„Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci” M. Stańczyk; Mamania

„Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci” M. Stańczyk; Mamania

DROGA DO MĄDREJ MIŁOŚCI

Płacz, krzyk, a po chwili śmiech i zabawa… W świecie dzieci wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Ile razy słyszałam z pokoju obok podniesione głosy, by po chwili usłyszeć szczery śmiech – trudno zliczyć!

Im jednak dzieci są starsze, tym mają ciekawsze argumenty – oczywiście w odpowiednim do sytuacji tonie – wciąż jednak podczas kłótni pełne wyrzutu, płaczu i krzyku… Okazuje się, iż KONFLIKT JEST wpisany w relacje i dotyczy także dzieci! U nas gości od czasu do czasu, swój bieg rozpoczyna naturalnie, pomiędzy pociechami i niespodziewanie, kiedy uśpiona zostaje czujność, przechodzi na nas – nim się zorientujemy, dzieci pięknie się bawią a my, czerwoni ze złości, dajemy upust negatywnym emocjom…

Taki obrazek zdaje się być naturalny w wielu domach a Małgorzata Stańczyk, autorka książki pt.  „Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci” z niezwykłą delikatnością uzmysławia to czytelnikowi. Prowadzi go za rękę wyboistą drogą, pomagając podejmować decyzje, przewidując wraz z nim kolejne przeszkody, które czekają za zakrętem… W pewnym sensie uspokoi wielu rodziców, którzy za wszelką cenę pragną, by pomiędzy ich pociechami gościła tylko miłość. Autorka, będąc wyrozumiałym nauczycielem, będzie wymagać ale przede wszystkim tłumaczyć, że jedyną drogą do szczęścia jest prawdziwa bliskość, cierpliwość i mądra miłość do dzieci. Jak się okazuje, jest to klucz również do pięknej miłości pomiędzy rodzeństwem!

„Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci”

„Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci” wydana przez Wydawnictwo Mamania może stać się pozycją, po którą czytelnik sięgać będzie niezwykle często. Nie zaginie ona wśród pozostałych podobnych poradników, ponieważ ma w sobie ogromny zasób ważnych informacji, podanych w idealnych proporcjach! Zdecydowanie jest to lektura zmuszająca do przemyśleń ale przede wszystkim motywująca do działania! Autorka –  psycholog i filozof z wykształcenia – działająca czynnie jako szkoleniowiec i opierająca się na „Rodzicielstwie Bliskości”, ma w sobie wiele mądrej empatii do rodzica i do dzieci! W swojej książce, w sposób wprost genialny, dzieli się swoją szeroką wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy pragną jej słuchać.

W swojej książce Małgorzata Stańczyk nie skupia się tylko i wyłącznie na relacjach pomiędzy dziećmi, ale również podpowiada nam, żebyśmy zadbali o siebie. Doradza, wskazuje, poddaje pod rozwagę wiele naszych prostych, odruchowych zachowań. Robi to jednak z wyczuciem i z empatią.  Zwraca uwagę na to, iż jesteśmy dla dzieci, zwłaszcza tych małych, wzorem. Oczywiście uogólniając – dziecięce zachowania są odbiciem naszych zachowań i rzeczywiście jest to prawda powtarzana nie od dziś! Zachowania naszych pociech względem siebie nawzajem ale i innych, są często kopią tego, w jaki sposób my – rodzice i opiekunowie, odnosimy się do nich oraz do siebie nawzajem. Nieco smutne zwłaszcza, kiedy nie zawsze potrafimy poradzić sobie (z różnych powodów) z własnymi uczuciami i emocjami… Zaraz przychodzi jednak kolejna refleksja, a mianowicie taka, iż rodzeństwo musi nauczyć się siebie! Dziecięce emocje są żywe i szczere, i jak każda relacja, ta również niesie ze sobą lepsze i gorsze momenty!  A rodzic/opiekun – bo do niego skierowana jest ta książka – ma być wsparciem. To on kieruje się miłością i mądrością! Dzięki refleksji, próbom zrozumienia pewnych mechanizmów, jesteśmy w stanie według Małgorzaty Stańczyk, autorki książki zatytułowanej: „Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci” nie oceniać a wspierać nasze dzieci!

Być rodzicem 

Bycie rodzicem to skok na główkę, najpierw skaczemy a potem zastanawiamy się nad konsekwencjami… Małgorzata Stańczyk dodaje nam odwagi, pozwala zrozumieć potrzeby – te własne, dzieci, czy partnera. Fundamentem do wsparcia relacji pomiędzy dziećmi, które dorastają pod jednym dachem, jest wyrozumiałość i mądra miłość, ale przede wszystkim spokój ducha i szczęście. Równowaga okazuje się również niezwykle pomocna… Tylko nie zawsze wiemy, jak je osiągnąć – z Małgorzatą Stańczyk wszystko będzie bardziej zrozumiałe i odrobinę łatwiejsze!!!

 

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc