Scenariusz bajkoczytania- „Przyjaciel Bałwanek” U. Kozłowska; Wilga

Scenariusz bajkoczytania- „Przyjaciel Bałwanek” U. Kozłowska; Wilga

Scenariusz zajęć dla dzieci

#bajkoczytanie

„Przyjaciel Bałwanek” Urszula Kozłowska

Zimowe szaleństwo niestety nas w tym roku omija, a to dlatego, że śniegu brakuje i jedyne co nam zostaje, to albo wyjazd daleko w góry (nie polskie 😉 ), albo WYOBRAŹNIA!

W bibliotece stawiamy na tę drugą!

Tym razem #bajkoczytanie w oparciu o książeczkę autorstwa Urszuli Kozłowskiej pt. „Przyjaciel Bałwanek”. Książeczka pochodzi z serii  wykrojnik – wydawnictwo Wilga / GW Foksal.

Bałwanek zjawia się na polanie.  Warto więc, by poczuć tę zimową magię i może nie tak wiernie, ale sugestywnie przebrać się właśnie za bałwanka!

Wystarczy biała bluzka – wycinamy z papieru guziki i przyklejamy do bluzki,

kapelusz (np. cylinder, do którego przypinamy marchewkę zrobioną z papieru),

szaliczek – i nic więcej nie trzeba!

 

Bałwanek zjawia się na polanie i dowiaduje się, iż zając jest w wielkich tarapatach, bowiem wpadł do dziury. Wkrótce na pomoc biegną pozostałe leśne zwierzęta!

Musimy więc przygotować jeszcze maski dzikich zwierząt. np. jeża, dzika, sarenki, lisa itd. (wszystko do pobrania przez internet – wystarczy wyciąć i dołączyć wstążeczki bądź gumki).

Podczas czytania zakładamy chętnym dzieciom maski i zachęcamy, żeby wypowiadały kwestie dzikich zwierząt. A na koniec, kiedy wszystkie wspólnie łapią się za ręce wyciągając zająca, nieco się nasiłować – dla zabawy!

Książeczka jest krótka, stąd warto przygotować dodatkowo kilka zabaw.

np.

ZABAWA W ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Prosimy, żeby dzieci wyobraziły sobie, jak to jest „być świętym Mikołajem” – duży brzuch, broda a do tego ciężki wór z prezentami. Wcześniej przygotowujemy hula hop oraz kijek z sopelkami, które możemy zainstalować np. między ławkami, półkami itp. dzieci przechodzą wiec przez hula – hop – czyli komin, a następnie pod soplami lodu(mając wciąż na uwadze wielki brzuch i wór Mikołaja)! Jest to świetna zabawa, której towarzyszy mnóstwo śmiechu.

BITWA NA ŚNIEŻKI

Kolejna zabawa, to zabawa w bitwę na śnieżki. Rozciągamy linkę/wstążeczkę, dajemy dzieciom watę, z której mają zrobić kulki! Bitwa na śnieżki jak malowana!!! Podnosimy i znowu rzucamy drużyna przeciw drużynie!

WARSZTATY Z ROBIENIA EKO-CHOINKI

Wystarczy przygotować choinki z papieru – z gazety robimy rulonik a następnie robimy z niej trójkąt. Potrzebujemy włóczki w różnych kolorach, którą obwiązujemy choinkę i dodajemy pomponiki,  gwiazdki, perełki samoprzylepne.

 

Zabawy sprawdzone i przez dzieci bardzo chętnie wypróbowane! Polecam!

 

Krótka relacja TUTAJ

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc