PRZEWODNIK – „Krótka historia sztuki współczesnej” Susie Hodge; ALMAPRESS

PRZEWODNIK – „Krótka historia sztuki współczesnej” Susie Hodge; ALMAPRESS

Format: 15 x 21 cm
Stron: 224
Wydanie: 1.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami, foliowana
Data wydania: 2019
Przekład: Jerzy Jarosław Malinowski

„KRÓTKA HISTORIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ”

Susie Hodge autorka przewodnika pt. „Krótka historia sztuki współczesnej” wydajanej  w Wydawnictwie almapress zabierze czytelnika do świata, w którym króluje sztuka nowoczesna, czyli ta, jak podaje autorka, tworzona od połowy XIX wieku do lat 70 tych wieku XX.  Pasjonująca podróż, dzięki bogato ilustrowanej publikacji, będzie dla czytelnika nie tylko fascynująca, ale również pouczająca. Jeśli odbiorca chce poznać, czy też przypomnieć sobie lub po prostu przybliżyć najbardziej znane i najpopularniejsze: kierunki, dzieła, tematy, techniki zaliczające się do sztuki współczesnej, to jak najbardziej jest to propozycja dla niego! Podtytuł brzmi „Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, działach, tematach i technikach”, dlatego też Susie Hodge w swojej encyklopedycznej publikacji wnikliwie, ale przy tym także i bardzo zgrabnie, ujmuje kluczowe kwestie z  zakresu historii sztuki współczesnej, skupiając się przede wszystkim na DZIEŁACH pochodzących ze wspomnianego okresu!

SZTUKA

Susie Hodge jest  autorką wielu publikacji o tematyce artystycznej, wśród których do tej pory w polskim tłumaczeniu znalazły się m.in.  „Krótka historia architektury. Kieszonkowy przewodnik po stylach, budowlach, elementach i materiałach”, „Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach”  i to właśnie do tej serii należy „Krótka historia sztuki współczesnej. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, działach, tematach i technikach”. Oprócz jednak  wspomnianych przewodników, pisze ona również książki skierowane do młodego czytelnika, gdzie w sposób nowatorski, poddając młodzieży pod dyskusję  tematy związane ze sztuką i jej funkcjonowaniem, stara się otworzyć młode umysły na SZTUKĘ.

„Krótka historia sztuki współczesnej” dzięki zwartej formie i przemyślanej konstrukcji, zwróci  uwagę czytelnika na najważniejsze dzieła (wybrano 50 charakterystycznych, zrywających z tradycją dzieł), które powstawały  od połowy XIX wieku do lat 70 tych XX wieku. Odbiorca będzie mógł je nie tylko zobaczyć (osobiście wolałabym nieco większe zdjęcia, ale z drugiej strony „kieszonkowy przewodnik” nie może być albumem!), ale będzie mógł również zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Wśród dzieł znajdą się  oprócz obrazów, również instalacje, konstrukcje oraz rzeźby popularne dla tego okresu!  Dodatkowo autorka przybliży najważniejsze informacje dotyczące biografii twórców, wychodząc z założenia, że ważna jest także osobowość autora oprócz tylko jego twórczości!!!

Susie Hodge w rozdziale „Kierunki” postara się przybliżyć i opisać najważniejsze cechy stylów. Wymieni najwybitniejszych przedstawicieli, a także zaproponuje po jednym przykładowym dziele charakterystycznym dla danego kierunku!  W rozdziale zatytułowanym „Tematy” skupi się natomiast na motywach i tematach chętnie podejmowanych przez artystów współczesnych, tworzących od połowy XIX wieku do lat 70 tych XX wieku. Przykładowe zagadnienia to np. Kształt i linia, Zwierzęta, Abstrakcja, Miasto, Religia itp. W rozdziale zatytułowanym „Techniki” autorka kieszonkowego przewodnika opisze różne popularne techniki, z których korzystali twórcy, a które wciąż się rozwijają także współcześnie. Wyczerpująco, aczkolwiek i zwięźle przekaże informacje zawierające nie tylko historię korzystania z określonej techniki, ale również okoliczności jej „wynalezienia”. Dodatkowo przedstawi głównych twórców, korzystających z opisanych technik oraz przykładowe dzieło zilustrowane fotografią.

 

DOSKONAŁY PRZEWODNIK

„Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach”  Susie Hodge to bardzo przejrzysty przewodnik, który wyjaśni podstawowe kwestie związane z rozwojem sztuki współczesnej, jej genezą, przedstawicielami, kierunkami , technikami a także tematami  poruszanymi przez twórców w swoich dziełach. Pięknie wydany i opracowany przewodnik będzie świetnym wprowadzeniem do dalszych studiów nad sztuką nowoczesną! Bardzo polecam!