowiada o swojej codzienności. Spisuje w nim różne sytuacje, zarówno te domowe jak i szkolne czy wakacyjne. Jest mądrą dziewczynką, która obserwuje świat i komentując własne perypetie, rozśmiesza odbiorcę do bólu!!! Jej Młodszy brat, rodzice, babcia, ale i przyjaciele mają również wiele do powiedzenia, a całościowo można poczuć się „jak u siebie” w tym zwariowanym świecie Klary! Humor sytuacyjny, ale również wszelkie komiczne wydarzenia, dzięki genialnej wyobraźni i ostrości widzenia rzeczywistości autora, zdecydowanie poprawiają nastrój czytelnika! Żarty, niektóre subtelne, inne mocne i bardzo trafne, wywołają lawinę śmiechu. Jest tu i ironia, i liczne aluzje do sytuacji z życia, znanych, bo przeżytych przez każdego z nas (mam tu na myśli głównie rodziców dzieci). Wszystko to w bardzo inteligentny sposób spięte i przystępne, wywołuje uśmiech ale przede wszystkim także refleksję! Dodatkowo ilustracje Zosi Dzierżawskiej urozmaicają treść i dają wiele przyjemności przy zgłębianiu lektury! Są dopełnieniem pamiętnika Klary, który jestem pewna, skradnie serca czytelników!

Książka naprawdę wyjątkowa!

Ach i jeszcze jedno… Muszę się upewnić czy autor nie zainstalował również u nas w domu podsłuchu – niektóre dialogi są mi niezwykle znajome… 😉

 

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc