SZ JAK SZACUNEK – „Dziecko z bliska idzie w świat” A. Stein; Mamania

SZ JAK SZACUNEK – „Dziecko z bliska idzie w świat” A. Stein; Mamania

Ten poradnik wywróci myślenie niejednego  rodzica „do góry nogami”!

Nie każdy musi się zgadzać ze wszystkimi propozycjami autorki Agnieszki Stein, która w książce „Dziecko z bliska idzie świat” porusza naprawdę wiele ważnych tematów związanych z dorastaniem dziecka i roli rodzica w tym procesie. Jednak warto oddać się lekturze, która jestem pewna, rozjaśni nieco  meandry międzyludzkich relacji – zwłaszcza tych dziecięco-rodzicielskich! Jest to niejako kontynuacja książki „Dziecko z bliska” poczytnego poradnika z zakresu psychologii o dzieciach młodszych. „Dziecko z bliska idzie w świat”  zostało napisane przez Stein po to, by poruszyć szerzej kwestie dorastania dziecka (także i w wieku nieco starszym), gdzie jednak wciąż rodzic i więź z nim, okazuje się według autorki niezwykle istotnym elementem jego rozwoju. Książka wydana przez Wydawnictwo Mamania w 2014 r. wciąż jest niezwykle poczytna i aktualna, jednocześnie zmusza do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi…

ZACHĘTA AUTORKI DO REFLEKSJI

Agnieszka Stein zachęca rodzica do refleksji: nad własnym zachowaniem oraz nad  zachowaniem dzieci oraz ich reakcjami na niektóre bodźce. Sama autorka jawi się w tym poradniku jako „optymistyczny” psycholog, który oddaje się głęboko filozofii rodzicielstwa bliskości i w książce „Dziecko z bliska idzie w świat” szeroko nawiązuje do jej pozytywnego wpływu na małego człowieka i jego otoczenie. Na tym fundamencie buduje całą swoją naukę i teorie związane z wychowaniem dzieci, a wszystko to oparte jest na wieloletnim doświadczeniu psychologa, terapeuty, szkoleniowca. Niezwykle pozytywnie przemawia do odbiorcy, który poszukuje odpowiedzi i oczywiście w lekturze odnajdzie na pewno kilka konkretnych propozycji. Czytelnik może bowiem swobodnie oddać się głębszej refleksji, co więcej wysuwać sprzeciw! Niektóre, być może i śmiałe teorie autorki, mogą nie trafić na podatny grunt… Te odczucia jednak wzbudzają dialog i dyskusję, co prowadzić może do owocnych wniosków – takie wrażenie odnosi się po lekturze.

ZBIÓR PORAD I NIECO TEORII

„Dziecko z bliska idzie w świat” to w pewnym sensie zbiór porad, które poddane pod rozwagę, mogą być dobrym punktem wyjścia dla poszukujących porozumienia ze swoimi dziećmi rodziców. Widzenie świata przez autorkę, oparte jest tutaj na zaufaniu do młodego człowieka, który w bardzo rożny sposób (także w różnym wieku inaczej) komunikuje się ze światem dorosłych. W poradniku czytelnik, jak już wcześniej wspomniałam, odnajdzie być może często kontrowersyjne dla niego propozycje rozwiązywania problemów, wciąż jednak są one warte przemyślenia. Lektura bowiem jest śmiała i wychodzi krok na przód, jeśli weźmiemy pod uwagę współczesne systemy wychowawcze. Stereotypy z pewnością nie raz zostaną w książce podważone, ale jak najbardziej są to pozytywne próby, dające czytelnikowi szeroki zakres rozumienia.

wsparcie dorastającego dziecka

Lektura „Dziecko z bliska idzie w świat” z pewnością będzie przydatna dla rodzica, który niekoniecznie odnajduje się w świecie, gdzie wychowanie oparte jest przede wszystkim na karach i nagrodach. Autorka bowiem poruszy szeroko temat motywacji, tej zewnętrznej ale i wewnętrznej, formułując własne wnioski. Jej spojrzenie jest holistyczne, osadza ona bowiem dziecko w świecie, gdzie mają na niego wpływ zarówno ci najbliżsi, jak i wszyscy pozostali ludzie, a samo dorastanie nie jest łatwym doświadczeniem. Autorka w sposób jasny i klarowny zajmie się tematami, które dla rodzica mogą okazać się trudnymi do doświadczania.  Mówi bowiem o potrzebie zaufania do własnych dzieci, wymaga szacunku do dziecka, równocześnie zwraca uwagę na poczucie własnej wartości u dzieci i ich moralnym rozwoju.  Zaproponuje ona w książce alternatywę do stereotypowych zachowań, dając przede wszystkim wiarę we własne kompetencje rodzicielskie. Pomoże otworzyć się na dziecko i pomóc mu reagować w sposób naturalny na  świat.

 

Bardzo polecam

Joanna Kietlińska – tam, gdzie matka mówi dobranoc