RODZINA – „Feblik” Małgorzata Musierowicz; Wyd. Akapit Press

RODZINA – „Feblik” Małgorzata Musierowicz; Wyd. Akapit Press

Jeżycjada 

Jeżycjada, to cykl powieści autorstwa Małgorzaty Musierowicz, które cieszą młodzież (i nie tylko!!! 😉 ) od wielu lat! Prawdziwi wielbiciele zaczytują się w tej serii bez opamiętania! Z niecierpliwością oczekują na kolejne tomy, a Wydawnictwo Akapit Press wychodzi naprzeciw i wciąż częstuje ich kolejnymi wznowieniami, ale i kolejnymi nowymi tytułami! Pierwszy tom pt. „Szósta klepka” wydany został w 1977 roku, czyli ponad 40 lat temu!!! Wśród czytelników i fanów Jeżycjady odnajdziemy więc już całkiem dorosłych czytelników, ale i takich całkiem młodych,  dopiero rozpoczynających swoją przygodę z cudownie oryginalną rodzinką!

CZYTAMY, ŚMIEJEMY SIĘ I PŁACZEMY

Niesamowicie wesołe, pełne życia historie rodziny Borejków, a także ich przyjaciół oraz najbliższych, zdecydowanie rozweselą popołudnia i dadzą wiele wytchnienia! Małgorzata Musierowicz, autorka tych ciepłych i mądrych książek, których w serii wyszło już 22 części, jak nikt inny potrafi czytelnika zachwycić pięknym językiem i historiami pozostającymi w sercach na zawsze!

„Feblik” z autografem Małgorzaty Musierowicz

FEBLIK

„Feblik” wydany w 2016 roku to 21 część Jeżycjady! Autorka w każdej części skupia się na losach wybranych bohaterów, tym razem zwróciła uwagę na Ignacego Grzegorza Strybę i jego koleżankę, z którą kiedyś uczęszczał do gimnazjum, a mianowicie Agnieszkę Żyrę!

Ignacy jest synem Gabrysi  (z domu Borejko) i Grzegorza Stryby (drugi mąż Gabrieli). Małżeństwo mieszka w kamienicy na Jeżycach w Poznaniu, dokładnie na ulicy Roosvelta 5! Na czas remontu wraz z dziadkami – słynnymi Borejkami, wyruszają do Patrycji (siostry Gabrysi), która mieszka na wsi! Tymczasem syn-intelektualista spotyka w autobusie (zupełnie nie będąc tego świadom) Agnieszkę, koleżankę z dawnych lat. Chłopak zawsze miał do niej słabość, czy więc może zostawić ją w kłopotach, jeśli kiedyś była jego muzą i pisał dla niej sonety??? Dziewczyna ma pewną niezbyt miłą przypadłość, mdleje często i niespodziewanie – Ignacy nie potrafi zostawić jej samej sobie… Problemy się niestety piętrzą…

Ale czy u Musierowicz możliwym jest, by zostawić kogoś bez wsparcia???

MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ I RODZINA

Jest w książce i miłosna rozterka, jest i nowa przyjaźń, która właściwie jest już całkiem stara… Bohaterowie jak zwykle budzą w czytelniku ogromną sympatię i nie ma  się co temu dziwić, ponieważ są całkiem zwyczajni, ale i równocześnie wyjątkowi! 🙂 Agnieszka Żyra studentka ASP, dziewczyna z kłopotami rodzinnymi, oraz Ignacy, mądry, rozsądny i wrażliwy chłopak, studiujący historię sztuki… Młodzi spotykają się przypadkiem i w nieco smutnych dla Ignacego okolicznościach (ach te młodzieńcze miłości…) Ale… Czy: „Stara miłość nie rdzewieje” – chciałoby się zapytać. Czy przysłowie sprawdzi się w tym wypadku???

Poznań, Kostrzyn, Nekla i sielankowe gospodarstwo u Pulpecji… Rodzinne perypetie najbliższych, listy Patrycji i Idy, wymarzony dom Doroty, ale i wiele innych ważnych wspólnych spraw – to wszystko w „Feblikach” Małgorzaty Musierowicz!

KONIEC I POCZĄTEK

Małgorzata Musierowicz napisała już ostatnią część Jeżycjady – „Ciotkę Zgryzotkę”. Wszystko się kiedyś kończy… Koniec, to jednak w tym wypadku, to również i początek nowego, a mianowicie nowej serii Bukoliady (będzie ona  kontynuacją Jeżycjady)!

Musierowicz  na zawsze pozostawi w sercach swoich czytelników to ciepło, sympatię, dystans do świata, jaką ma niemal cała rodzina Borejków! Ich zwyczajność, ale i oryginalność sprawiają bowiem, że czytelnik zaprzyjaźnia się z nimi i traktuje ich jak własnych bliskich. Ten FEBLIK, który odczuwają i Agnieszka, i Ignacy, świetnie znają z autopsji również i wszyscy czytelnicy książek Musierowicz!

 

Bardzo polecam!!! 🙂

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc