PIPPI – „Przygody Pippi” Astrid Lindgren; Nasza Księgarnia

PIPPI – „Przygody Pippi” Astrid Lindgren; Nasza Księgarnia

format: 195 x 254 mm

oprawa: twarda

ilustrator: Ingrid Vang-Nyman

tłumacze: Teresa Chłapowska, Irena Szuch-Wyszomirska

rok wydania: 2020

liczba stron: 320

 

„Przygody Pippi”

Ta bohaterka nie poddaje się ocenom, nie przejmuje się regułami, jest totalną anarchistką, a do tego najsilniejszą dziewczynką na świecie! Właśnie dlatego jest niezwykle czarująca! Pippi czyli postać wymyślona przez Astrid Lindgren, zostanie w sercach większości czytelników na zawsze, a Wydawnictwo Nasza Księgarnia wie o tym doskonale! To właśnie Nasza Księgarnia jako pierwsza wydała w 1961 roku tę szwedzką książkę po polsku. Tytuł „Fizia Pończoszanka” w przekładzie Ireny Szuch-Wyszomirskiej został zmieniony dopiero w roku 1992. Wtedy też zamiast Fizia zaczęto tłumaczyć imię rudowłosej bohaterki jako Pippi. W roku  1984 ukazała się kolejna część  przygód tej oryginalnej postaci, zatytułowana  „Fizia wchodzi na pokład”, a w 1992 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się kontynuacja jej perypetii, a mianowicie „Fizia na Południowym Pacyfiku” (dwie ostatnie w tłumaczeniu  Teresy Chłapowskiej).

Przygody sympatycznej  Pippi Pończoszanki  zostały zebrane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia w jednej publikacji, która zdecydowanie zachwyci wszystkich, kochających rudowłosą dziewczynkę.
W roku 2020 mija 75 lat od kiedy w Szwecji pojawiła się ta niezwykła bohaterka! Zmieniła ona wiele w świadomości czytelników! Wśród opowiadań znajdujących się w książce „Przygody Pippi” odnajdziemy wszystkie trzy główne tomy: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład” oraz „Pippi na Południowym Pacyfiku”! Warto dodać, że ilustracje, które wykonała Ingrid Vang-Nyman są kolorowe i z pewnością umilą młodemu czytelnikowi lekturę! Zdecydowanie na wszystkich miłośników Pippi, czeka wspaniała uczta dla ducha! 320 stron szaleństwa!!!

„Pippi Pończoszanka”

Pippi  pojawia się pewnego dnia w Willi Śmiesznotce, gdzie od tej pory będzie mieszkać bez rodziców! Jej tatuś, jak twierdzi Pippi, jest wielkim Królem na Wyspie Kurrekurredutt, a mamusia umarła, kiedy dziewczynka była jeszcze malutka. W Willi zamieszka nie do końca jednak sama, bowiem razem z nią wprowadzi się tam pan Nilsson – mała małpka w słomkowym kapeluszu, na werandzie natomiast rozgości się prawdziwy koń!!!

Pippi nie będzie chodziła  do szkoły, gdyż ta ją zdecydowanie nudzi… Dziewczynka wychodzi z założenia, że nie jest jej potrzebna żadna „tabliczka schorzenia”, której uczą w szkole nauczyciele! Rudowłosa, piegowata bohaterka zaprzyjaźni  się bardzo szybko z dziećmi  z sąsiedztwa – z Tommym i Anniką. Od tej pory wraz z nimi przeżywać będzie wspaniałe przygody! A że Pippi robi wszystko na opak, będzie przy tym naprawdę sporo śmiechu.

„Pippi wchodzi na pokład”

„Pippi wchodzi na pokład” to kolejne opowiadanie wchodzące w skład „Przygód Pippi” i jak łatwo się domyślić Pippi będzie już tylko rozwijała swoją bujną wyobraźnię i dzieliła się z Tommym i Anniką coraz to nowymi  pomysłami! Dobre serce dziewczynki i jej zwariowany charakter, również w tej części zjednywać jej będą przyjaciół!  Pippi, która naturalnie wyciera nos w sukienkę, na jarmarku  uratuje wszystkich przed tygrysem! Odwiedzi ją też jej tato, Kapitan Pończocha i Pippi „wejdzie na pokład”!

„Pippi na Południowym Pacyfiku”

Trzecia część wchodząca w skład „Przygód Pippi” to perypetie dziewczynki, oraz Anniki i Tommiego na wyspie Kurrekurredutt.  Wspólne zabawy ale i mrożące krew w żyłach (ale nie w żyłach Pippi oczywiście!!!) przygody m.in. z rekinem czy Jimmem i Buckiem z pewnością umilą małym czytelnikom popołudnia!

Nie ma drugiej takiej jak Pippi!!!

Klasyka z najwyższej półki, którą naprawdę warto znać!!!

Bardzo polecam!!!