RODZINA – „Brat” Emilia Kiereś; Wydawnictwo Akapit Press

RODZINA – „Brat” Emilia Kiereś; Wydawnictwo Akapit Press

POWIEŚĆ PONADCZASOWA

Nie jest to może nowość, gdyż książka wydana została pierwszy raz w 2011 roku, ale warto zaznaczyć, iż zdobyła wyróżnianie jury 19. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego! Absolutnie się nie dziwię tak ważnemu wyróżnieniu, bowiem jest to przepiękna baśniowa powieść o uczuciach, które są niezwykle istotne w życiu każdego człowieka! „Brat” Emilii Kiereś, to prawdziwie głęboka i metaforyczna historia rodzeństwa, wydana przez Wydawnictwo Akapit Press. Przeniesie ona młodego czytelnika do niesamowitego, magicznego świata!

Czy miłość i dobro zwycięży???

Niemal od samego początku czytelnik czeka całym sercem na finał tej 161 stronicowej baśni! Z każdą stroną jest coraz bardziej niecierpliwy. Co więcej, jego ciekawość wzmaga się z każdym kolejnym akapitem! Równocześnie czytelnik nie chce jej kończyć, ponieważ znajduje się dokładnie w środku baśniowego świata, który potrafi zafascynować każdego! Magiczne postaci, takie jak choćby Wodnik, Wiedźma, duszki opiekujące się domem (Bożątka), Rusałki, czy Duch Leśny, to zaczerpnięci z wierzeń ludowych bohaterowie, bez których książka nie byłaby tak wyjątkowa i klimatyczna. Na szczęście autorka Emilia Kieres w sposób bardzo oryginalny ożywiła wszystkie te fantastyczne postaci, które jak się okazuje, mają ogromny wpływ na losy głównych bohaterów – braci Mira i Wira!

Czasem trudno uwierzyć, że w jednej chwili można zmienić diametralnie całe swoje życie, zwłaszcza kiedy jest się młodym, buntowniczym i mocno niepokornym chłopakiem. Konsekwencje pewnych decyzji mogą mieć wpływ nie tylko na tego, co zmian pragnie… Mir i Wir to bracia bliźniacy, którzy wkroczyli w wiek męski. Kochają się, są sobie bliscy, jednak zupełnie inaczej patrzą na świat. Ich charaktery się różnią, tak jak i ich oczy! Mir jest rozsądny, Wir porywczy… Po polowaniu Wir postanawia odjechać w świat, nie myśli o chorym ojcu, ani o matce, czy bracie kieruje się przede wszystkim  żalem… Trudno pogodzić mu się z tym, że ojciec ma sekret, do którego go nie dopuszcza. Za wszelką cenę chciałby poznać tajemnicę, którą Derwan skrzętnie przed chłopcami kryje! Wir postanawia w gniewie samotnie wyruszyć w świat, nie licząc się z uczuciami najbliższych. W ten sposób zaczyna się pełna niebezpieczeństw podróż nie tylko Wira, ale i także Mira, który z miłości do brata, jest w stanie oddać nawet własne życie…

Przekaz baśni 

„Brat” to baśń ludowa, w której autorka wchodzi głęboko w serca bohaterów, pokazując ich najbardziej skrywane uczucia i emocje. Jest to również historia o dojrzewaniu, o tym, że czasem sytuacje graniczne sprawiają, że poznajemy siebie jeszcze lepiej! Zarówno Wir, jak i Mir, dowiadują się czym jest prawdziwe braterstwo, jednak aby zrozumieć tę więź, muszą oboje wiele wycierpieć. Jednak wnioski są niezwykle budujące, a czytelnik rzeczywiście wzrusza się i głęboko przeżywa wewnętrzne konflikty młodych bohaterów!

Przy okazji całej historii Emilia Kiereś stara się przekazać czytelnikom wszelkie ważne, również współcześnie, zasady moralne. Autorka zmusza więc do refleksji, pokazuje pewne stałe prawdy i zasady, których łamać się nie powinno… Zachwyca nie tylko językiem – ten dostosowuje do młodego odbiorcy, starając się przekazywać historię w sposób oryginalny. Te wszelkie zabiegi sprawiają, iż literacki język z elementami archaicznymi słownictwa sprawia, że lektura jest niezwykle oryginalna i bardzo naturalna, płynna w odbiorze. Proste, ale bardzo pasujące do klimatu baśni ilustracje Bartłomieja Kieresia sprawiają, że czytelnik naprawdę czuje wyraźnie atmosferę magicznego lasu i wszelkich istot w nim żyjących, tych realistycznych, ale i fantastycznych!

Bardzo polecam tę wielopoziomową baśń-przypowieść-moralitet!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc