„Więźniowie geografii 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat”T. Marshall; Zysk i S-ka

„Więźniowie geografii 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat”T. Marshall; Zysk i S-ka

CIEKAWOŚĆ TO POCZĄTEK WSZYSTKIEGO

Ciekawość świata prowadzi wielu młodych do tego, by sięgali po książki, które będą tłumaczyły im niejasne kwestie! A tych bywa sporo zwłaszcza, jeśli chodzi choćby o stosunki międzynarodowe, układy pomiędzy państwami czy zależności między nimi występujące. Jakiś czas temu dziennikarz z ponad 20 letnim stażem napisał książkę zatytułowaną: „Więźniowie geografii”. Publikacja ta skierowana była do czytelników dorosłych i wkrótce stała się światowym bestsellerem. Kolejnym krokiem Tima Marshalla było napisanie książki o podobnej tematyce, ale  skierowanej do młodych! „Więźniowie geografii 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat” autorstwa Tima Marshalla z ilustracjami Grace Easton i Jessici Smith, to właśnie próba pokazania młodym czytelnikom, w jaki sposób geografia wpływa na losy kraju i jego mieszkańców.  I choć niestety na dzień dobry znalazłam małą nieścisłość związaną z twierdzeniem „W ten sposób powstał Związek Radziecki, rozciągający się od Oceanu Spokojnego po Berlin (…)” – a zaznaczyć trzeba, że Polska nigdy nie należała do Związku Radzieckiego, aczkolwiek była pod jego wpływem – to jednak dając kredyt zaufania, poddałam się magii map. Tym bardziej, że kolejne strony zachwycają, zwłaszcza swoimi ilustracjami, ale również i tematyką, która dla młodych, żądnych wiedzy czytelników, przedstawiona została w bardzo czytelny sposób!

GEOGRAFIA, HISTORIA, POLITYKA, EKONOMIA, STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE

Autor prowadzi czytelnika poprzez różnorodne geograficznie krainy. Rozpoczyna od Rosji i opisuje najważniejsze historyczne wydarzenia, a następnie przedstawia geograficzne położenie tego mocarstwa, skupiając się również na bogactwach naturalnych i korzyści, jakie płyną z dostaw tych surowców do innych krajów. Marshall krok po kroku, streszczając najważniejsze kwestie, stara się pokazać zależności pomiędzy państwami. W podobny sposób podchodzi do kolejnych opisywanych przez siebie i ilustrowanych przez Grace Easton i Jessici Smith terenów, na których niegdyś powstały państwa!

Zajmuje się zarówno konkretnymi państwami, jak i ogólnie, kontynentami: Chinami, Koreą i Japonią, Indiami i Pakistanem, Australią, Bliskim Wschodem, Afryką, Europą, Kanadą, USA, czy Ameryką Łacińską. Stąd też i sam tytuł – (…) 12 map (…)!!!

Autor książki „Więźniowie geografii 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat” zapraszając do współpracy znakomite ilustratorki, otworzył przed młodymi zupełnie „inny świat”! Mapy są przede wszystkim pełne kolorów oraz szczegółów, które z pewnością wprawne oko będzie śledziło detal po detalu! Bardzo jasne, niczym zawarte w małej pigułce informacje, wraz z obrazami, na pewno pozostaną na długo w umyśle młodego czytelnika. Pokażą mu zależności ekonomiczne, ale także polityczne, a przede wszystkim wyjaśnią, w jaki sposób geograficzne położenie danego kraju, wpływa na jego historię!

CAŁOŚCIOWE SPOJRZENIE AUTORA

Duży format książki, fenomenalne ilustracje i przede wszystkim treść sprawią, że uczeń będzie mógł zrozumieć skomplikowane kwestie związane z problemami występującymi na świecie. Tak trudne do wytłumaczeniu młodemu człowiekowi  tematy, choćby dotyczące przyczyn konfliktów zbrojnych, jakie często pojawiały się i pojawiają na arenie światowej, dzięki książce będą mogły zostać nieco bardziej wyjaśnione. Marshall patrzy bowiem holistycznie na różne zjawiska, które kształtują państwo od wewnątrz, ale i mają wpływ na stosunki międzynarodowe.

Pozycja doskonała dla dzieci w wieku 10+, które zaczynają pytać, o zależności pomiędzy państwami, te ekonomiczne czy też polityczne. A także dla tych, którzy interesują się historią, a także geografią i lubią poznawać świat w bardzo oryginalny sposób!!!

Bardzo polecam!!!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc