Lęk – „Nie strach się bać” Lawrence J. Cohen; Wyd. MAMANIA

Lęk – „Nie strach się bać” Lawrence J. Cohen; Wyd. MAMANIA

LĘKI

Lęk potrafi sparaliżować, odebrać chęci do życia, zmienić naszą codzienność w koszmar… Zwykle radzimy sobie zarówno z lękami, jak i ze stresem na swój własny sposób, ale każdy z nas zna dobrze to uczucie, kojarząc je głównie z trudnymi momentami w życiu i pewnego rodzaju bezsilnością… Jest wiele sposobów na oswajanie lęku i można nauczyć się nad nim panować, nie jest to jednak łatwe. Na szczęście z pomocą przychodzi książka „Nie strach się bać” Lawrence’a J. Cohena (1935-2017). Jest to skarbnica z poradami, która podpowie  co robić w sytuacjach kryzysowych, dopadających także nasze DZIECI!!!

„NIE STRACH SIĘ BAĆ”

Lęki odczuwa każdy z nas, maluchy, dzieci starsze i nastolatki również! Od kogo, jak nie od swoich najbliższych, dzieci oczekują zrozumienia i pomocy. I o tym właśnie jest książka  Lawrence’a J. Cohena pt. „Nie strach się bać” (wyd. II) wydana przez Wydawnictwo MAMANIA , w której autor przedstawił techniki radzenia sobie z lękiem u dzieci, pokazał mechanizmy zachowań i zaproponował techniki relaksacyjne przydatne często całej rodzinie. Oparta na współodczuwaniu, miłości, zrozumieniu a także na pokazaniu, że najważniejsza w życiu dziecka jest głęboka relacja z opiekunem teoria Lawrence J. Cohena, z pewnością otworzy jeszcze szerzej serce często zagubionego rodzica.

WSPÓŁODCZUWANIE Z DZIECKIEM

Współcześnie, zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu podchodzimy do rodzicielstwa. Jest to rodzicielstwo bardziej świadome, skierowane na dziecko, które jest pełnoprawnym członkiem rodziny i przede wszystkim jest „małym” CZŁOWIEKIEM. Sam autor Lawrence J. Cohen w „Nie strach się bać” starał się  o tym mówić bardzo często. Główny kierunek książki/poradnika tego amerykańskiego psychologa, to przedstawienie metody i porada skierowana do rodzica, jak ma działać, gdy zauważy pewne sytuacje lękowe i strach u dziecka. Przez całą książkę autor uczula na to, aby pilnie obserwować wrażliwą pociechę i wyłapywać sygnały, jakie często nieświadomie nam wysyła. Dzięki jego poradom, jako rodzice możemy być bardziej czujni głównie na specyficzne sytuacje i okoliczności, w jakich najczęściej  pojawia się lęk u dziecka, jak można go rozpoznać (nie jest to bowiem zawsze oczywiste!), jak odczytywać potrzeby dzieci w sytuacjach kryzysowych i przede wszystkim jak je przełamywać i oswajać. Wątpliwości rodziców, którzy pragną odnaleźć odpowiedzi na własne pytania, z pewnością dzięki książce Lawrence’a zostaną choć częściowo rozwiane, a odpowiedzi na dręczące ich pytania, pomogą w oswajaniu lęków i w radzeniu sobie z nimi całą rodziną. Książka jest bowiem pełna wskazówek dla opiekuna ale i pozostałych członków rodziny.

Autor podczas pisania poradnika korzystał z przykładów z życia codziennego, z własnego doświadczenia jako terapeuty, a to sprawia, że odbiorca szukający wsparcia poprzez lekturę, może mieć nadzieję na profesjonalną pomoc i na rozwiązywanie problemów lękliwego dziecka.

METODY RADZENIA SOBIE Z LĘKIEM

Z tego poradnika dowiecie się, jak wzbudzić w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Odnajdziecie klucz do źródeł różnych lęków, a przede wszystkim do sposobów radzenia sobie z nimi wspólnie. Możecie być pewni, że sama lektura książki zaproponuje mnóstwo ciekawych metod w radzeniu sobie ze stresem i z lękiem, a dzięki wskazówkom rodzic będzie mógł poznać swoje dziecko i uszanować jego indywidualność. Żeby mu pomóc, musi je wspierać i tutaj także odnajdzie pomocną dłoń autora. Zabawa jest najlepszym antidotum, musi być jednak skierowana na dziecko, na jego potrzeby, szanując jego indywidualność i tempo, w jakim przychodzi mu przyjmowanie zmian.

Lawrence J. Cohen był niezwykle empatycznym, głęboko myślącym człowiekiem o otwartym umyśle, szanującym zarówno dziecko, jak i  rodzica (ten przecież nie zawsze sam potrafi radzić sobie ze wszystkimi problemami). Bardzo polecam poradnik „Nie strach się bać” i jestem pewna, że dla wielu będzie to książka, do której sięgnie nie jeden raz w trudnej sytuacji!

 

Polecam

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc