APOLLO 11 „Ziemia do Księżyca” Lara Albanese; Wydawnictwo Muchomor

APOLLO 11 „Ziemia do Księżyca” Lara Albanese; Wydawnictwo Muchomor

„Per aspera ad astra”

„Ziemia do Księżyca” autorstwa Lary Albanese z ilustracjami Luogo Comune, to niezwykle interesująca, bogato ilustrowana publikacja dla dzieci wydana przez Wydawnictwo Muchomor. Głównym tematem książki jest misja Apollo 11, której celem było dotrzeć na Księżyc i na nim wylądować! Statek kosmiczny, na pokładzie którego znaleźli się trzej astronauci: Neil Armstrong, Buzz Aldrin oraz Michael Collins wystartował z Florydy dokładnie 16 lipca 1969 roku. Misja zakończyła się powodzeniem, a astronauci szczęśliwie powrócili na ziemię! Byli oni pierwszymi ludźmi, którzy wylądowali na Księżycu i mogli osobiście zebrać stamtąd próbki!

Z książki dowiemy się nie tylko o szczegółach samej misji, ale również o wielu rzeczach, które były istotne, by w przestrzeń kosmiczną wysłać CZŁOWIEKA!

Neil Armstrong był dowódcą misji Apollo 11 i postawił na księżycu swoją stopę jako pierwszy. Wypowiedział on znane wszystkim zdanie: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Wraz z nim na Księżyc polecieli także wspomniany Michael Collins (pilot modułu dowodzenia) oraz Buzz Aldrin (pilot modułu księżycowego).  Szczęśliwe lądowanie i spacer po Księżycu nie zdarzyłyby się jednak bez wcześniejszych trudów całej masy naukowców! Przede wszystkim nie wydarzyłyby się bez MARZEŃ o kosmicznych podróżach! I o tym również jest ta książka!

„Przez trudy do gwiazd” – właśnie o tych „trudach” jest ta książka!

Podzielona na kilka głównych rozdziałów, wzbudza w młodych czytelnikach naturalną ciekawość, bowiem każdy kolejny rozdział przynosi szersze informacje na tematy związane z programami kosmicznymi, prowadzonymi głównie przez Stany Zjednoczone, ale także Związek Radziecki. Pytania podczas zgłębiania lektury nasuwają się same, natomiast autorka wydaje się przewidywać kojne myśli i wątpliwości młodego czytelnika… Odpowiada na nie bowiem niemal intuicyjnie na stronach swojej książki, zajmując się zarówno szczegółami, jak i podstawowymi kwestiami, które były istotne podczas wielu misji kosmicznych.

LOTY W KOSMOS

Lara Albanese w niezwykle ciekawy sposób omawia historię lotów w kosmos, zajmując się zarówno techniczną stroną wypraw, jak i anegdotami dotyczącymi podbojów kosmosu! Każda strona książki opatrzona ilustracjami Luogo Comune roznieca w czytelniku chęć zgłębiania wiedzy, dotyczącej nie tylko samej misji, ale i np. możliwości technicznych statków kosmicznych czy biografii astronautów, biorących udział w misji Apollo 11! W „Ziemia do Księżyca” odnajdziemy rozdziały, które poświęcone będą wielu interesującym zagadnieniom. Poczytamy np. o zwierzętach, które jako pierwsze istoty żywe (włączając nawet muszki owocówki (Drosophila melanogaster)!), podróżowały w kosmos. Niektóre zwierzęta wróciły całe i zdrowe, inne zginęły podczas podróży, ale ich wkład w ostateczne powodzenie misji nie został jednak przez człowieka zapomniany! Ponadto czytelnik, z tej naprawdę pasjonującej publikacji, dowie się bardzo wielu rzeczy o wszystkich 17 wyprawach, wchodzących w skład amerykańskiego programu Apollo. Pozna także historię lotów w kosmos, które były praktykowane nie tylko przez Stany Zjednoczone, ale i przez Związek Radziecki!

Lara Albanese w swojej książce przedstawi kilka szczegółów związanych z radzieckim programem ŁUNA i  opisze pierwszego człowieka, który znalazł się w kosmosie (mowa będzie wiec oczywiście o Jurij Gagarinie). Autorka opowie także o pierwszej kobiecie – Walentynie Tiereszkowej, która znalazła się w statku kosmicznym Wostok 6, a także o innych kosmonautkach i astronautkach pasjonujących się kosmosem. (Skąd takie nazewnictwo??? Tego również dowiecie się z książki!)

POLECAMY

Zdecydowanie jedno z  ciekawszych opracowań na temat lądowania człowieka na Księżycu dla dzieci!