„Mój obciachowy tata wymiata internet” B. Davis; Akapit Press

„Mój obciachowy tata wymiata internet” B. Davis; Akapit Press

Ten przeklęty Internet!!!

Dlaczego tata Nelsona Lambsleya tak bardzo nienawidzi tego wynalazku??? Fakt, ma on za sobą pewne problemy, których konsekwencją jest odejście z domu jego żony, czyli mamy Nelsona i Mary… Zrozpaczony, ale i chwilowo zagubiony i zły na cały świat tata, decyduje się kupić naprawdę staaaaary dom na wsi i wieść tam życie rzeźbiarza… Mężczyzna nie bierze pod uwagę, że „życie w dziczy”, to nie spełnienie marzeń dla jego dzieci! Nelson ma przecież swoje pasje, które nagle zostają mu odebrane wraz z utratą dostępu do wi-fi… Do tego kłopoty w nowej szkole chyba nie mają zamiaru go opuścić… Mary natomiast znajduje przyjaciółkę, kurę Gertrudę… Tata patrzy na nią jednak nie jak na istotę, którą można kochać, ale jak na znoszącego jajka ptaka, którego potem można… zjeść!!! Czy tak da się żyć??? Dzieci, choć zagubione, starają się dzielnie walczyć o swoje…

„Mój obciachowy tata wymiata internet” autorstwa Bena Davisa, wydany w Akapit Press, to bardzo humorystyczna, a do tego niezwykle wciągająca powieść dla młodych czytelników! Głównym bohaterem książki jest chłopiec, który kocha gry komputerowe, chce zostać youtuberem, ale przede wszystkim za wszelką cenę pragnie odnaleźć swoją mamę! Przypadkiem udaje mu się nagrać swojego ojca, który postawiana „nauczyć go życia w dziczy”! Tak naprawdę tata Nelsona przechodzi lekkie załamanie nerwowe i odrzuca wszelkie techniczne rozwiązania, które według niego doprowadziły do tej rodzinnej katastrofy… Bywa jednak nieprzejednany! Filmik z Niedźwiedziem Grizzlim (bo tata z rudą brodą wygląda teraz zupełnie jak Grizzli), niespodziewanie staje się hitem w sieci! Nelson marzy jednak, by odnaleźć swoją mamę, choć bycie celebrytą niekoniecznie mu w tym pomaga.

Chłopak potrzebuje konkretnych pieniędzy, które jego zdaniem, mogą pomóc w powrocie mamy. Pomysł z kręceniem filmów, ma mu je dostarczyć!

Dla młodych

Książka oprócz tego, że czyta się ją fantastycznie i z wielkim zainteresowaniem – ma w sobie wiele treści, które zwrócą uwagę młodego czytelnika. Pewien Marshall, typowy osiłek, gnębi słabszych… Hejt w internecie może wpływać negatywnie na młodzież… Kłótnie rodziców, to problem dostrzegany także przez dzieci… Przeklinanie… bywa czasem śmieszne…

Autor Ben Davis świetnie zna się na żartach, ale potrafi także dostrzec to, co naprawdę ważne w życiu młodego człowieka. Jego książka z pewnością spodoba się i chłopcom, i dziewczynkom. Lektura pozwoli spojrzeć z dystansu na wszystko to, czego rodzice zabraniają swoim dzieciom… Pokaże rzeczywistość pokolenia najmłodszego, w którym komputery, kamery i telefony, to nie taka upiorna codzienność, jak się czasem wszystkim wydaje. Pomiędzy wersami zdołamy odczytać przesłanie, że w  życiu ważna jest równowaga! Jak się okaże, nawet dorośli nie zawsze o tym pamiętają!

POLECAMY!

Jestem przekonana, że książka wzbudzi w młodym czytelniku zarówno śmiech, jak i refleksję. Bardzo płynnie przetłumaczona przez Iwonę Libuchat,  będzie doskonałą lekturą na kilka wieczorów. Proste, ale przemyślane ilustracje Mike’a Lowery’iego również  dopełniają jej treść! Świetna zabawa, mądra lektura!

Naprawdę polecam wszystkim, którzy chcą się odprężyć i zagłębić w lekturę, która każdego pochłonie bez reszty!!!

 

  • OPRAWA : MIĘKKA
  • ROK WYDANIA : 2018
  • AUTOR : BEN DAVIS
  • TŁUMACZ : IWONA LIBUCHA
  • ILUSTRACJE: MIKE LOWERY
  • LICZBA STRON: 288

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc